Veel klachten in Kamer over informatievoorziening van kabinet
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt te weinig en te laat met informatie waar de Tweede Kamer om vraagt, vindt een groot deel van de Kamer. Onder alle fracties die donderdag meedoen aan een debat over de informatieafspraken tussen kabinet en Kamer klinkt ontevredenheid.
"60 procent van de Kamervragen wordt niet op tijd beantwoord. Waarom zoveel?", vroeg Michiel van Nispen (SP). D66-Kamerlid Joost Sneller had het over Kamervragen die na 570 dagen nog geen antwoord hebben. Ook de vaker gehoorde klacht dat brieven pas kort voor een debat naar de Tweede Kamer gaan kwam ter sprake.
In artikel 68 van de Grondwet staat dat parlementsleden recht hebben op informatie waar ze om vragen, tenzij dat tegen het belang van de staat ingaat. "De naleving van artikel 68 moet echt beter", zei Glimina Chakor (GroenLinks-PvdA).
Teleurgesteld
Een groep Kamerleden schreef anderhalf jaar geleden dat het kabinet beter moet uitleggen wanneer het weigert informatie aan de Kamer te geven. Minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) schrijft dat ze over dit onderwerp met de Kamer in gesprek wil gaan. Haar NSC-partijgenoot Sander van Waveren is "teleurgesteld" in die reactie en had op een voorstel van het kabinet gehoopt.
De Kamer wil ook makkelijker contact kunnen leggen met ambtenaren. "We hebben duizenden ambtenaren, en die mogen met iedereen praten behalve met ons", zei Van Nispen. Sinds enkele jaren hebben ministeries contactpersonen voor Kamerleden, maar toch voelt het contact "echt nog wat stroperig", zei Queeny Rajkowski (VVD). Op dit gebied "lijkt het kabinet vooral stappen terug te zetten", voegt Inge van Dijk (CDA) toe.
Coalitiefracties BBB en PVV deden niet mee aan het debat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten niet langer de mogelijkheid krijgen om statushouders voorrang te geven op een sociale huurwoning, vinden Mona Keijzer, Groep Markuszower en JA21. De drie rechtse fracties hebben een initiatiefwet met deze strekking ingediend. Toen Keijzer eerder minister van Volkshuisvesting was, stelde ze een vergelijkbare wet voor. Maar tot haar teleurstelling heeft de huidige minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) dit voorstel ingetrokken.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De lastenverzwaringen die het kabinet-Jetten wil doorvoeren, raken werkenden onevenredig hard, vindt zowel JA21 als GroenLinks-PvdA. De twee oppositiepartijen waar het minderheidskabinet het meest van afhankelijk is voor steun in de Tweede Kamer, maakten dit bezwaar in het Kamerdebat over de voorjaarsnota.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
1 dag geleden