'Veel mensen afgewezen die in de zorg wilden helpen'
DEN HAAG (ANP) - Van het leeuwendeel van de mensen die tijdens de eerste coronagolf in de zorg wilden helpen, is uiteindelijk geen gebruik gemaakt. Zo'n 22.800 aanmeldingen kwamen tot in juni binnen bij het samenwerkingsverband Extra Handen voor de Zorg. Maar slechts 2800 mensen hebben in die periode daadwerkelijk een tijdelijke werkplek gekregen, meldt de Commissie Werken in de Zorg in een rapport aan minister Tamara van Ark (Medische Zorg).
Dat op veel mensen uiteindelijk geen beroep is gedaan terwijl in de zorg wel veel vraag bleef naar mensen, komt volgens de commissie door uiteenlopende redenen. Zo had een deel geen zorgdiploma of zorgachtergrond, wat wel een vereiste was. Verder worden reistijd en inzetbaarheid als obstakels genoemd.
Maar het belangrijkste volgens de commissie waren de fricties in gevraagde en geboden diploma’s en competenties. "In algemene zin kan gesteld worden dat zorgorganisaties zaten te springen om extra zorgprofessionals, terwijl het aanbod van mensen die zich meldden om te komen helpen vooral bestond uit extra ‘handen’ die in ondersteunende zin een bijdrage zouden kunnen leveren."
Dat zoveel mensen aan de zijlijn zijn blijven staan, noemt de commissie een gemiste kans om mensen voor de langere termijn in de zorg binnen te halen. "Hoe mooi is het als mensen die een positieve ervaring opdoen door tijdelijk bij te springen in de zorg een carrière switch naar de zorg gaan overwegen?"
De commissie schrijft dat het ingerichte proces niet erg effectief is geweest. Ze komt met een aantal aanbevelingen. Zo moet de hulpvraag beter afgebakend worden, zodat sprake is van "glasheldere verwachtingen aan de zijde van de zorgorganisatie én van de tijdelijke zorgmedewerker". Ook moet er aandacht uitgaan naar betere bemiddeling tussen vraag en aanbod. "Bemiddeling en plaatsing is een vak", aldus de commissie.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De Arbeidsinspectie heeft woensdag bij een actie in de Rotterdamse haven drie mensen aangehouden op verdenking van mensensmokkel en illegale tewerkstelling. Bij de actie zijn ook zes Oezbeken en Algerijnen aangetroffen die illegaal in Nederland verbleven en onder meer in de bouw werkten. Zij zijn overgedragen aan de Vreemdelingenpolitie, meldt de inspectie donderdag.
7 minuten geledenVUGHT (ANP) - Ridouan Taghi vindt dat het gerechtshof Amsterdam advocaten die hem willen bijstaan, meer tijd moet geven om zich voor te bereiden op de verdediging in het omvangrijke Marengo-proces. "U bent als treinmachinist in een TGV gestapt en u hebt op het gas getrapt, maar de noodrem kent u niet", zei Taghi donderdag tegen de voorzitter tijdens een zitting in de beveiligde rechtbank in Vught.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat hoeft niet meer maatregelen te nemen tegen Israël vanwege de situatie in Gaza en het illegale nederzettingenbeleid. Dat oordeelt het gerechtshof Den Haag. De Palestijnse mensenrechtenorganisatie Al-Haq pleitte samen met negen andere organisaties in hoger beroep om de Staat meer te laten doen om genocide te voorkomen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Johnny van den B. (38) weerspreekt dat hij zijn pleegdochter (10) zwaar heeft mishandeld. "Er wordt een verkeerd beeld van ons geschetst, zonder context. Daardoor worden we als monsters neergezet, terwijl het anders is", zei Van den B. bij aanvang van de driedaagse strafzaak tegen de Vlaardingse pleegouders in de rechtbank in Rotterdam.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij incidenten in gevangenissen, tbs-klinieken, jeugdinrichtingen of bij de reclassering worden vaak dezelfde fouten gemaakt. Dat blijkt uit een analyse die de Inspectie Justitie en Veiligheid maakte van eigen onderzoek naar incidenten tussen 2012 en 2024. "Voorafgaand aan een incident gaat het vaak mis in de samenwerking, bij het in beeld krijgen en beheersen van signalen en risico's en bij het handelen van medewerkers", aldus de inspectie.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - Het aantal mensen in het asielcentrum in Ter Apel is voor de derde dag achtereen fors gestegen. Afgelopen nacht sliepen er 2167 mensen, ruim boven het afgesproken maximale aantal van 2000. Er kwamen woensdag 67 mensen bij, de dag ervoor 52 en maandag 81.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Andy Palmen stopt na vijf jaar als directeur van Greenpeace Nederland. Hij deelde die functie met Marieke Vellekoop. Palmen zegt dat het na ruim tien jaar bij de milieuorganisatie tijd is om verder te gaan.
3 uur geleden