'Veel te lang op garnalen gevist in beschermd gebied'
HILVERSUM (ANP) - Garnalenvissers zijn in 2017 en 2018 veel te actief geweest in beschermde natuurgebieden, aanmerkelijk langer dan volgens hun vergunning mocht. In de Waddenzee en de kustzone van de Noordzee mochten ze 130.000 uur garnalen vangen, maar in de beide genoemde jaren visten ze langer dan 200.000 uur. Dat meldt de NOS, die daarover documenten in handen heeft gekregen.
De NOS sprak ook diverse betrokkenen. Die verwachten geen maatregelen tegen deze overbevissing. De controle schiet tekort, zo wordt gesteld. Toezichthouder NVWA heeft te weinig mensen.
Minister van Landbouw en Voedselveiligheid Carola Schoten erkent volgens de NOS dat er te veel is gevist. Ze wil waarschuwingen tegen de overbevissing doen uitgaan, gevolgd door boetes: "Als dan nog niet wordt geluisterd, kunnen we ook gebieden voor de visserij afsluiten."
Stevige bijvangst
De NOS kreeg de afgelopen tijd van verschillende kanten stukken over de garnalenvisserij. Daaronder zijn volgens eigen zeggen een intern auditrapport van de NVWA, een rapport van een externe adviseur ingehuurd door het ministerie, een wetenschappelijk rapport van de Universiteit Wageningen en alle stukken en notulen rond de vergaderingen die natuurbeschermers, vissers en de overheid in 2019 met elkaar hadden.
De Waddenvereniging maakt zich zorgen over de praktijken en over meer bijvangst en extra "gesleepte viskilometers" die ze met zich meebrengen. Dat meldt ze in een eigen verklaring. "Garnalenvisserij gaat gepaard met stevige bijvangst en de netten worden over de zeebodem gesleept. Beiden hebben negatieve invloed op het onderwaterleven. Dat is natuurlijk ongewenst, zeker omdat veel van de garnalenvissers in beschermde natuurgebieden zoals de Waddenzee vissen."
Nederland telt ruim tweehonderd Nederlandse garnalenvissers, weet de organisatie. Voor garnalenvissers gelden geen quota, zoals bij andere vissers, maar tijdslimieten.
Meer uit Binnenland
WENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
20 minuten geledenTHE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.
1 uur geledenAMELAND (ANP) - Een groep van 28 wadlopers en vier gidsen is zondagochtend veilig aan land gebracht nadat ze op het wad bij Ameland in de problemen waren gekomen. Rond 08.30 uur zijn de laatste acht mensen aan boord van een reddingsboot gebracht en naar Ameland gevaren.
2 uur geledenAMELAND (ANP) - Een groep van 34 wadlopers wordt zondagochtend met reddingsboten en een helikopter van het wad bij Ameland gehaald. Volgens de veiligheidsregio was het gezelschap in problemen gekomen en waren de hulpdiensten gewaarschuwd.
3 uur geledenWENEN (ANP) - De Vlaamse omroep VRT wil dat de omroepen die zijn aangesloten bij de European Broadcasting Union (EBU) gaan stemmen over welke landen mogen meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Ook wil de Vlaamse zender een duidelijke stellingname tegen oorlog en geweld. Als dat niet gebeurt, stuurt België volgend jaar geen kandidaat.
13 uur geledenVICTORIA (ANP) - Een Canadese opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt omroep CBC op basis van een Canadese gezondheidsfunctionaris.
15 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
18 uur geleden