Veel minder valse eurobiljetten aangetroffen in Nederland
AMSTERDAM (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar 17.400 valse eurobiljetten uit de omloop gehaald, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Dat is volgens de toezichthouder een historisch laag aantal en ruim de helft minder dan in 2022. Het 50 eurobiljet is in Nederland nog steeds het meest aangetroffen vervalste biljet, maar het aantal ervan is sinds 2015 gestaag gedaald.
Mogelijke verklaringen voor de daling zijn volgens DNB het afnemend gebruik van contant geld, oplettende winkeliers die biljetten controleren op echtheid en aandacht vanuit politie en justitie bij het bestrijden van deze vorm van criminaliteit. Ook werden in 2023 minder valse eurobiljetten van 100 en 200 uit de circulatie gehaald. In 2022 werden er nog opvallend veel briefjes van 100 en 200 euro uit de omloop gehaald als gevolg van een beperkt aantal oplichtingszaken met valse biljetten van zeer lage kwaliteit.
Eurobiljetten zijn met echtheidskenmerken als een watermerk en hologram goed beschermd tegen vervalsingen. Deze zijn makkelijk met het oog te controleren. Ook gebruiken winkeliers steeds vaker detectieapparaten die door de Europese Centrale Bank (ECB) zijn gecertificeerd.
Kans klein
In Duitsland werden juist meer valse eurobiljetten in beslag genomen. Volgens de Bundesbank ging het om bijna 56.600 valse biljetten, wat een stijging van 28 procent vergeleken met 2022 is. In 2015 werd nog het recordaantal van 95.400 valse biljetten uit omloop gehaald in Duitsland, aldus de centrale bank in Frankfurt.
Wereldwijd werden in 2023 467.000 valse eurobiljetten aangetroffen. Voor het publiek en de winkeliers is de kans op het aantreffen van een vals biljet erg klein. Wereldwijd zijn in totaal 30 miljard echte eurobiljetten in omloop.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/DPA/AFP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
17 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
1 dag geleden