'Veel op het spel' dit jaar tijdens 53e World Economic Forum
DAVOS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Wereldleiders en de top van het wereldwijde bedrijfsleven komen vanaf maandag samen in het Zwitserse Davos voor het World Economic Forum. Volgens de voorzitter van de bijeenkomst Borge Brende staat er vanwege de vele crises die wereldwijd spelen "veel op het spel".
"Er is geen twijfel dat deze bijeenkomst plaatsvindt tegen de meest complexe geopolitieke en geo-economische achtergrond in tientallen jaren", aldus Brende, die tussen 2013 en 2017 minister van Buitenlandse Zaken in Noorwegen was.
Tijdens het WEF, dat duurt tot en met vrijdag, staan verschillende sessies gepland, bijvoorbeeld over ‘de-globalisering of re-globalisering’. Andere bijeenkomsten staan in het teken van handelsoorlogen, echte oorlogen, de gestegen kosten voor levensonderhoud en de opwarming van de aarde.
Premier Rutte
In totaal zullen ruim 2700 politici, topmannen en -vrouwen, academici en vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties de sessies bijwonen. Onder hen zijn ook premier Rutte en verschillende andere kabinetsleden. Op donderdag zal ook koningin Máxima aanwezig zijn. Daarnaast maken namens Nederland onder meer de topman van Heineken Dolf van den Brink en bestuursvoorzitters van enkele banken hun opwachting.
Toch zullen de meeste zaken achter gesloten deuren worden besproken, denkt Peter Goodman. Hij schreef een boek over het WEF met de titel 'Davos Man: How the Billionaires Devoured the World', vrij vertaald 'Hoe miljardairs de wereld verslonden'. "In vier dagen in een privésuite kunnen ze meer zaken doen dan in een paar maanden rond de wereld vliegen", stelt Goodman. Maar die zaken zouden volgens hem meer moeten focussen op het verminderen van economische ongelijkheid door wereldwijde belastinghervormingen.
Rusland
Verwacht wordt dat Rusland afwezig zal zijn. In 2021 sprak president Vladimir Poetin de WEF-genodigden nog toe via een videoverbinding. Maar dit jaar zal de oorlog tussen Rusland en Oekraïne een belangrijk thema worden. Een delegatie van de Oekraïense regering zal wel aanwezig zijn. Het is nog niet duidelijk of de Oekraïense president Volodimir Zelenski een videotoespraak houdt, zoals hij wel deed tijdens de laatste editie in mei vorig jaar.
Hoewel het tegengaan van klimaatverandering een van de grote gespreksonderwerpen wordt, reist een deel van de deelnemers op de minst duurzame manier naar Davos: met een privéjet. Zo vlogen tijdens de vorige top in een week tijd meer dan duizend privévliegtuigen naar de luchthavens in de omgeving van Davos. Dat zijn er twee keer zoveel als normaal, becijferde onderzoeksbureau CE Delft in opdracht van Greenpeace.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie zal door de Iranoorlog minder hard groeien, maar "kan tegen een stootje". Dat schrijven economen van ABN AMRO in een nieuw rapport, waarin ze ook waarschuwen voor hogere inflatie.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI is van plan te stoppen met zijn app Sora, die gebruikers met behulp van kunstmatige intelligentie korte video's liet maken. Het bedrijf wil de benodigde rekenkracht liever voor andere doeleinden inzetten, meldt een woordvoerder.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV pleit voor een ruimere belastingvrije reiskostenvergoeding en het invoeren van maximumprijzen voor benzine en diesel aan de pomp. Het zijn enkele punten die de grootste vakbond van Nederland aandraagt in de aanloop naar een Kamerdebat over de economische gevolgen van de Iranoorlog.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Beleggers zochten naar aanwijzingen over de mogelijke duur van de gevechten in Iran en de Golfregio, maar de onzekerheid overheerste.
9 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Europa krijgt binnenkort te maken met dezelfde verstoring in de aanvoer van brandstoffen die landen in Azië al raakt, meent Shell-topman Wael Sawan. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de afsluiting van de Straat van Hormuz kunnen Golfstaten veel moeilijker hun olie en gas exporteren. Dit leidde onder andere in de Filipijnen, India, Cambodja en Myanmar al tot schaarste aan olie of gas.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag verder omhoog, ondanks opnieuw fors oplopende olieprijzen. De aanhoudende onrust rond de oorlog in het Midden-Oosten drukte wel op het sentiment, omdat beleggers vrezen dat het conflict het wereldwijde energieprobleem zal verergeren.
12 uur geledenAMSTELVEEN (ANP/BLOOMBERG) - Cacao- en katoenboeren in West-Afrika zullen kampen met mesttekorten door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwt ETG, een van de belangrijkste handelaren in landbouwgrondstoffen in de regio. Met de sluiting van de Straat van Hormuz worden de leveringen van meststoffen uit het Midden-Oosten verhinderd, waardoor de mestprijs stijgt.
13 uur geleden