Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veel meer zzp'ers gestopt in aanloop naar handhaving wet

Veel meer zzp'ers gestopt in aanloop naar handhaving wet

UTRECHT (ANP) - Het aantal zzp'ers dat is gestopt met hun bedrijf is in december fors toegenomen, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Iets meer dan 21.000 zelfstandigen zonder personeel stopten er vorige maand mee, ruim de helft meer dan in december 2023. De KVK vermoedt dat dit komt doordat de Belastingdienst vanaf 1 januari de wet tegen schijnzelfstandigheid weer handhaaft.

Het is voor het eerst dat er meer stoppers dan starters zijn, aldus de KVK. Meer dan 14.000 mensen werden in december zzp'er, een daling van 13 procent. Het totale aantal zzp'ers is vorige maand wel gegroeid ten opzichte van een jaar eerder, maar de groei was minder sterk dan in voorgaande maanden. Op 31 december telde de KVK ruim 1,7 miljoen zzp'ers, 3,1 procent meer dan eind 2023.

Werkgevers die zzp'ers inschakelen voor werk dat eigenlijk in vaste dienst moet worden gedaan, kunnen vanaf 1 januari een naheffing krijgen van sociale premies, maar nog geen boete. Dat zou eerder wel het geval zijn, maar de handhaving is mede op aandringen van de Tweede Kamer afgeschaft.

Zorgen

In aanloop naar de handhaving maakten veel zzp'ers zich zorgen over de controles. Het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (IMK) meldde in november sinds enkele weken dagelijks tientallen informatieverzoeken te krijgen. Veel werkgevers zouden aarzelen om nog zzp'ers in te zetten uit angst een boete te krijgen, terwijl de zzp'ers vreesden geen opdrachten meer te krijgen. Brancheorganisatie Kinderopvang (BK) voorzag dat kinderopvang duurder wordt doordat tussenpartijen, zoals uitzendbureaus, zzp'ers contracteren en zo de prijzen van personeel in de kinderopvang opdrijven. De zorgsector vreesde dat sommige stoppers mogelijk niet in loondienst willen gaan.

De KVK meldt dat in december meer dan 3000 zzp'ers in de gezondheidszorg zijn gestopt, 79 procent meer dan een jaar eerder. Er kwamen net geen 1400 zelfstandigen bij. Dat komt neer op ruim een derde minder starters. Wel werkten er op 31 december meer zelfstandigen in de gezondheidszorg dan op 31 december 2023.

De grootste afname in het aantal zzp'ers vergeleken met december 2023 was volgens de KVK te zien bij de markt- en opinieonderzoekbureaus (min 5,3 procent) en koeriers (min 4,9 procent). Ook in de overige sectoren recreatie, exclusief jachthavens, metselen en voegen en reclamebureaus is het aantal zzp'ers relatief hard gedaald.

Meer uit Financieel

Moederbedrijf Booking.com ziet reisvraag afzwakken door onrust

NORWALK (ANP) - Booking Holdings, het Amerikaanse moederbedrijf van onder meer Booking.com, heeft minder omzet en winst geboekt in het afgelopen kwartaal. De vraag naar reizen zwakte volgens het reisbedrijf tegen het einde van het afgelopen kwartaal wat af. Dat kwam volgens Booking Holdings onder andere door onrust in enkele Europese steden, zoals in Parijs en door het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten.

6 uur geleden
Wall Street sluit overwegend hoger na herstel techaandelen

NEW YORK (ANP) - Wall Street is dinsdag overwegend hoger gesloten. Nadat techaandelen maandag flink onder druk stonden, toonden de grote bedrijven dinsdag weer herstel. Beleggers deden het verder rustig aan in aanloop naar de uitslagen van midterms in de Verenigde Staten. Bij de verkiezingen dreigt de Republikeinse Partij van president Donald Trump de meerderheid in beide huizen van het Congres te verliezen. Een meerderheid van de Democraten in beide huizen zou kunnen leiden tot strenger toezicht op AI, maatregelen tegen datacenters en meer regulering van het bedrijfsleven.

6 uur geleden
Minstens 11 Europese landen getroffen door vriezerhack

BRUSSEL (ANP/AFP) - Minstens elf landen in Europa zijn geraakt door de cyberaanvallen op koelsystemen. Dinsdag werd bekend dat ook koelinstallaties in Duitsland, Roemenië en het Verenigd Koninkrijk getroffen zijn. Nog geen enkele groep heeft de aanvallen opgeëist.

6 uur geleden
BMW verlaagt winstverwachting voor tweede keer dit jaar

MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - BMW heeft zijn winstverwachting voor de tweede keer in vijf maanden verlaagd. Dat meldt de Duitse autofabrikant, die woensdag met kwartaalcijfers komt. De autobouwer versnelt zijn herstructurering, terwijl het kampt met een tegenvallende vraag uit China naar zijn auto's.

8 uur geleden
Duitse bankpresident verwacht renteverhoging ECB in december

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) zal de rente in december waarschijnlijk verhogen, zegt de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel. Nagel, die ook lid is van de raad van bestuur van de ECB, stelt dat op basis van de huidige inflatievooruitzichten een renteverhoging onvermijdelijk is.

9 uur geleden
Kabinet trekt extra geld uit voor industrie om hoge stroomprijzen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 150 miljoen euro extra uit om de stroomkosten voor industriebedrijven te verlagen. Dat melden minister Stientje van Veldhoven en staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer. Het bedrag komt bovenop het geld dat daarvoor in het coalitieakkoord al was gereserveerd.

9 uur geleden
AEX-index eindigt lager, Philips wint na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met verlies gesloten. Philips behoorde tot de winnaars bij de hoofdfondsen na kwartaalcijfers. De omzet van het zorgtechnologieconcern is gestegen dankzij de verkopen van medische apparatuur, tandenborstels en scheerapparaten. Het aandeel klom bijna 5 procent.

11 uur geleden