Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veel voormalige wethouders hebben binnen jaar ander werk

Veel voormalige wethouders hebben binnen jaar ander werk

DEN HAAG (ANP) - Veel wethouders die niet worden herkozen of zelf besluiten te vertrekken, vinden volgens loopbaanbureaus binnen een jaar ander werk. "Het is wel heel wisselend wat ze precies gaan doen. Een deel gaat ondernemen of richting het bedrijfsleven, een deel wordt ergens anders wethouder. En bij ons zien we aardig wat mensen die voor het burgemeesterschap gaan", zegt Pim Eijkelenboom van Transitium Groep.

Het loopbaanbureau, dat naar eigen zeggen 65 procent van de markt beheerst, ervaart dat rond de 64 procent van de oud-wethouders in het eerste jaar een nieuwe baan vindt. "In het tweede jaar gaat het grootste gedeelte van de overgebleven groep aan het werk."

Wanneer wethouders in de formatieperiode niet worden herkozen, op enig moment een motie van wantrouwen moeten incasseren of zelf besluiten te stoppen kunnen ze een beroep doen op een zevental geaccrediteerde loopbaanbureaus, waar Transitium Groep er een van is. Deze bureaus begeleiden hen in hun zoektocht naar een nieuwe baan.

Verschillen per persoon

Hoe dat gaat, verschilt per persoon, legt Herbert Zilverentant van loopbaanbureau Geerts & Partners uit. In principe hanteert het bureau drie fases: reflectie, oriëntatie en dan de terugkeer naar de arbeidsmarkt. Maar: "geen wethouder is hetzelfde en geen manier waarop iemand vertrekt is hetzelfde", aldus Zilverentant. Zo is bij sommige oud-wethouders de wijze van vertrek erg pijnlijk, bijvoorbeeld als iemand onverwacht niet herkozen wordt. "Dan moet het zelfvertrouwen van die persoon weer opgepoetst worden."

Oud-wethouders hebben recht op wachtgeld als ze langer dan drie maanden wethouder zijn geweest. Dat wachtgeld, dat gebaseerd is op het inkomen, wordt maximaal drie jaar en twee maanden uitbetaald. Maar "het gebeurt echt zelden dat iemand dit drie jaar gebruikt. Het is een vangnet, geen hangmat", zo legt Eijkelenboom uit.

Sollicitatieplicht

Zo bestaat er, vanaf drie maanden na het vertrek van de wethouder, een sollicitatieplicht. Hier helpen de loopbaanbureaus ook bij. Volgens Eijkelenboom is de waarde van de wethouder op de arbeidsmarkt in de afgelopen jaren in positieve zin veranderd. "Het is een heel inhoudelijk vak, denken meer mensen nu in vergelijking met vroeger. Er lijkt meer bewustzijn over hoe het hele politieke spel gaat."

Meer uit Binnenland

Man krijgt zeven jaar cel voor jarenlang misbruik dochters

ARNHEM (ANP) - Een 44-jarige man uit Barneveld is veroordeeld tot zeven jaar cel voor het jarenlang seksueel misbruiken van zijn minderjarige dochter en stiefdochter. Ook maakte hij met een verborgen camera beelden van mensen in de toiletruimte van zijn woning.

6 minuten geleden
Zuid-Holland: energierekening is tikkende sociale tijdbom

DEN HAAG (ANP) - De stijgende energiekosten zijn "een tikkende sociale tijdbom", zegt de Zuid-Hollandse gedeputeerde Arno Bonte. De provincie liet onderzoekers berekenen hoe hoog de energierekening over 25 jaar kan zijn. "Het rapport laat zien dat huishoudens met lage inkomens en kleine bedrijven extra hard dreigen te worden geraakt door explosief stijgende energielasten", aldus Bonte, die over energie gaat en lijsttrekker is van PRO bij de komende provinciale verkiezingen.

22 minuten geleden
CTIVD: beheersing AI bij diensten loopt achter bij ontwikkeling

DEN HAAG (ANP) - De AIVD en MIVD hebben onvoldoende zicht op de ontwikkeling en het gebruik van kunstmatige intelligentie binnen de diensten, schrijft de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD). De ontwikkeling van nieuwe AI-toepassingen gaat sneller dan het maken van regels en het bedenken hoe het goed gebruikt moet worden, staat in een rapport van de toezichthouder.

49 minuten geleden
Twee nieuwe meldingen bij Persveilig na demonstratie Malieveld

DEN HAAG (ANP) - Bij Persveilig zijn twee nieuwe meldingen binnengekomen van journalisten die belaagd zijn tijdens de extreemrechtse demonstratie zaterdag op het Malieveld in Den Haag. Eerder had de organisatie, die zich inzet voor de veiligheid van journalisten, al drie meldingen binnengekregen.

2 uur geleden
Kinderombudsvrouw: rapport over asielopvang 'helaas' herkenbaar

DEN HAAG (ANP) - De Kinderombudsvrouw herkent "helaas" de signalen van de Onderzoeksraad voor Veiligheid over de slechte situatie van kinderen in asielnoodopvang "maar al te goed", zegt een woordvoerder. "Al jaren komen er bij de Kinderombudsvrouw signalen binnen over slechte omstandigheden voor kinderen in de asielopvang: onderbroken onderwijs, gebrekkige hygiëne, onveiligheid en locaties die niet geschikt zijn voor kinderen."

2 uur geleden
Politie stopt met organiseren publieke religieuze bijeenkomsten

DEN HAAG (ANP) - De politie stopt volgend jaar met het organiseren van publieke religieuze bijeenkomsten, zoals voor de ramadan. De aanpassing van de gedragscode voor agenten geldt vanaf 1 januari 2027. Dat bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. De krant schreef over bijeenkomsten die zouden ingaan tegen de neutrale positie die agenten moeten innemen.

3 uur geleden
Save the Children: OVV-rapport over asielkinderen is noodsignaal

DEN HAAG (ANP) - Save the Children ziet het rapport van de Onderzoeksraad voor Veiligheid over de slechte situatie van asielkinderen in noodopvanglocaties als een noodsignaal. Ook roept de organisatie de Tweede Kamer op een parlementair onderzoek in te stellen om schendingen van kinderrechten in de toekomst te voorkomen.

3 uur geleden