Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veel nieuwe ouderenwoningen helemaal niet nodig, zegt EIB

Veel nieuwe ouderenwoningen helemaal niet nodig, zegt EIB

AMSTERDAM (ANP) - Het kabinet wil komende jaren honderdduizenden woningen voor ouderen laten bouwen. Maar veel van die extra huisvesting die bijvoorbeeld gelijkvloers moet zijn, is helemaal niet nodig. Dat heeft het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) uitgezocht.

"Er zijn jaarlijks niet alleen veel woningen nodig voor ouderen. Maar er komen er jaarlijks ook veel bij, bijvoorbeeld omdat mensen overlijden of naar een verpleeghuis gaan", legt directeur Taco van Hoek van het kennisinstituut uit. "Daar moet je ook rekening mee houden." Maar dat is volgens hem niet gebeurd.

Bijna een derde van de 900.000 woningen die het kabinet tot en met 2030 wil bouwen, moet voor ouderen geschikt zijn. Het gaat onder meer om 170.000 toegankelijke, gelijkvloerse woningen en 40.000 geclusterde verpleegzorgplekken voor mensen met bijvoorbeeld dementie. Daarnaast worden 80.000 woningen in hofjes gebouwd, om zo het sociaal contact te stimuleren.

Almere

Van Hoek zegt dat die laatste twee soorten woningen wel nodig zijn, maar de 170.000 toegankelijke woningen niet. "Er zullen in de periode tot 2030 weliswaar 340.000 ouderen verhuizen naar een toegankelijke woning, maar er komen er waarschijnlijk ook weer 440.000 vrij doordat mensen bijvoorbeeld overlijden."

Lokaal kunnen er wel problemen ontstaan, erkent hij. Dat zou het geval zijn als er in een bepaald gebied veel vraag naar de woningen ontstaat, maar de woningen die vrijkomen vooral in andere regio's liggen. Dit zou kunnen spelen in een gemeente als Almere, waar relatief weinig geschikte woningen voor ouderen zijn. Daar zou het bouwen van toegankelijke woningen wel wenselijk zijn.

'Enorm aanbod'

Van Hoek noemt dat laatste "lokaal maatwerk". Het is volgens hem een "misvatting" om te denken dat er een landelijk tekort is aan toegankelijke woningen voor ouderen. Ook is eerder vaak geopperd dat het bijbouwen van veel ouderenwoningen helpt om de doorstroming op de woningmarkt op gang te brengen. Dit bestrijdt Van Hoek eveneens.

Er zijn volgens hem altijd wel een paar voorbeelden te vinden van mensen die in een groot huis wonen, graag willen verhuizen naar een toegankelijke woning en er geen kunnen vinden. Maar de meeste mensen die naar een toegankelijke woning willen verhuizen, kunnen dit nu al, aldus Van Hoek. "Er is een enorm aanbod."

Meer uit Financieel

Opnieuw flinke verliezen op Wall Street, olieprijzen fors hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.

3 uur geleden
Merz: Duitse kolencentrales mogelijk langer in bedrijf om oorlog

FRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.

5 uur geleden
AEX sluit opnieuw met verlies, olieprijzen verder omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw met verlies gesloten door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten en de economische schade door het conflict. De olieprijzen gingen juist weer verder omhoog ondanks het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten met tien dagen te verlengen tot 6 april.

6 uur geleden
Eurocommissaris: oorlog Midden-Oosten schaadt groei economie EU

BRUSSEL (ANP/AFP) - De economische groei van de Europese Unie wordt geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Maar de impact hangt wel af van de duur en omvang van het conflict, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag. Ook zal de inflatie aangejaagd worden doordat de energieprijzen hard zijn gestegen door de oorlog, aldus Dombrovskis.

9 uur geleden
Consumentenbond vindt paascampagne Jumbo "te kort door de bocht"

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond vindt de claim van Jumbo dat het de laagste paasprijzen van Nederland heeft "te kort door de bocht". Volgens de Consumentenbond kiest de winkelketen zelf gunstig geprijsde producten, maakt vergelijkingsfouten en verstopt het de kleine lettertjes. Jumbo is van mening dat de campagne "goed onderbouwd" is.

9 uur geleden
Wall Street daalt na uitstel Amerikaanse aanvallen op Iran

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omlaag na de zware koersverliezen een dag eerder. Het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de deadline voor de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april, maakte weinig indruk op beleggers. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken met Iran, die volgens Trump "zeer goed verlopen".

10 uur geleden
Oorlog raakt FloraHolland nauwelijks, bedrijf verwacht weer winst

AALSMEER (ANP) - Royal FloraHolland merkt nog geen grote impact op de import van bloemen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Het grootste deel van de import van de bloemenveiling komt vanuit Afrika en dat verloopt deels via het Midden-Oosten, maar grote gevolgen blijven uit. 's Werelds grootste sierteeltmarktplaats verwacht dit jaar dan ook opnieuw zwarte cijfers te schrijven.

11 uur geleden