Veel animo voor Keti Koti-tafels met gesprek over racisme
DEN HAAG (ANP) - Stichting Keti Koti Tafel heeft dit jaar al meer aanvragen voor hun zogenoemde 'dialoogtafel' gekregen dan in heel 2022, vertelt oprichter van de stichting Mercedes Zandwijken na berichtgeving van de NOS. Tijdens een dialoogtafel gaan witte mensen en mensen van kleur met elkaar in gesprek over een thema. Daarbij komt ook het onderwerp racisme aan bod.
Tijdens een dialoogtafel kan het bijvoorbeeld ook gaan over familiegeschiedenissen, maar het onderwerp 'excuses' kan eveneens het gesprek van de avond zijn. Witte mensen en mensen van kleur zitten tegenover elkaar aan tafel en ieder krijgt precies evenveel tijd om te praten en te luisteren. Ook wordt er denktijd ingelast, zodat deelnemers na kunnen denken over wat de ander gezegd heeft. Volgens Zandwijken komt in de verhalen van de mensen van kleur al gauw het thema racisme omhoog. "Daardoor beseffen witte mensen hoe groot racisme en discriminatie zijn in het leven van die ander."
Bedrijven en andere organisaties kunnen het evenement samen met de stichting vormgeven, legt Zandwijken uit. Zo staan er dit jaar al sessies op de agenda in samenwerking met onder meer het Rijksmuseum, ABN AMRO en meerdere onderwijsinstellingen. Het aantal aanvragen neemt al een paar jaar toe, maar nu komen er zoveel binnen dat de stichting extra mensen heeft moeten opleiden om alle sessies te kunnen begeleiden.
Excuses voor slavernijverleden
Volgens Zandwijken zijn er meerdere redenen dat mensen het initiatief op dit moment goed weten te vinden. Zo is het dit jaar 150 jaar geleden dat slavernij in het Nederlands koninkrijk ten einde kwam. Maar ook de excuses die premier Mark Rutte deze winter namens de regering aanbood voor het slavernijverleden helpen volgens Zandwijken mee voor de bekendheid van haar stichting.
Volgens Zandwijken is het vaak de eerste keer voor zowel de witte mensen als de mensen van kleur dat ze met elkaar praten over racisme. Omdat bij veel van de organisaties die een aanvraag doen vooral witte mensen werken, helpen Zandwijken en haar team bij het vinden van mensen van kleur die willen meedoen. "Zo kunnen we bijvoorbeeld een fonds voor kunsten helpen om zwarte kunstenaars aan tafel te krijgen. Dat zijn twee partijen die elkaar moeten kennen, maar elkaar vaak nog niet kennen."
Bij het gesprek wordt ook een maaltijd geserveerd en een koor zingt liederen uit de slavernijperiode.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het is slecht gesteld met de arbeidsomstandigheden van sekswerkers. De overheid controleert nauwelijks, handhaving ontbreekt structureel. Dat stelt het Sekswerk Meld- en Adviespunt (SMAP) in een rapport. Bij het meldpunt komen veel klachten binnen over exploitanten.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Aanbevelingsalgoritmes van sociale media bedreigen de democratie, maar zijn wel te verbeteren. Tot deze conclusie komt het Commissariaat voor de Media (CvdM) op basis van een analyse van de gevolgen van feeds voor de vrije meningsvorming van consumenten. De mediawaakhond biedt het kabinet en toezichthouders daarom aanbevelingen voor wetgeving en naleving.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Aan de gemeenteraad van Den Bosch is maandag een petitie overhandigd met het verzoek de vijftig jonge asielzoekers die de gemeente wil opvangen, gastvrij te ontvangen. De petitie is zo'n achthonderd keer ondertekend. Volgens de indieners vooral door inwoners van het dorp Engelen, waar de opvang is gepland.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid heeft maandagavond ingegrepen bij een pro-Palestijns protest bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, laat een woordvoerder van de politie weten. Actievoerders bezetten daar verschillende delen van de universiteit. Volgens de politiewoordvoerder ging het om tientallen demonstranten, van wie er 22 zijn aangehouden. De VU zegt aangifte te hebben gedaan van lokaalvredebreuk.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
16 uur geleden