Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veel tuinders merken effect stoppen Russisch gas dinsdag al

Veel tuinders merken effect stoppen Russisch gas dinsdag al

DEN HAAG (ANP) - Tuinders die afhankelijk zijn van dagprijzen voor aardgas merken dinsdag al een "negatief effect" van het dichtdraaien van de Russische gaskraan, waarschuwt brancheorganisatie Glastuinbouw Nederland. "Hoe dan ook zet deze stap van Gazprom druk op de prijsvorming met reeds zeer hoge gasprijzen", zegt woordvoerder van werkgeversorganisatie VNO-NCW.

Gazprom stopt vanaf dinsdag met het leveren van aardgas aan GasTerra. De Nederlandse gashandelaar, in handen van onder meer Shell, Esso Nederland en de Nederlandse staat, weigert te betalen in roebels zoals de Russen willen.

Glastuinbouw Nederland waarschuwt dat vanaf dinsdag ongeveer de helft van de Nederlandse tuinders al te maken krijgt met hogere prijzen, omdat zij met dagprijzen voor gas werken. Door het wegvallen van Russisch gas zullen die dagprijzen hoger zijn, schat de organisatie in. Het gaat om ongeveer 1500 glastuinbouwers.

Voldoende voorraad

Voor komende zomer maakt de organisatie zich nog geen zorgen."Er is nu voldoende voorraad. We verwachten dat de glastuinbouw deze zomer niet in de problemen komt", reageert een woordvoerster van de tuindersorganisatie. Voor na 1 oktober, als het huidige contract van GasTerra met Gazprom afloopt voor de levering van 2 miljard kubieke meter gas, verwacht Glastuinbouw Nederland dat GasTerra een back-up heeft. Daar heeft de organisatie nog niets van vernomen. GasTerra zelf liet maandag weten de hoeveelheid gas uit het Gazprom-contract te hebben ingekocht op de gasmarkt in Amsterdam. GasTerra wilde het huidige aflopende contract al niet verlengen.

VNO-NCW zegt de mogelijke gevolgen van het wegvallen van Russisch gas met de leden en de overheid na te gaan. Volgens VNO-NCW zet de stap van Gazprom de leveringszekerheid van gas in de toekomst onder druk. "Het onderstreept dat Nederland moet blijven werken aan alternatieven, bijvoorbeeld door gas te winnen uit kleine velden en in te zetten op vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en de verduurzaming te versnellen", aldus de werkgeversorganisatie.

Glastuinbouw Nederland vraagt het kabinet al langer om oplossingen voor de hard gestegen energieprijzen in de sector, maar heeft daar tot op heden nog niks van vernomen. Zo komen projecten om te verduurzamen in de knel door de sterk gestegen prijzen, waarschuwde de organisatie eerder. "Voor het najaar maken we ons zorgen. We hopen dat Den Haag nog iets gaat doen en wachten nog steeds op een goede oplossing."

Meer uit Financieel

Peiling: helft Duitsers vindt stoppen kernenergie fout besluit

BERLIJN (ANP/DPA) - Iets meer dan de helft van de Duitsers vindt dat Duitsland een fout heeft gemaakt door in 2023 volledig te stoppen met kernenergie. Dat blijkt uit een peiling onder ruim 1900 Duitsers door de marktonderzoekers YouGov en het Sinus-Instituut. In 2023 werden de laatste drie operationele kernreactoren in Duitsland uitgezet.

20 minuten geleden
Duitse kebabketen klaagt over gebruik Krispy Kebab door KFC

BIELEFELD (ANP/DPA) - De Duitse kebabketen Krispy Kebab is niet te spreken over een nieuw product van de Amerikaanse fastfoodketen KFC met de naam Krispy Kebab. De oprichter van de keten zegt dat hij KFC heeft gevraagd te stoppen met het gebruik van de naam en overweegt juridische stappen.

30 minuten geleden
Scheepvaartorganisatie IMO werkt aan evacuatieplan Perzische Golf

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Internationale Maritieme Organisatie (IMO) werkt aan een evacuatieplan voor de honderden schepen die vastzitten in de Perzische Golf sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat plan kan pas in werking worden gesteld als er duidelijke signalen zijn van de-escalatie, voegde secretaris-generaal Arsenio Dominguez eraan toe.

2 uur geleden
KLM schrapt nog een maand langer vluchten naar Saudi-Arabië

AMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Riyadh en Dammam uitgesteld tot 14 juni. Daarmee zijn alle vluchten van de maatschappij naar Saudi-Arabië een maand langer opgeschort. Oorspronkelijk vloog KLM tot 16 mei niet op de luchthavens.

2 uur geleden
Oplichters vragen crypto voor veilige doorvaart Straat van Hormuz

ATHENE (ANP/RTR) - Rederijen krijgen nepberichten die een veilige doorvaart van de Straat van Hormuz beloven in ruil voor cryptovaluta. Daarvoor waarschuwt een Grieks maritiem beveiligingsbedrijf. Het leidde er volgens het Griekse MARISKS toe dat er een schip werd beschoten door Iraanse autoriteiten toen het dacht veilig door de zeestraat te kunnen varen. Door de blokkade liggen schepen al weken vast in de Perzische Golf.

2 uur geleden
AEX-index licht hoger in afwachting ontwikkelingen Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog. Het huidige staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran loopt dinsdagnacht af en het is nog onduidelijk of de gevechtspauze wordt verlengd.

2 uur geleden
AB Foods splitst Primark af van voedseltak; beide naar beurs

LONDEN (ANP) - Associated British Foods (ABF) gaat zijn retailtak Primark afsplitsen van zijn voedingsmiddelentak FoodCo. Het is de bedoeling dat beide bedrijven een eigen beursnotering krijgen, aldus ABF. De splitsing moet voor het eind van 2027 voltooid zijn.

2 uur geleden