Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Veel op het spel' dit jaar tijdens 53e World Economic Forum

'Veel op het spel' dit jaar tijdens 53e World Economic Forum

DAVOS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Wereldleiders en de top van het wereldwijde bedrijfsleven komen vanaf maandag samen in het Zwitserse Davos voor het World Economic Forum. Volgens de voorzitter van de bijeenkomst Borge Brende staat er vanwege de vele crises die wereldwijd spelen "veel op het spel".

"Er is geen twijfel dat deze bijeenkomst plaatsvindt tegen de meest complexe geopolitieke en geo-economische achtergrond in tientallen jaren", aldus Brende, die tussen 2013 en 2017 minister van Buitenlandse Zaken in Noorwegen was.

Tijdens het WEF, dat duurt tot en met vrijdag, staan verschillende sessies gepland, bijvoorbeeld over ‘de-globalisering of re-globalisering’. Andere bijeenkomsten staan in het teken van handelsoorlogen, echte oorlogen, de gestegen kosten voor levensonderhoud en de opwarming van de aarde.

Premier Rutte

In totaal zullen ruim 2700 politici, topmannen en -vrouwen, academici en vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties de sessies bijwonen. Onder hen zijn ook premier Rutte en verschillende andere kabinetsleden. Op donderdag zal ook koningin Máxima aanwezig zijn. Daarnaast maken namens Nederland onder meer de topman van Heineken Dolf van den Brink en bestuursvoorzitters van enkele banken hun opwachting.

Toch zullen de meeste zaken achter gesloten deuren worden besproken, denkt Peter Goodman. Hij schreef een boek over het WEF met de titel 'Davos Man: How the Billionaires Devoured the World', vrij vertaald 'Hoe miljardairs de wereld verslonden'. "In vier dagen in een privésuite kunnen ze meer zaken doen dan in een paar maanden rond de wereld vliegen", stelt Goodman. Maar die zaken zouden volgens hem meer moeten focussen op het verminderen van economische ongelijkheid door wereldwijde belastinghervormingen.

Rusland

Verwacht wordt dat Rusland afwezig zal zijn. In 2021 sprak president Vladimir Poetin de WEF-genodigden nog toe via een videoverbinding. Maar dit jaar zal de oorlog tussen Rusland en Oekraïne een belangrijk thema worden. Een delegatie van de Oekraïense regering zal wel aanwezig zijn. Het is nog niet duidelijk of de Oekraïense president Volodimir Zelenski een videotoespraak houdt, zoals hij wel deed tijdens de laatste editie in mei vorig jaar.

Hoewel het tegengaan van klimaatverandering een van de grote gespreksonderwerpen wordt, reist een deel van de deelnemers op de minst duurzame manier naar Davos: met een privéjet. Zo vlogen tijdens de vorige top in een week tijd meer dan duizend privévliegtuigen naar de luchthavens in de omgeving van Davos. Dat zijn er twee keer zoveel als normaal, becijferde onderzoeksbureau CE Delft in opdracht van Greenpeace.

Meer uit Financieel

Wall Street eindigt eerste dag van laatste week van 2025 lager

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager gesloten. Beleggers deden het rustig aan tijdens het begin van de laatste week van 2025. Onder andere techaandelen eindigden in de min.

6 uur geleden
Reuters: sojahandelaren willen uit ontbossingsakkoord stappen

SÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.

8 uur geleden
Uitzendconcern Randstad grootste winnaar in groene AEX-index

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft de eerste handelsdag na de kerstonderbreking met winst afgesloten. Uitzendconcern Randstad was met een plus van 4 procent de overtuigende koploper in de hoofdgraadmeter, die 0,5 procent hoger sloot op 946,16 punten.

9 uur geleden
Airbus krijgt miljardenorders van Chinese vliegmaatschappijen

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Airbus heeft twee orders voor tientallen toestellen uit China ontvangen van in totaal 8,2 miljard dollar (ongeveer 7 miljard euro). Met de bestellingen van twee Chinese luchtvaartmaatschappijen vergroot de Europese vliegtuigbouwer zijn marktaandeel in de op een na grootste economie ter wereld.

11 uur geleden
Wall Street begint licht lager aan korte handelsweek

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen aan de laatste korte week van het jaar. Beleggers deden het rustig aan in de laatste dagen van het sterke beursjaar 2025. Op donderdag 1 januari blijft Wall Street de hele dag dicht, net als alle andere beurzen.

12 uur geleden
Saudische overheid koopt bouwconcern familie Osama bin Laden

RIYAD (ANP/RTR) - Binladin International Holding Group, het bouwconcern van de familie van Osama bin Laden, is overgenomen door de Saudische overheid. De bouwsector wordt door de regering in Riyad als cruciaal gezien bij haar inspanningen om toerisme te stimuleren en de afhankelijkheid van olie-inkomsten te verminderen.

14 uur geleden
Productie hernieuwbare energie groeide 7 procent in 2025

DEN HAAG (ANP) - De productie van hernieuwbare energie is dit jaar met 7 procent toegenomen, becijfert platform Energieopwek.nl. Tegelijkertijd werden windmolens en zonnepanelen vaker uitgezet dan een jaar eerder. Dat gebeurt vooral wanneer er stroomoverschotten zijn. Aan elektriciteitsproductie valt dan niets te verdienen en soms zit het stroomnet op die momenten simpelweg vol.

15 uur geleden