Veel meer zzp'ers gestopt in aanloop naar handhaving wet
UTRECHT (ANP) - Het aantal zzp'ers dat is gestopt met hun bedrijf is in december fors toegenomen, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Iets meer dan 21.000 zelfstandigen zonder personeel stopten er vorige maand mee, ruim de helft meer dan in december 2023. De KVK vermoedt dat dit komt doordat de Belastingdienst vanaf 1 januari de wet tegen schijnzelfstandigheid weer handhaaft.
Het is voor het eerst dat er meer stoppers dan starters zijn, aldus de KVK. Meer dan 14.000 mensen werden in december zzp'er, een daling van 13 procent. Het totale aantal zzp'ers is vorige maand wel gegroeid ten opzichte van een jaar eerder, maar de groei was minder sterk dan in voorgaande maanden. Op 31 december telde de KVK ruim 1,7 miljoen zzp'ers, 3,1 procent meer dan eind 2023.
Werkgevers die zzp'ers inschakelen voor werk dat eigenlijk in vaste dienst moet worden gedaan, kunnen vanaf 1 januari een naheffing krijgen van sociale premies, maar nog geen boete. Dat zou eerder wel het geval zijn, maar de handhaving is mede op aandringen van de Tweede Kamer afgeschaft.
Zorgen
In aanloop naar de handhaving maakten veel zzp'ers zich zorgen over de controles. Het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (IMK) meldde in november sinds enkele weken dagelijks tientallen informatieverzoeken te krijgen. Veel werkgevers zouden aarzelen om nog zzp'ers in te zetten uit angst een boete te krijgen, terwijl de zzp'ers vreesden geen opdrachten meer te krijgen. Brancheorganisatie Kinderopvang (BK) voorzag dat kinderopvang duurder wordt doordat tussenpartijen, zoals uitzendbureaus, zzp'ers contracteren en zo de prijzen van personeel in de kinderopvang opdrijven. De zorgsector vreesde dat sommige stoppers mogelijk niet in loondienst willen gaan.
De KVK meldt dat in december meer dan 3000 zzp'ers in de gezondheidszorg zijn gestopt, 79 procent meer dan een jaar eerder. Er kwamen net geen 1400 zelfstandigen bij. Dat komt neer op ruim een derde minder starters. Wel werkten er op 31 december meer zelfstandigen in de gezondheidszorg dan op 31 december 2023.
De grootste afname in het aantal zzp'ers vergeleken met december 2023 was volgens de KVK te zien bij de markt- en opinieonderzoekbureaus (min 5,3 procent) en koeriers (min 4,9 procent). Ook in de overige sectoren recreatie, exclusief jachthavens, metselen en voegen en reclamebureaus is het aantal zzp'ers relatief hard gedaald.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse autoverkoop is in oktober licht gedaald. Daarmee blijft het wachten op de voorspelde "eindsprint" in de verkoop van hybride modellen. Recent voorzag autobrancheorganisatie BOVAG een hogere verkoop van die auto's in de laatste maanden van het jaar door nieuwe regelgeving per 1 januari.
5 minuten geledenSINGAPORE (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Binance heeft de opnames van cryptomunten hervat, enkele dagen nadat hackers voor een recordbedrag van meer dan 6 miljard dollar aan crypto's hadden geroofd. 's Werelds grootste cryptobeurs legde de transacties vrijdagochtend in Azië stil, nadat de hack bekend was geworden. Zondag werd de opname van bitcoin weer opengesteld. Stapsgewijs kunnen gebruikers ook weer bij tegoeden in andere digitale munten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Noord-Korea zit achter de diefstal van meer dan 6 miljard dollar aan cryptovaluta als gevolg van de recordhack op Binance. Dat stelde de FBI zaterdag in een verklaring.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Cryptobeurzen nemen snel maatregelen om hun beveiliging te versterken. Aanleiding is de recordhack van 6,3 miljard dollar bij Binance, die de kwetsbaarheid van de sector opnieuw blootlegde, juist nu deze steeds meer deel uitmaakt van de reguliere financiële wereld.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft zijn boekhoudprogramma voor ondernemers uit voorzorg offline gehaald nadat een externe leverancier melding had gemaakt van een mogelijk beveiligingsincident. Het is niet bekend of er gegevens van klanten zijn gelekt. Dat wordt nog onderzocht, bevestigt een woordvoerder zaterdag na berichtgeving door De Telegraaf.
21 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De bedrijvigheid in Chinese fabrieken is in oktober gedaald, volgens nieuwe cijfers van het Chinese statistiekbureau. Daarmee lijken beleidsmakers in de op een na grootste economie ter wereld moeite te hebben de productie goed op gang te houden om de groeidoelstelling van dit jaar te halen.
22 uur geledenCAIRO (ANP/DPA) - In veel delen van Afrika zijn de economische omstandigheden de afgelopen tien jaar verbeterd, terwijl de veiligheid en de politieke vrijheden juist zijn verslechterd. Dat staat in onderzoek van de Mo Ibrahim Foundation, dat zaterdag in Caïro is gepresenteerd. Die organisatie is in 2006 opgericht door de Soedanese ondernemer Mo Ibrahim. De stichting zet zich in voor het bevorderen van goed bestuur en leiderschap op het Afrikaanse continent.
22 uur geleden