Veel fracties zien niets in bezoek aan nieuwe informateur
DEN HAAG (ANP) - Veel fracties voelen er niets voor om langs een nieuwe informateur te gaan, en daar - opnieuw - te zeggen dat PVV, VVD, NSC en BBB eruit moeten zien te komen. In welke vorm ze dan ook willen samenwerken, in een meerderheids-, minderheids- of extraparlementair kabinet met of zonder gedoogsteun. Onder meer GroenLinks-PvdA, D66, ChristenUnie, SP, Volt en DENK vinden dat tijdverspilling, zo is duidelijk geworden tijdens het debat over de vastgelopen formatie. Gezien de grote problemen die opgelost moeten worden, is die tijd er niet, vinden de fracties.
Zij noemden het ook een stap terug in het proces, om als het ware weer terug te gaan naar een verkenningsfase."We zijn terug bij af", zei Stephan van Baarle van DENK. Na de verkiezingen van 22 november zijn alle fracties bij Ronald Plasterk langs geweest en hebben ze hem verteld hoe ze tegen de verkiezingsuitslag aankijken en hoe ze hun rol zien. Daaruit is onder meer de informatieopdracht van de Tweede Kamer gekomen om te onderzoeken of er overeenstemming kan worden bereikt tussen PVV, VVD, NSC en BBB. Hun standpunten zijn niet veranderd, zei onder meer partijleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.
Als een Kamermeerderheid met het voorstel van PVV-leider Geert Wilders instemt, gaat SER-voorziter Kim Putters aan de slag als nieuwe informateur. In een nieuwe gespreksronde van drie à vier weken moet Putters alle fractievoorzitters spreken, onder meer over de vorm van een mogelijke coalitie die de politiek leiders voor zich zien, is het plan van Wilders.
De PVV'er ziet dit als tussenstap om uit de impasse te komen. Ook BBB-partijleider Caroline van der Plas vindt zo'n tussenfase niet verkeerd. Het stof van de afgelopen periode kan dan neerdalen, zei ze. Dat moet "zorgvuldig", maar ook zo snel mogelijk. "Na die tussenfase moeten we aan de slag."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."
8 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Groningen René Paas vindt dat het kabinet "een crisissituatie zou moeten uitroepen" om de opvang van asielzoekers met spoed te kunnen regelen in de gemeenten. Volgens hem vragen de provincies dit "tot nu toe vergeefs". Paas zei woensdag tijdens een vragenuurtje in de Provinciale Staten "dat de situatie nu alle trekken vertoont van een crisis. Daar is de aarzeling bij de Staat te groot".
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is teleurstellend dat niet alle asielzoekers in Ter Apel kunnen worden opgevangen, vindt asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister weet niet waar de mensen voor wie geen plek is kunnen blijven. Het kan zijn dat zij buiten in het gras voor de opvanglocatie moeten slapen, zei Van den Brink.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw schiet tekort, ziet de Algemene Rekenkamer. Zeven van de veertien belangrijkste regels voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zijn moeilijk te controleren door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Dat noemt de controleur van de overheid zorgelijk.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor asielaanvragen zijn de afgelopen jaren steeds langer geworden en lopen mogelijk verder op als het Europese migratiepact binnenkort van kracht wordt, meldt de Rekenkamer in het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Asielzoekers die niet uit een veilig land komen en ook niet in een ander Europees land asiel hebben aangevraagd, moeten inmiddels gemiddeld 67 weken wachten. Daardoor wordt ook de screening op terrorisme veel later uitgevoerd dan afgesproken.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet belooft nog altijd meer dan het kan waarmaken. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in zijn jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Doelen voor de korte termijn worden niet gehaald, doelen voor de lange termijn verdwijnen uit zicht. Dat komt doordat in de bedrijfsvoering "de basis niet op orde is", aldus de controleur van de rijksoverheid.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) wil dat Defensie en de Algemene Rekenkamer met elkaar in gesprek gaan over de aanbestedingen. "Ik zet ze beide in een hok, ga erbij zitten en dan gaan we het oplossen", aldus Heinen. "Ik wil dit volgend jaar niet nog een keer horen."
10 uur geleden