Veel nieuwe ouderenwoningen helemaal niet nodig, zegt EIB
AMSTERDAM (ANP) - Het kabinet wil komende jaren honderdduizenden woningen voor ouderen laten bouwen. Maar veel van die extra huisvesting die bijvoorbeeld gelijkvloers moet zijn, is helemaal niet nodig. Dat heeft het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) uitgezocht.
"Er zijn jaarlijks niet alleen veel woningen nodig voor ouderen. Maar er komen er jaarlijks ook veel bij, bijvoorbeeld omdat mensen overlijden of naar een verpleeghuis gaan", legt directeur Taco van Hoek van het kennisinstituut uit. "Daar moet je ook rekening mee houden." Maar dat is volgens hem niet gebeurd.
Bijna een derde van de 900.000 woningen die het kabinet tot en met 2030 wil bouwen, moet voor ouderen geschikt zijn. Het gaat onder meer om 170.000 toegankelijke, gelijkvloerse woningen en 40.000 geclusterde verpleegzorgplekken voor mensen met bijvoorbeeld dementie. Daarnaast worden 80.000 woningen in hofjes gebouwd, om zo het sociaal contact te stimuleren.
Almere
Van Hoek zegt dat die laatste twee soorten woningen wel nodig zijn, maar de 170.000 toegankelijke woningen niet. "Er zullen in de periode tot 2030 weliswaar 340.000 ouderen verhuizen naar een toegankelijke woning, maar er komen er waarschijnlijk ook weer 440.000 vrij doordat mensen bijvoorbeeld overlijden."
Lokaal kunnen er wel problemen ontstaan, erkent hij. Dat zou het geval zijn als er in een bepaald gebied veel vraag naar de woningen ontstaat, maar de woningen die vrijkomen vooral in andere regio's liggen. Dit zou kunnen spelen in een gemeente als Almere, waar relatief weinig geschikte woningen voor ouderen zijn. Daar zou het bouwen van toegankelijke woningen wel wenselijk zijn.
'Enorm aanbod'
Van Hoek noemt dat laatste "lokaal maatwerk". Het is volgens hem een "misvatting" om te denken dat er een landelijk tekort is aan toegankelijke woningen voor ouderen. Ook is eerder vaak geopperd dat het bijbouwen van veel ouderenwoningen helpt om de doorstroming op de woningmarkt op gang te brengen. Dit bestrijdt Van Hoek eveneens.
Er zijn volgens hem altijd wel een paar voorbeelden te vinden van mensen die in een groot huis wonen, graag willen verhuizen naar een toegankelijke woning en er geen kunnen vinden. Maar de meeste mensen die naar een toegankelijke woning willen verhuizen, kunnen dit nu al, aldus Van Hoek. "Er is een enorm aanbod."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Economen verwachten dat de extra importheffing van 10 procent die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt in te voeren, slechts een beperkte impact zal hebben op de economische groei van de eurozone. De economen van de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs denken dat de nieuwe heffing ongeveer 0,1 procentpunt van het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, zal afsnoepen.
38 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Nederland exporteerde vorig jaar voor 7,2 miljard euro aan bloemen en planten. Dat is bijna 2 procent meer dan een jaar eerder, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump over Groenland zijn "absurd" en een poging tot chantage waar de EU niet aan mag toegeven. Dat heeft de Zweedse minister van Financiën Elisabeth Svantesson gezegd. De importheffing van 10 procent geldt voor alle landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Zweden. Trump dreigt het eiland, dat tot Denemarken behoort, te annexeren.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december afgenomen tot 1,9 procent, meldt Eurostat. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied ligt daarmee iets lager dan de 2 procent die het Europese statistiekbureau eerder deze maand bekendmaakte. De inflatie is daarmee voor het eerst sinds mei vorig jaar weer gezakt tot onder de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Europese Unie moet overwegen de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten op te schorten door het conflict over Groenland. Dat zegt de Duitse centrumlinkse politieke partij De Groenen in een reactie op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen, waaronder Duitsland en Nederland, een importheffing van 10 procent op te leggen omdat ze militairen naar Groenland hebben gestuurd.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat er met de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor Europese landen die Groenland militair steunen een verkeerde weg wordt ingeslagen. Dat zei hij maandag op een persconferentie, het Verenigd Koninkrijk is een van die landen waar die heffing voor geldt. Starmer zegt ook vastberaden te zijn om de relatie met de Verenigde Staten sterk te houden.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse minister van Financiën en vicekanselier Lars Klingbeil zegt dat "Europa zich niet zal laten chanteren door de Verenigde Staten om Groenland". De regering-Trump heeft de acht Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd een importheffing van 10 procent opgelegd. De heffing gaat op 1 februari in en wordt 1 juni verhoogd tot 25 procent.
3 uur geleden