Veel huishoudens in Kiev nog steeds zonder stroom
KIEV (ANP/DPA/AFP) - De helft van de huishoudens in Kiev zit nog steeds zonder stroom, volgens burgemeester Vitali Klitsjko. Twee dagen na een grootschalige Russische aanval op Oekraïense elektriciteitscentrales zijn de energieproblemen voor veel mensen in de hoofdstad nog niet opgelost.
Klitsjko schrijft op Telegram dat technici nog hard aan het werk zijn om het stroomnetwerk weer te herstellen. Hij hoopt dat het lukt om alle huishoudens vrijdag om de beurt een paar uur op de elektriciteit aan te sluiten. Een medewerker van president Volodimir Zelenski liet donderdag weten dat heel Oekraïne "in feite" weer stroom had.
Als het stroomnetwerk hersteld is, zou iedereen ook weer mobiel bereik moeten hebben. De Oekraïense netbeheerder meldde donderdagavond dat de meeste centrales weer elektriciteit produceren en dat aan de helft van de vraag voldaan kon worden.
Centrale verwarming
De burgemeester zegt verder dat een derde van de huishoudens in Kiev weer aangesloten is op de centrale verwarming. De voorzieningen voor stromend water in de hoofdstad werden al eerder hersteld.
Nu de wintermaanden zich aandienen, zijn de Russische aanvallen de afgelopen weken met name gericht op de energievoorzieningen van Oekraïne. Komende week kan de temperatuur in Kiev waarschijnlijk ook overdag dalen tot onder het vriespunt. Moskou beweert dat het alleen militaire infrastructuur beschiet.
Meer uit Buitenland
Warschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.
16 minuten geledenARKANSAS (ANP/RTR) - Bij de kerstavondtrekking van de Powerball-jackpot in de Verenigde Staten is de jackpot van 1,8 miljard dollar (ruim 1,5 miljard euro) gevallen op een lot dat verkocht is in de staat Arkansas. Het is de op een na hoogste loterij-jackpot ooit die gewonnen is in de VS. In 2022 won iemand 2,04 miljard dollar (1,7 miljard euro).
48 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - In zijn kerstpreek op eerste kerstdag hekelde paus Leo de omstandigheden voor de Palestijnen in Gaza. Leo XIV viert zijn eerste kerst als paus.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Door een nachtelijke Oekraïense droneaanval op de Russische havenstad Temrjoek zijn tanks met olieproducten in brand gevlogen. Dat meldden de autoriteiten van de stad aan de Zee van Azov.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is woedend over de kritiek van westerse landen op de goedkeuring van nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. De regering vindt dat er sprake is van discriminatie jegens Joden.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De vraag naar vuurwerk voor oudejaarsavond in Duitsland stijgt. Ondanks de toenemende kritiek op de sector en oproepen tot strengere beperkingen zien vuurwerkfabrikanten en de branchevereniging het aanbod groeien.
3 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - De Turkse autoriteiten hebben 115 mensen opgepakt die worden verdacht van het beramen van aanslagen voor IS tijdens de kerst- en nieuwjaarsvieringen in het land.
4 uur geleden