Veel Friezen willen in Tweede Kamer door deelname Friese partij
DEN HAAG (ANP) - Veel Friezen hebben zich kandidaat gesteld voor een zetel in de Tweede Kamer. Op de stembiljetten staan in totaal 73 mensen uit de provincie. Dat is 6,3 procent van het totale aantal kandidaten, terwijl Friesland maar 3,7 procent van het totale aantal Nederlanders vertegenwoordigt. Bij de vorige verkiezingen, in 2023, kwam 4,5 procent van de kandidaten uit Friesland.
Het relatief hoge aantal Friese kandidaten komt door de deelname van de Fryske Nasjonale Partij (FNP). De Friese nationalisten doen voor het eerst mee. De partij heeft 49 kandidaten, van wie 37 in Friesland zelf wonen. Bij de andere partijen levert Friesland in totaal 3,2 procent van de kandidaten.
Friezen vormen ruim driekwart van de FNP-lijst. De enige partij waar één provincie een nog groter aandeel op de lijst heeft, is NL PLAN, maar die partij heeft slechts één kandidaat. Bij BIJ1 komen tien kandidaten uit Noord-Holland (45 procent), negen uit Zuid-Holland (41 procent) en drie uit Utrecht (14 procent). De rest van het land is niet vertegenwoordigd op de lijst. Bijna de helft van de kandidaten van de Piratenpartij woont in Noord-Holland en bij JA21 is iets minder dan de helft woonachtig in Zuid-Holland.
Noord-Brabant ondervertegenwoordigd
Waar Friesland relatief veel kandidaten heeft, is Noord-Brabant juist ondervertegenwoordigd op het stembiljet. Die provincie levert 9,3 procent van de kandidaten, maar vormt 14,8 procent van de Nederlandse bevolking. Ook Gelderland heeft relatief weinig kandidaat-Kamerleden: 9,7 procent van alle lijsten, bij 12 procent van de bevolking.
Bijna een kwart van alle kandidaat-Kamerleden woont in Zuid-Holland. Het gaat om 290 mensen. Daarna volgen Noord-Holland (202), Gelderland (113) en Noord-Brabant (109). In de provincie Utrecht wonen 98 kandidaten, gevolgd door Friesland. Daarna komen Overijssel (68), Limburg (57), Groningen (41), Flevoland en Zeeland (beide 37) en Drenthe (27). Verder wonen veertien kandidaten in een ander land.
Amsterdam koploper
Bij de gemeenten is Amsterdam koploper met 91 inwoners op de kandidatenlijst. Verder wonen 71 aspirant-Kamerleden in Den Haag, 63 in Rotterdam en 30 in Utrecht.
De verkiezingen zijn op 29 oktober. In totaal 1166 kandidaten doen mee voor 27 partijen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Ministers die met "een frisse blik" aan hun taak beginnen, helpen bij het oplossen van onder andere de stikstofcrisis, vindt Rob Jetten. De beoogde premier verdedigt zo de voordracht van Jaimi van Essen als minister van Landbouw. De 34-jarige wethouder in Deventer heeft geen ervaring in Den Haag of met het stikstofprobleem.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In navolging van andere steden sluit de meerderheid van de politieke partijen in de Amsterdamse gemeenteraad samenwerking met Forum voor Democratie (FVD) uit. In de raad van de hoofdstad zitten dertien partijen; elf ervan roepen in een gezamenlijke verklaring op FVD niet te normaliseren.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Theo Henrar wordt vanaf 1 maart de tijdelijke voorzitter van VNO-NCW. Hij is momenteel vicevoorzitter van de werkgeversvereniging en voorzitter van FME, de ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 34-jarige Jaimi van Essen wordt de nieuwe minister van Landbouw. Dat meldt zijn woordvoerder na berichtgeving in Tubantia. Hij is nu nog wethouder in Deventer en houdt zich daar sinds 2024 bezig met energie, milieu en economie. Hiervoor was hij wethouder in de gemeente Losser.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel wordt volgens ingewijden staatssecretaris van Financiën voor D66. Ze zit nu nog voor de partij van Rob Jetten in de Tweede Kamer. Zij zat eerder onder meer in de raad van bestuur van uitvoeringsorganisatie UWV.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stientje van Veldhoven wordt minister van Klimaat en Groene Groei voor D66. Dat bevestigt een ingewijde na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is eerder staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat geweest en zat ook lang voor D66 in de Tweede Kamer.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-senator Willemijn Aerdts wordt de staatssecretaris van Economische Zaken die zich gaat bezighouden met digitale economie en soevereiniteit, bevestigen bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is een expert op het gebied van inlichtingendiensten en voert op dat onderwerp ook het woord in de Eerste Kamer namens haar partij.
14 uur geleden