
Veel meer migranten steken illegaal zee over naar Italië
WARSCHAU (ANP) - Veel meer migranten zijn sinds begin dit jaar clandestien de Middellandse Zee overgestoken naar Italië. In de eerste vijf maanden van dit jaar lag het aantal opgemerkte bootmigranten op die route 158 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar, laat de Europese grens- en kustwacht Frontex weten.
Sinds de jaarwisseling zijn op weg naar Italië 50.300 migranten opgemerkt. Sinds 2017 was dat aantal niet zo hoog.
Omdat het aantal migranten via andere routes naar Europa daalde, valt de algehele stijging wat lager uit. Tot en met mei zijn er in totaal 12 procent meer migranten illegaal aangekomen, meldt Frontex.
Visabeleid
De levensgevaarlijke route vanuit Noord-Afrikaanse landen als Tunesië en Libië naar Italië is nog altijd verreweg de populairste, zegt het EU-agentschap. De route is goed voor ruwweg de helft van de illegale migratie naar Europa. Wie deze weg kiest is vaak afkomstig uit Ivoorkust, Egypte of Guinee.
Via Noordwest-Afrika kwamen juist een stuk minder migranten clandestien aan in Spanje. Dat was vaak een onbegaanbare weg door het slechte weer daar dit voorjaar, denkt Frontex. Dat ook de route via de Balkan aan populariteit verloor, is volgens de grenswacht te danken aan het strengere visabeleid van landen als Servië.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - In zijn afscheidsrede heeft de Duitse bondskanselier Olaf Scholz de democraten in zijn land tot samenhang opgeroepen. Hij noemde de komende machtswisseling een "uitdrukking van democratische normaliteit".
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft luchtaanvallen uitgevoerd in Jemen na een raketaanval een dag eerder door Houthi-rebellen op de internationale luchthaven bij Tel Aviv. De Houthi's meldden Amerikaans-Israëlische luchtaanvallen op onder meer de haven van Hodeidah aan de Rode Zee.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering wil ongedocumenteerde immigranten 1000 dollar (ongeveer 884 euro) geven als ze bereid zijn vrijwillig het land te verlaten. De overheid betaalt bovendien de reiskosten. Het geld wordt uitbetaald als iemand zijn terugkeer heeft bevestigd via een daarvoor bestemde app.
6 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - De pro-Europese premier van Roemenië, Marcel Ciolacu, heeft zijn aftreden aangekondigd. De sociaaldemocraat trekt zijn centrumlinkse partij terug uit de regeringscoalitie na het enorme verkiezingssucces van uiterst rechts. De extreem nationalistische George Simion won een dag eerder de eerste ronde van de presidentsverkiezingen met een ruime voorsprong. De kandidaat van Ciolacu's coalitie slaagde er niet in de tweede ronde te halen.
7 uur geledenVILNIUS (ANP/AFP) - Litouwen gaat 1,1 miljard euro uitgeven om zijn grenzen met Rusland en Belarus te versterken, maakte het NAVO-lid maandag bekend. Het grootste deel van het geld, 800 miljoen, wordt gebruikt om antitankmijnen aan te schaffen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De langverwachte rechtszaak tegen Sean 'Diddy' Combs is maandag van start gegaan. In de rechtbank van New York begon de selectie van de jury die zal oordelen of de rapper zich schuldig heeft gemaakt aan onder meer mensenhandel en seksueel misbruik.
8 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Israël wil gebieden in de Palestijnse Gazastrook gaan bezetten, aldus de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap. Volgens een topfunctionaris wordt nog wel eerst geprobeerd een deal te sluiten over de Israëlische gijzelaars die zich in handen van Hamas in Gaza bevinden.
8 uur geleden