Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veel belangstelling voor zaak mondkapjesdeal Sywert van Lienden

Veel belangstelling voor zaak mondkapjesdeal Sywert van Lienden

AMSTERDAM (ANP) - De zaak over de omstreden mondkapjesdeal van het bedrijf van Sywert van Lienden is maandagochtend onder grote belangstelling begonnen in de rechtbank in Amsterdam. Naast de advocaten van de verschillende partijen, zijn er ook oud-medewerkers van de Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA), veel media en andere belangstellenden in de rechtszaal.

Van Lienden en zijn zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme zijn ook aanwezig. Van Lienden schudde bij de voordracht van de rechter meerdere keren zijn hoofd en gaf aan dat zij het naar zijn mening niet goed vertelde.

Zij sloten aan het begin van de coronapandemie in het voorjaar van 2020 een overeenkomst met het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) voor de levering van 40 miljoen mondkapjes uit China.

Een agressor

Van Lienden had vooraf publiekelijk aangegeven zonder winstoogmerk te werken. Achteraf bleek dat ze de bestelling uitvoerden namens hun commerciële bedrijf Relief Goods Alliance (RGA) in plaats van hun stichting. De overheid wil de miljoenen terug die met de handel in mondkapjes zijn verdiend.

De Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA) en de Nederlandse staat staan in de zaak recht tegenover elkaar, want ook de stichting wil de miljoenen terug. De stichting dagvaardde Van Lienden en zijn zakenpartners als eerste. "Het wonderlijke is dat de Staat zich nu presenteert als de vijand van SHA", betoogde de advocaat van de stichting. Hij noemde de Staat "een agressor". De stichting SHA wil de opbrengst van de mondkapjesdeal van 29,3 miljoen euro terug om deels te kunnen schenken aan een goed doel, bijvoorbeeld de stichting Long COVID.

Advocaat

Van Lienden had afgelopen week in interviews aangegeven dat hij geen advocaat kan betalen, omdat er beslag is gelegd op al zijn bezittingen. Daarop meldde zich toch een advocaat die Van Lienden naar eigen zeggen kosteloos zal bijstaan. Over die beslaglegging dient deze week nog een kort geding.

Meer uit Binnenland

Meer meldingen van vermoedelijke misstanden op werkvloer in 2025

DEN HAAG (ANP) - Meer mensen deden vorig jaar melding van vermoedens van misstanden op de werkvloer, meldt het Huis voor Klokkenluiders (HvK). Er werden bijna 700 aanvragen voor advies ingediend, het hoogste aantal sinds de oprichting van het adviespunt in 2016. In 2024 waren het er nog 467. Bijna alle klokkenluiders zeggen dat ze na melding benadeeld worden, hoewel dat wettelijk verboden is.

2 uur geleden
Tweede vlucht met gestrande Nederlanders geland op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is maandagavond een tweede groep gestrande Nederlanders uit het Midden-Oosten aangekomen. De vlucht van TUI uit Hurghada (Egypte) landde even na 22.20 uur. De reizigers aan boord waren eerst met een vliegtuig van Defensie opgehaald uit Muscat, de hoofdstad van Oman.

4 uur geleden
Arts Rijnstate verwekte zeker 16 donorkinderen met eigen zaad

ARNHEM (ANP) - De gynaecoloog van het Rijnstate die in de jaren zeventig en tachtig zijn eigen sperma gebruikte als donorzaad heeft zeker zestien donorkinderen verwekt. Dat meldt het Arnhemse ziekenhuis maandag op basis van onafhankelijk onderzoek naar de manier waarop in het verleden met donorzaad is omgegaan. De bekentenis van de voormalige arts was daarvoor de aanleiding. De man, die werkte in de kliniek van het Elisabeth Gasthuis dat later samen met twee andere ziekenhuizen Rijnstate werd, heeft een erfelijke ziekte.

4 uur geleden
Claudia de Breij doet Oudejaarsconference 2026

HILVERSUM (ANP) - Claudia de Breij doet in 2026 opnieuw de Oudejaarsconference. Het wordt de vierde keer dat de cabaretière op oudejaarsavond op NPO 1 terugblikt op het voorbije jaar.

4 uur geleden
Frenna en Sef belangrijkste winnaars Edison Pop

LEUSDEN (ANP) - Frenna en Sef zijn maandag de belangrijkste winnaars geworden van de Edison Pop 2026. Zij kregen in het AFAS Theater in Leusden de prijzen voor respectievelijk beste single (ZAZAA) en beste album (lieve monsters). DI-RECT kreeg de Edison Oeuvreprijs en Samuel Welten viel tweemaal in de prijzen.

5 uur geleden
Weer dichte mist in noordwesten, hinder voor verkeer

DE BILT (ANP) - In het Waddengebied, Friesland en in de kop van Noord-Holland komt dichte mist voor. Het zicht kan minder dan 200 meter zijn, meldt het KNMI. Het verkeer kan hier hinder van ondervinden.

5 uur geleden
DI-RECT bekroond met Edison Pop Oeuvreprijs

LEUSDEN (ANP) - DI-RECT is dit jaar de winnaar van de Edison Pop Oeuvreprijs. De Haagse band kreeg de prijs maandag tijdens het Edison-gala in het AFAS Theater in Leusden uit handen van oprichter en voormalig manager Dick Westland, de vader van drummer Jamie Westland.

6 uur geleden