Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veel animo voor Keti Koti-tafels met gesprek over racisme

Veel animo voor Keti Koti-tafels met gesprek over racisme

DEN HAAG (ANP) - Stichting Keti Koti Tafel heeft dit jaar al meer aanvragen voor hun zogenoemde 'dialoogtafel' gekregen dan in heel 2022, vertelt oprichter van de stichting Mercedes Zandwijken na berichtgeving van de NOS. Tijdens een dialoogtafel gaan witte mensen en mensen van kleur met elkaar in gesprek over een thema. Daarbij komt ook het onderwerp racisme aan bod.

Tijdens een dialoogtafel kan het bijvoorbeeld ook gaan over familiegeschiedenissen, maar het onderwerp 'excuses' kan eveneens het gesprek van de avond zijn. Witte mensen en mensen van kleur zitten tegenover elkaar aan tafel en ieder krijgt precies evenveel tijd om te praten en te luisteren. Ook wordt er denktijd ingelast, zodat deelnemers na kunnen denken over wat de ander gezegd heeft. Volgens Zandwijken komt in de verhalen van de mensen van kleur al gauw het thema racisme omhoog. "Daardoor beseffen witte mensen hoe groot racisme en discriminatie zijn in het leven van die ander."

Bedrijven en andere organisaties kunnen het evenement samen met de stichting vormgeven, legt Zandwijken uit. Zo staan er dit jaar al sessies op de agenda in samenwerking met onder meer het Rijksmuseum, ABN AMRO en meerdere onderwijsinstellingen. Het aantal aanvragen neemt al een paar jaar toe, maar nu komen er zoveel binnen dat de stichting extra mensen heeft moeten opleiden om alle sessies te kunnen begeleiden.

Excuses voor slavernijverleden

Volgens Zandwijken zijn er meerdere redenen dat mensen het initiatief op dit moment goed weten te vinden. Zo is het dit jaar 150 jaar geleden dat slavernij in het Nederlands koninkrijk ten einde kwam. Maar ook de excuses die premier Mark Rutte deze winter namens de regering aanbood voor het slavernijverleden helpen volgens Zandwijken mee voor de bekendheid van haar stichting.

Volgens Zandwijken is het vaak de eerste keer voor zowel de witte mensen als de mensen van kleur dat ze met elkaar praten over racisme. Omdat bij veel van de organisaties die een aanvraag doen vooral witte mensen werken, helpen Zandwijken en haar team bij het vinden van mensen van kleur die willen meedoen. "Zo kunnen we bijvoorbeeld een fonds voor kunsten helpen om zwarte kunstenaars aan tafel te krijgen. Dat zijn twee partijen die elkaar moeten kennen, maar elkaar vaak nog niet kennen."

Bij het gesprek wordt ook een maaltijd geserveerd en een koor zingt liederen uit de slavernijperiode.

Meer uit Binnenland

Man (49) opgepakt om miljoenenfraude met subsidies tijdens corona

DEN HAAG (ANP) - Een 49-jarige man is woensdag opgepakt omdat hij voor ruim acht miljoen euro zou hebben gefraudeerd met de subsidieregeling Coronabanen in de Zorg (COZO), meldt de Nederlandse Arbeidsinspectie maandag. Met die regeling kon extra zorgpersoneel worden ingehuurd tijdens de coronapandemie. Hij wordt ook verdacht van witwassen en valsheid in geschrifte.

1 uur geleden
Burgerberaad geeft de politiek klimaatadvies en lesje samenwerken

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de Tweede Kamer hebben maandag een uitgebreid advies ontvangen van het Nationaal Burgerberaad Klimaat, opgesteld door 175 burgers die daar in zeven weekenden aan hebben gewerkt. Volgens onderzoeksbureau CE Delft kan het voorgestelde maatregelenpakket de broeikasgasuitstoot met 4 tot 12 procent verlagen.

1 uur geleden
ProRail: koperdief knipte zeven kabels door langs het spoor

UTRECHT (ANP) - De verdachte van de koperdiefstal op het treintraject tussen 't Harde en Zwolle heeft in totaal zeven kabels langs het spoor vernield. Halverwege maandagochtend zijn zes van de zeven kabels gerepareerd. "Vanwege de omvang van de schade kost het een hoop tijd om alles te repareren", meldt een woordvoerder van ProRail.

2 uur geleden
Kabinet trekt 250 miljoen euro extra uit voor wapensteun Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Het kabinet trekt nog eens 250 miljoen euro uit om defensiemateriaal uit de VS voor Oekraïne te kopen. Dat heeft demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) maandag in Brussel aangekondigd. Aankopen via de VS zijn "de enige manier om in heel korte tijd meer munitie voor luchtverdediging die kant op te krijgen", zei Brekelmans.

3 uur geleden
Rover en Translink slepen aanbieder dure ov-kaarten voor rechter

AMERSFOORT (ANP) - Reizigersvereniging Rover en Translink, het bedrijf achter de ov-chipkaart, zijn een rechtszaak gestart tegen Kings Online, dat via twee websites ov-chipkaarten verkoopt voor "buitensporig hoge tarieven". Volgens de aanklagers zijn meerdere exploitanten door hun toedoen gestopt met het via websites aanbieden van te dure ov-chipkaarten en is Kings Online de laatste uitbater die een halt toegeroepen moet worden.

4 uur geleden
Treinverkeer van en naar Noord-Nederland ernstig verstoord

UTRECHT (ANP) - Van en naar Noord-Nederland rijden maandagochtend veel minder tot geen treinen, meldt ProRail. Het traject tussen Lelystad en Zwolle ligt sinds zondagavond plat, nadat daar veel schade aan het spoor was ontstaan door een poging tot koperdiefstal. Op de enige omreisroute, tussen Amersfoort en Barneveld, is een seinstoring ontstaan. "Hierdoor kunnen ook op dit traject minder treinen rijden", aldus de spoorbeheerder.

5 uur geleden
Treinhinder bij Zwolle door poging koperdiefstal nog tot middag

UTRECHT (ANP) - De treinhinder die is ontstaan door een poging tot koperdiefstal in Zwolle duurt naar verwachting nog tot het einde van maandagmiddag. In de NS-reisplanner, die maandagochtend vroeg is bijgewerkt, is te zien dat tot zeker 15.00 uur geen treinen rijden tussen 't Harde en Zwolle en tussen Zwolle en Lelystad.

6 uur geleden