Veel minder coke in Rotterdamse haven onderschept dan jaar eerder
ROTTERDAM (ANP) - Het Hit And Run Cargo (HARC)-team heeft vorig jaar 46.789 kilo cocaïne met een straatwaarde van 3,5 miljard euro onderschept in het havengebied van Rotterdam, meldt het Openbaar Ministerie.
Dat is beduidend minder dan in het recordjaar 2021 toen nog 72.808 kilo in beslag werd genomen. Die drugs hadden een straatwaarde van meer dan 5 miljard euro.
Het OM denkt, op basis van eigen onderzoek, dat de onderschepte drugs ongeveer de helft van de totale hoeveelheid cocaïne is die via de Rotterdamse haven wordt binnengebracht.
Onderzoek
Er werden vorig jaar ook minder (241) zogenoemde uithalers aangehouden, mensen die drugs uit een container proberen te halen. In 2021 werden er nog 400 in de kraag gevat.
Het aantal strafrechtelijke onderzoeken naar aanleiding van gedane vondsten lag in 2022 hoger in vergelijking met een jaar eerder. In totaal werden 71 onderzoeken gestart tegen 38 in 2021.
Antwerpen
Opvallend is dat er afgelopen jaar vooral meer relatief kleine partijen werden onderschept. In totaal waren er 89 vangsten van partijen onder de 100 kilo. In 2021 waren dit er 69.
Het OM denkt dat het aantal kleine vondsten te maken zou kunnen hebben met risicospreiding door criminelen. De douane vermoedt dat een deel van de smokkel zich heeft verplaatst naar de haven van Antwerpen. Daar is vorig jaar een recordhoeveelheid van ruim 100.000 kilo cocaïne uit containers gehaald.
Heroïne
Toch werden in 2022 nog altijd 17 vondsten gedaan van boven de 1000 kilo, tegen 22 keer in 2021. In dat jaar werden vier partijen aangetroffen waarbij de wijzer van de weegschaal zelfs boven de 4000 kilo uitkwam. De grootste partij van 2022 was 2814 kilo tussen een lading bevroren vis uit Ecuador.
Veruit de meeste onderschepte drugs is cocaïne. Maar er werden ook andere verdovende middelen aangetroffen, zoals 2426 kilo heroïne, 3149 kilo cannabis en 100 kilo ecstasy.
HARC is een samenwerkingsverband van de douane, FIOD, zeehavenpolitie en het OM in Rotterdam. Het team werd rond de eeuwwisseling opgericht om door middel van het gezamenlijk verzamelen van informatie de drugssmokkel in Rotterdam tegen te gaan.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het noordoosten van het land kan het vrijdagochtend glad zijn door sneeuwval en sneeuwresten. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de provincies Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en voor de Waddeneilanden.
2 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft de omstreden voorganger Tom de Wal eerder deze maand ten onrechte aangehouden. Dat heeft ze laten weten aan de evangelist die in Tilburg werd opgepakt. De 32-jarige Brabander spreekt zelf op sociale media van een overwinning.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 2-programma Aan De Slag! van AVROTROS heeft de Gouden RadioRing gewonnen. De show van presentator Bart Arens kreeg de meeste stemmen van de vijf genomineerde programma's. Het is de eerste keer dat de dj de belangrijkste radiopublieksprijs in de wacht sleept. Eerder donderdag won Arens tijdens het gala in Hilversum ook al de RadioRing voor populairste presentator.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een hacker heeft ingebroken bij een onlinedienst van de gemeente Den Haag en enkele buurgemeenten voor mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen. Door de hack bij Haaglanden Leert Door zijn mogelijk de persoonlijke gegevens van ongeveer 1200 mensen gestolen.
6 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Zo'n honderd mensen demonstreren donderdagavond voor de deur van het gemeentehuis in Heemskerk tegen een nog te openen asielzoekerscentrum, ziet een verslaggever van het ANP. De gemeenteraad vergadert 's avonds over de kwestie. Demonstranten hebben Nederlandse vlaggen bij zich met de tekst 'Nee azc' en ook is er een Prinsenvlag te zien.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Enkele tientallen mensen zijn donderdagavond in Utrecht afgekomen op een demonstratie tegen politiegeweld. Het protest begon op het Vredenburgplein en verplaatste zich daarna naar het hoofdbureau van de politie. De demonstratie is naar aanleiding van het geweldsincident eerder deze week onder het bollendak op het Utrechtse stationsplein.
8 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Het gebied rond het gemeentehuis van Heemskerk en de omgeving van het station in de Noord-Hollandse plaats zijn donderdag aangewezen als veiligheidsrisicogebied. Burgemeester Alexander Luijten heeft dat besluit genomen omdat er demonstraties zijn aangekondigd rond de gemeenteraadsvergadering van donderdagavond. Tijdens die vergadering wordt onder meer gesproken over een asielzoekerscentrum in de gemeente.
10 uur geleden