Veel kritiek op Halsema wegens grote demonstratie op de Dam
AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam krijgt op social media veel kritiek te verduren, omdat ze maandag een grote demonstratie van zo'n 5000 personen op de Dam liet doorgaan, ondanks de coronamaatregel afstand te houden.
"Ik ben flabbergasted dit is nu op de Dam. Niets geen telelensfoto's gewoon stampensvol. Hier mag ik de komende weken weer harder voor gaan werken als arts. Triest, ik ben echt kapot verdrietig", schrijft een arts. "Ik vind dit een dikke 'fuck you' naar mensen die werken in de zorg en naar de familieleden van verpleeghuisbewoners", schrijft iemand. Ook zijn twitteraars boos op Halsema. "Als je dit toelaat, moet je aftreden", oordeelt een twitteraar. Ook veel politici uitten hun ongenoegen.
Aanleiding voor de woede is een uitspraak van Halsema voor tv-zender AT5 dat ze geen reden zag om de demonstratie te ontbinden. "De 1,5 meter wordt niet altijd in acht genomen. Maar demonstratievrijheid is een heel groot goed. De driehoek ziet geen grond om de demonstratie te ontbinden. Daarvoor is de demonstratie te belangrijk en bovendien zijn de mensen zelf verantwoordelijk", zei ze.
Mondkapjes
Duizenden betogers, veelal met mondkapjes, hadden zich maandag rond 17.00 uur op en rond de Dam verzameld om te protesteren tegen wat zij noemen het politiegeweld tegen zwarten in de VS en de EU. De politie was aanwezig en sprak mensen aan op de corona-regels. Een woordvoerder van de politie zei dat de betoging vreedzaam verliep.
De organisatie had van te voren tegen de gemeente gezegd rekening te houden met 250 tot 300 betogers, zei een woordvoerster van de gemeente. Er was van te voren geen limiet gesteld aan het aantal betogers. Volgens haar was het de verantwoordelijkheid van de organisatie en de deelnemers om de 1,5 meter in acht te nemen. De betogers droegen wel bijna allemaal mondkapjes, zoals vooraf was gevraagd.
George Floyd
Aanleiding voor het protest was de dood van George Floyd in de Amerikaanse stad Minneapolis, die vorige week na een hardhandige arrestatie door de politie overleed. Dit leidde tot een golf van onrust in Amerikaanse steden.
De betogers hadden borden mee met daarop teksten als "Black lives matter"en The future is coloured". Ook diverse bekende Nederlanders onder wie Georgina Verbaan, Halina Reijn en Hadewych Minis deden mee aan de demonstratie. De demonstratie was een initiatief van het collectief Kick Out Zwarte Piet in samenwerking met Black Queer & Trans Resistance NL.
Ook in tal van andere hoofdsteden werd maandag gedemonstreerd tegen het politiegeweld tegen zwarten. Ook in Maastricht was een kleine bijeenkomst.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - De politie Noord-Holland heeft op haar whatsappkanaal tips gegeven over de zonsverduistering woensdagavond. Ze adviseert te genieten van het natuurverschijnsel, maar geeft wel een paar veiligheidstips. "Je rijdt niet met een speciale eclipsbril op. Je brengt anderen niet in gevaar voor een beter uitzicht."
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Behalve het gerechtsgebouw aan het Wilhelminaplein in Rotterdam zijn ook een gebouw van het UWV aan de Laan op Zuid en een pand van de reclassering aan de Westerstraat beklad, bevestigt de politie na berichtgeving van Rijnmond. Op alle gebouwen zijn dezelfde teksten geschreven, in rode verf: 'pedofielen' en '282SR'. Dat laatste zou kunnen verwijzen naar het artikel in het Wetboek van Strafrecht dat gaat over wederrechtelijke vrijheidsberoving.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De krakers in de voormalige jeugdsynagoge aan de Folkingedwarsstraat in Groningen moeten het pand binnen dertig dagen verlaten. Dit heeft de voorzieningenrechter van de rechtbank in Groningen besloten.
3 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stalen boogconstructie van de Merwedebrug is dermate verzwakt dat een verbod op zware voertuigen nodig blijft. Dat wijst aanvullend onderzoek naar de verzwakte brug uit, dat Rijkswaterstaat heeft laten uitvoeren door ingenieursbureau Movares en onderzoeksorganisatie TNO. Het beeld is ten opzichte van de eerdere testen, waarna het verbod werd ingesteld, niet veranderd.
4 uur geledenOOSTRUM (ANP) - Door de grote brand in het Noord-Limburgse natuurgebied Boschhuizerbergen zijn er van de ongeveer 4000 jeneverbesstruiken die daar voorkwamen nog maar een kleine honderd over. Dat meldt stichting Het Limburgs Landschap.
12 uur geledenALMELO (ANP) - In delen van Zuidoost-Drenthe is vanaf donderdag een verbod op het gebruik van grondwater van kracht. Waterschap Vechtstromen meldt dat het verbod wordt ingesteld om kwetsbare natuur te beschermen.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse wethouder Melanie van der Horst (D66) heeft niet bewust informatie achtergehouden voor de gemeenteraadsverkiezingen eerder dit jaar. Dat schrijft zij in een verklaring, nadat stadsomroep AT5 eerder dinsdag schreef dat Van der Horst al voor de verkiezingen wist van een forse kostenoverschrijding voor de geplande Oostbrug over het IJ. Volgens AT5 hield ze die informatie achter.
16 uur geleden