Veel meer subsidie-aanvragen voor zonnepanelen op dak
DEN HAAG (ANP) - Het aantal subsidie-aanvragen om zonnepanelen op daken te installeren is fors toegenomen, zegt minister Eric Wiebes (Klimaat). In de meest recente subsidieronde voor hernieuwbare energie zijn 7335 zon-op-dak-aanvragen gedaan, het overgrote deel van de 7562 aanvragen die in totaal zijn gedaan.
De subsidie voor hernieuwbare energie levert meestal veel aanvragen voor zonne-energie op. Opvallend is wel dat het bedrag dat voor zonnepanelen op daken is aangevraagd, vijf keer zo hoog ligt als het bedrag voor zonnepanelen op velden. Bij de subsidieronde in het najaar van 2019 vielen duizenden projecten voor zonnepanelen op daken buiten de boot, waarna branche- en natuurorganisaties Wiebes om actie vroegen.
De minister kondigde begin vorige maand aan miljarden aan subsidie naar voren te halen, waardoor de subsidieronde die van 17 maart tot 2 april liep niet 2 miljard maar 4 miljard euro bedroeg. Dat moet helpen de klimaatdoelen die zijn opgelegd in de Urgenda-zaak te behalen. Vooral zonne-energieprojecten kunnen daaraan bijdragen omdat ze op korte termijn vruchten afwerpen.
Grotere projecten
In deze ronde zijn 7562 aanvragen ingediend, voor iets meer dan het beschikbare bedrag, hoewel sommige projecten nog zullen afvallen. De subsidiepot is overigens bedoeld voor grotere projecten, niet voor consumenten die bijvoorbeeld enkele zonnepanelen op hun dak leggen.
Een hoop initiatiefnemers die op subsidie hopen, hebben voor hun project minder geld gevraagd dan het maximale 'basisbedrag'. "Dit geldt met name voor zon-op-dak", meldt Wiebes. Volgens de bewindsman zorgt de concurrentie er indirect voor dat de energietransitie minder duur wordt.
Initiatiefnemers die subsidie hebben aangevraagd, kunnen een jaar uitstel krijgen voor de uitvoering van hun project, meldt Wiebes. Veel projecten zullen door de coronacrisis vertraging oplopen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De politie gaat een deel van de ruim 10.000 onbehandelde aangiften en meldingen uit 2024 opnieuw beoordelen. Justitieminister David van Weel (VVD) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het in eerste instantie gaat om de aangiften voor moord en doodslag, pogingen daartoe en ernstige zedenzaken.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onder oppositiepartijen klinkt begrip voor de keuzes die het kabinet heeft gemaakt om geld vrij te maken voor onderhoud van infrastructuur. Een reeks projecten om wegen, spoor en vaarwegen uit te breiden, is daardoor voorlopig stopgezet. Veel partijen willen dat er meer geld voor infrastructuur komt, zodat nieuwe projecten weer een toekomst krijgen.
11 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De eerste kerkgebouwen zijn ingericht voor de tijdelijke opvang van statushouders. Met Actie Onderdak kunnen de erkende vluchtelingen daar wachten tot er een huis voor hen is in diezelfde gemeente. Hun plek in het asielzoekerscentrum kan dan vrijkomen voor asielzoekers.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-Kamerlid Bart Bikkers is teruggekomen op zijn opmerkingen waarin hij steun voor rekeningrijden niet uitsloot. "Betalen naar gebruik", de ambtelijke term voor rekeningrijden, kan volgens hem ook slaan op "het betalen naar gebruik dat we al doen aan de pomp" of op tolheffing.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland geeft Oekraïne nog eens een half miljard euro aan militaire steun om het de komende winter door te helpen. In het nieuwe 'winterpakket' zitten onder meer luchtverdedigingswapens en drones, zei premier Rob Jetten. Jetten kondigde het nieuwe steunpakket aan tijdens een persconferentie naast de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die op bezoek is in Den Haag.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD sluit steun voor een kilometerheffing niet uit. "Ik denk dat we geen heilige huisjes moeten hebben", zei Tweede Kamerlid Bart Bikkers met het oog op extra geld voor investeringen in infrastructuur. "Maar ik wil wel een brede afweging kunnen maken van alle opties die er zijn." Daarvoor wacht hij plannen van het kabinet af.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten is "geschokt" door het dodelijke treinongeluk in Spanje van woensdagochtend. De premier heeft zijn Spaanse ambtgenoot Pedro Sánchez laten weten "dat Nederland meeleeft met Spanje op deze trieste dag", schrijft hij op X.
16 uur geleden