Veel kleine betogingen in Duitsland tegen coronamaatregelen
BERLIJN/MÜNCHEN (ANP) - In heel Duitsland hebben zaterdag betogingen plaatsgevonden tegen de coronamaatregelen. Het ging volgens Duitse media veelal om kleine bijeenkomsten die zonder noemenswaardige incidenten verliepen. In Berlijn waren enkele tientallen demonstraties aangemeld en waren 1100 agenten opgetrommeld om alles in goede banen te leiden.
Slechts een bijeenkomst in de hoofdstad moest vroegtijdig worden beëindigd omdat er te veel mensen op af waren gekomen. In Berlijn mogen volgens de geldende coronamaatregelen niet meer dan vijftig mensen bijeenkomen. Agenten deelden op het plein Am Grossen Stern enkele boetes uit aan mensen die hun aanwijzingen niet wilden opvolgen. Enkele betogers werden kort vastgehouden om hun identiteit te controleren, twitterde de politie.
In Berlijn protesteren al twee maanden groepjes mensen tegen inperking van de grondrechten vanwege de coronamaatregelen. Onder de tegenstanders bevinden zich veel complotdenkers en rechts-populistische betogers.
Slecht weer
Van de in München aangekondigde demonstratie voor Vrijheid, Grondrechten en Zelfbestemming kwam weinig terecht door het slechte weer. Kort voordat deze zou beginnen op de Theresienwiese trok een zware onweersbui over het terrein. De betoging werd afgeblazen, aldus de krant Bild.
Ook in Neurenberg en Kempten was het weer slecht en stelden de aangekondigde protesten niet veel voor. In beide plaatsen ging het om niet meer dan enkele demonstranten. In Gummersbach in Noordrijn-Westfalen verzamelden zich een zestigtal mensen.
Toestemming
Zondag staat nog een demonstratie van de AfD in Stuttgart op het programma. Een gerechtshof in de deelstaat Baden-Württemberg gaf daar zaterdag toestemming voor na een verbod door de gemeente. Wel zijn er strenge voorwaarden gesteld. Zo mogen bijvoorbeeld niet meer dan honderd mensen deelnemen.
In Duitsland is 23 mei de dag van de grondwet. Bondskanselier Angela Merkel greep die aan om opnieuw aan te geven dat de coronamaatregelen inderdaad een "beproeving" zijn voor de democratie maar verdedigde ze tegelijkertijd. Ze zei de zorgen van burgers te begrijpen "maar ze zijn noodzakelijk, en dat hebben we ook altijd onderbouwd omdat we ons verantwoordelijk voelen voor de waardigheid van mensen, zoals het ook staat in artikel 1 van onze grondwet".
De voorzitter van het Duitse Constitutionele Hof, Stephan Harbarth, stelde zaterdag tevreden vast dat de grondwet ook in deze tijden van pandemie standhoudt en zijn nut bewijst. "Corona werpt veel grondwettelijke vragen op. Maar de huidige situatie toont dat de grondwet ook in deze moeilijke perioden een voortreffelijk raamwerk is."
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."
3 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
8 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
8 uur geleden