Veel bedrijven in Melbourne moeten dicht vanwege corona-uitbraak
MELBOURNE (ANP) - Veel bedrijven in de Australische deelstaat Victoria moeten vanaf woensdagavond laat voorlopig de deuren sluiten. De autoriteiten hopen met die maatregel verdere verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. De nieuwe lockdownregels betekenen volgens omroep ABC dat duizenden ondernemingen in miljoenenstad Melbourne dicht moeten. Het gaat bijvoorbeeld om kappers, fabrieken, callcentra en winkels.
Banken, tankstations, slijterijen, postkantoren, apotheken en supermarkten blijven wel open. "Dat betekent dat mensen niet voor zes weken boodschappen hoeven te doen", benadrukt regiopremier Daniel Andrews, die wil voorkomen dat inwoners weer aan het hamsteren slaan. Hij erkende dat niet gegarandeerd kan worden dat alle gebruikelijke producten in de schappen liggen, maar essentiële goederen blijven volgens hem wel voorradig.
Sommige bedrijven mogen wel open blijven, maar moeten hun werkwijze aanpassen. Zo moeten werknemers in slachthuizen beschermende pakken gaan dragen. Ook moeten ze hun temperatuur laten meten en worden ze getest op het virus. Bij onder meer distributiecentra in Melbourne en bij bouwprojecten moet met een kleinere bezetting worden gewerkt.
Noodsteun
Inwoners mogen volgens de premier alleen vaklui laten langskomen als het een noodgeval is. "Er komen geen schoonmakers meer bij u langs. Niemand komt uw gras maaien. Niemand zal iets anders verlenen dan noodsteun", benadrukte Andrews. Hij legde uit dat mensen bijvoorbeeld wel een loodgieter mogen laten langskomen als ze kampen met een lekkage.
Melbourne, de tweede stad van Australië, zit al weken in lockdown. Toch worden op een dagelijkse basis nog steeds honderden nieuwe coronabesmettingen vastgesteld. De autoriteiten in Victoria maakten maandag bekend dat bij nog eens 429 mensen is vastgesteld dat ze het virus hebben opgelopen.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Han Duck-soo heeft 23 jaar gevangenisstraf gekregen in een zaak rond de militaire noodtoestand van 2024. Een rechtbank acht de 76-jarige politicus schuldig aan onder meer het deelnemen aan een cruciale handeling van opstand.
13 minuten geledenTOKIO (ANP/RTR) - De man die in 2022 de Japanse oud-premier Shinzo Abe vermoordde, is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Dat meldt de Japanse publieke omroep NHK. De man bekende eind oktober schuld.
1 uur geledenSAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
5 uur geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
9 uur geleden