Veel meer zzp'ers gestopt in aanloop naar handhaving wet
UTRECHT (ANP) - Het aantal zzp'ers dat is gestopt met hun bedrijf is in december fors toegenomen, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Iets meer dan 21.000 zelfstandigen zonder personeel stopten er vorige maand mee, ruim de helft meer dan in december 2023. De KVK vermoedt dat dit komt doordat de Belastingdienst vanaf 1 januari de wet tegen schijnzelfstandigheid weer handhaaft.
Het is voor het eerst dat er meer stoppers dan starters zijn, aldus de KVK. Meer dan 14.000 mensen werden in december zzp'er, een daling van 13 procent. Het totale aantal zzp'ers is vorige maand wel gegroeid ten opzichte van een jaar eerder, maar de groei was minder sterk dan in voorgaande maanden. Op 31 december telde de KVK ruim 1,7 miljoen zzp'ers, 3,1 procent meer dan eind 2023.
Werkgevers die zzp'ers inschakelen voor werk dat eigenlijk in vaste dienst moet worden gedaan, kunnen vanaf 1 januari een naheffing krijgen van sociale premies, maar nog geen boete. Dat zou eerder wel het geval zijn, maar de handhaving is mede op aandringen van de Tweede Kamer afgeschaft.
Zorgen
In aanloop naar de handhaving maakten veel zzp'ers zich zorgen over de controles. Het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (IMK) meldde in november sinds enkele weken dagelijks tientallen informatieverzoeken te krijgen. Veel werkgevers zouden aarzelen om nog zzp'ers in te zetten uit angst een boete te krijgen, terwijl de zzp'ers vreesden geen opdrachten meer te krijgen. Brancheorganisatie Kinderopvang (BK) voorzag dat kinderopvang duurder wordt doordat tussenpartijen, zoals uitzendbureaus, zzp'ers contracteren en zo de prijzen van personeel in de kinderopvang opdrijven. De zorgsector vreesde dat sommige stoppers mogelijk niet in loondienst willen gaan.
De KVK meldt dat in december meer dan 3000 zzp'ers in de gezondheidszorg zijn gestopt, 79 procent meer dan een jaar eerder. Er kwamen net geen 1400 zelfstandigen bij. Dat komt neer op ruim een derde minder starters. Wel werkten er op 31 december meer zelfstandigen in de gezondheidszorg dan op 31 december 2023.
De grootste afname in het aantal zzp'ers vergeleken met december 2023 was volgens de KVK te zien bij de markt- en opinieonderzoekbureaus (min 5,3 procent) en koeriers (min 4,9 procent). Ook in de overige sectoren recreatie, exclusief jachthavens, metselen en voegen en reclamebureaus is het aantal zzp'ers relatief hard gedaald.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/AFP) - Topmannen van prominente AI-bedrijven hebben woensdag de VN-Veiligheidsraad woensdag toegesproken over de risico's en veiligheid rond AI, nu AI-systemen steeds krachtiger worden. Zo beloofde topman Dario Amodei van Anthropic, bekend van chatbot Claude, dat het bedrijf "zoveel zal vertragen als nodig is om ervoor te zorgen dat elke volgende AI-technologie die we uitbrengen ook echt veilig is".
4 uur geledenASSEN (ANP) - Drie Drentse mannen hebben gevangenisstraffen tot vier jaar tegen zich horen eisen voor oplichting van Amazon. Het OM heeft de drie onder meer oplichting en verduistering ten laste gelegd. Ook wordt hen onder andere witwassen en deelname aan een criminele organisatie verweten. Volgens het Openbaar Ministerie hebben ze Amazon voor miljoenen euro's opgelicht.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is woensdag lager de handelsdag uitgegaan. Beleggers volgen de onderhandelingen over het beëindigen van het conflict in het Midden-Oosten. Ook kijken zij vooruit naar de belangrijke top tussen de Verenigde Staten en China, die donderdag plaatsvindt. De olieprijzen stegen, wat de vrees voor een hogere inflatie aanwakkerde.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Topbestuurders van Amazon, Microsoft en Googles moederbedrijf Alphabet hebben tijdens klimaatbijeenkomsten in New York geprobeerd zorgen weg te nemen over de uitbreiding van datacenters. Ze gingen daarbij onder meer in op maatregelen om consumenten te beschermen en het waterverbruik.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan een plan om de export van diesel voor negentig dagen te verbieden. Dat melden ingewijden aan nieuwssite Politico. Daarmee probeert de regering van president Donald Trump volgens hen de energieprijzen te verlagen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is woensdag met verlies de handelsdag uitgegaan. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de stijgende olieprijzen. Bij de hoofdfondsen stond betaalbedrijf Adyen bij de grootste dalers, na een stevige koerswinst van een dag eerder. Het aandeel zakte 4,7 procent.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op Wall Street lieten woensdag bij de opening geen grote uitslagen zien. Beleggers deden het voorzichtig aan in afwachting van nieuwe ontwikkelingen in de onderhandelingen over het beëindigen van het conflict in het Midden-Oosten. Ook kijken zij vooruit naar de belangrijke top tussen de VS en China, die donderdag plaatsvindt.
12 uur geleden