Veel huishoudens in Kiev nog steeds zonder stroom
KIEV (ANP/DPA/AFP) - De helft van de huishoudens in Kiev zit nog steeds zonder stroom, volgens burgemeester Vitali Klitsjko. Twee dagen na een grootschalige Russische aanval op Oekraïense elektriciteitscentrales zijn de energieproblemen voor veel mensen in de hoofdstad nog niet opgelost.
Klitsjko schrijft op Telegram dat technici nog hard aan het werk zijn om het stroomnetwerk weer te herstellen. Hij hoopt dat het lukt om alle huishoudens vrijdag om de beurt een paar uur op de elektriciteit aan te sluiten. Een medewerker van president Volodimir Zelenski liet donderdag weten dat heel Oekraïne "in feite" weer stroom had.
Als het stroomnetwerk hersteld is, zou iedereen ook weer mobiel bereik moeten hebben. De Oekraïense netbeheerder meldde donderdagavond dat de meeste centrales weer elektriciteit produceren en dat aan de helft van de vraag voldaan kon worden.
Centrale verwarming
De burgemeester zegt verder dat een derde van de huishoudens in Kiev weer aangesloten is op de centrale verwarming. De voorzieningen voor stromend water in de hoofdstad werden al eerder hersteld.
Nu de wintermaanden zich aandienen, zijn de Russische aanvallen de afgelopen weken met name gericht op de energievoorzieningen van Oekraïne. Komende week kan de temperatuur in Kiev waarschijnlijk ook overdag dalen tot onder het vriespunt. Moskou beweert dat het alleen militaire infrastructuur beschiet.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten staan achter bondgenoot Israël in de genocidezaak van het Internationaal Gerechtshof, schrijft het land in een zogenoemde "verklaring van intentie". Zuid-Afrika diende de zaak in 2023 in, omdat de oorlog in Gaza volgens het land in strijd was met het VN-Genocideverdrag. Een beschuldiging die Israël en ook de VS stellig ontkennen.
58 minuten geledenSANTA CRUZ (ANP/AFP/RTR) - De Uruguayaanse kartelbaas Sebastián Marset is gearresteerd in Bolivia. Dat meldde de baas van de Paraguayaanse drugsbestrijdingsdienst op de radio in dat land. Hij zou zijn opgepakt bij een grote politieoperatie in Santa Cruz.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens de ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in Parijs gezegd dat de oorlog in het Midden-Oosten Rusland in de strijd met Oekraïne geen verlichting biedt. Hij lichtte dit verder niet toe.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische vliegtuigen hebben voor paniek gezorgd onder de inwoners van Beiroet. Ze vlogen laag over de Libanese hoofdstad en verspreidden pamfletten over meerdere wijken. Correspondenten van persbureau AFP hoorden harde knallen voordat de papieren naar beneden kwamen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie hoopt dat Polen gebruik gaat maken van de EU-lening voor defensieprojecten, die het land zelf heeft aangevraagd. "De EU heeft Polen nodig voor de veiligheid van Europa en Polen is de ruggengraat van de oostflankbewaking", zei een woordvoerder van de Europese Commissie vrijdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De onlangs verkozen opperste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, is gewond en vermoedelijk verminkt. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth vrijdag in een persconferentie.
2 uur geleden