Veel schade door noodweer in Canada, huizen in zee verdwenen
HALIFAX (ANP/RTR/AFP) - Het noodweer dat het oosten van Canada zaterdag trof, heeft veel schade veroorzaakt, zegt premier Justin Trudeau. Langs de kust zijn huizen weggevaagd door de hoge golven en bijna een half miljoen huishoudens zitten zonder stroom. Trudeau belooft dat het Canadese leger gaat helpen bij de opruimwerkzaamheden.
De provincies Nova Scotia en Newfoundland zijn, naast Prince Edward Island, het zwaarst getroffen door de "historisch" zware storm, die eerder als tropische cycloon Fiona voor grote overlast in het Caribisch gebied zorgde. Op beelden is te zien dat volledige huizen in de kustplaats Port aux Basques, met zo'n 4000 inwoners, zaterdag door het noodweer in zee verdwenen. De burgemeester van de plaats spreekt tegenover CBC News van "totale verwoesting".
In Newfoundland zouden twee vrouwen de zee in zijn gesleurd. Eén vrouw is volgens de autoriteiten gered, over de andere vrouw is nog niets duidelijk.
Overstromingen
Bijna een half miljoen huishoudens zitten zonder stroom door de storm, die met windsnelheden tot bijna 140 km per uur over het oosten van Canada trok. Ooggetuigen zeggen tegen Canadese media "nog nooit zoiets te hebben meegemaakt". De stormkracht heeft bomen ontworteld, woningen beschadigd en elektriciteitsleidingen vernield. Zaterdagavond nam de wind iets in kracht af. Tegelijkertijd zorgde ook de hevige regen voor overlast en overstromingen.
"Het opruimen zal veel werk worden", vertelde Trudeau aan verslaggevers. De Canadese premier zou zaterdag naar Japan vliegen om daar de begrafenis van zijn oud-collega Shinzo Abe bij te wonen, maar annuleerde deze reis. In plaats daarvan belooft de Canadese premier het getroffen gebied spoedig te bezoeken.
De twee belangrijkste luchtvaartmaatschappijen besloten vrijdag al hun regionale diensten in het oosten op te schorten. Orkaan Fiona kostte eerder deze week aan zeker acht mensen het leven in het Caribisch gebied. In bijna heel Puerto-Rico viel de stroom uit. Vijf dagen later zitten daar nog steeds bijna een miljoen mensen in het donker.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.
2 uur geledenLVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.
3 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
17 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
17 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
19 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
22 uur geleden