'Veekay' in de voetsporen van idool en mentor Luyendijk
INDIANAPOLIS (ANP) - Autocoureur Rinus van Kalmthout is in de voetsporen getreden van zijn grote voorbeeld en mentor Arie Luyendijk. De 20-jarige Hoofddorper won 23 jaar na zijn illustere landgenoot een race in de Amerikaanse autosportklasse IndyCar. Luyendijk zegevierde voor het laatst in Las Vegas in 1998, maar is vooral bekend om zijn twee overwinningen in de beroemde Indy 500 (1990 en 1997).
Van Kalmthout, die racet onder de naam 'Veekay', zegevierde in de GMR Grand Prix op het circuit van Indianapolis. Hij moest vanaf de zevende startplek zes auto's voorbij en slaagde daarin glansrijk. Hij verwees voormalig Formule 1-coureur Romain Grosjean, die van pole was gestart, naar de tweede plaats.
"Het was een perfecte dag en het is ook een droom. Vorig jaar reed ik hier voor het eerst op het podium, nu win ik. Het is geweldig", reageerde de Nederlander na de race. "Deze zege kwam niet eens onverwacht, want ik wist dat ik de auto had om het te doen. Die was zo snel. Ik ben daarom ook zo blij voor het team en dankbaar. Zonder de jongens uit het team was het nooit gelukt", zei de coureur van Ed Carpenter Racing na de zegetocht in zijn Chevrolet.
Jongste winnaar ooit
Met nog tien ronden te gaan was zijn voorsprong op Grosjean 9 seconden. De Fransman reed in de slotfase op verse banden snel in op Veekay, maar hij kwam niet in de buurt om de Nederlander nog van de koppositie te kunnen verdrijven. "De focus was gericht op foutloos rijden; brandstof sparen en geen domme dingen doen. Ik maakte me niet echt zorgen en hoopte alleen dat het niet harder zou gaan regenen. Het is fantastisch, ik ben gewoon een racewinnaar. Op naar de Indy 500."
Met 20 jaar kan Van Kalmthout zich een van de jongste winnaars ooit noemen in de IndyCar. Slechts vijf coureurs waren jonger toen ze een race wonnen. Hij maakte vorig jaar al een opvallend debuut in de Amerikaanse raceklasse en eindigde het seizoen als beste eerstejaars (rookie).
Ook in de Indy 500, die over twee weken wordt gehouden op de 'Oval', de ovale baan die om het bochtige circuit van Indianapolis heen ligt waar Van Kalmhout zaterdag zegevierde, maakte de Nederlander indruk. 'VeeKay' wist zich vorig jaar als vierde te kwalificeren voor die race, maar een mislukte pitstop brak hem op in de wedstrijd.
Meer uit Sport
LONDEN (ANP/RTR) - Jake Paul zet een punt achter zijn bokscarrière als hij op kerstavond verliest van Cédric Doumbé. Dat stelt de bekende Amerikaanse influencer en verloofde van schaatsster Jutta Leerdam in een video op sociale media. Daarin gaat hij in op het gevecht op 24 december in Dubai.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Dartslegende Phil Taylor adviseert regerend wereldkampioen Luke Littler meer toernooien te spelen. Dat is volgens de 66-jarige Engelsman de beste remedie om aan negatieve reacties uit het publiek te wennen. "Ik weet dat het publiek hem op dit moment een beetje dwarszit, maar hoe meer je erover klaagt, hoe erger de mensen het voor je gaan maken en hoe meer ze gaan uitjouwen. Speel simpelweg meer toernooien en wen eraan", zei Taylor in het Duitse Sport Bild.
3 uur geledenSÃO PAULO (ANP) - Formule 1-team Haas laat de Braziliaanse nieuweling Rafael Câmara komt weekendeinde al debuteren in de Grote Prijs van Brazilië. De Amerikaanse renstal maakte tevens bekend dat de Fransman Esteban Ocon dit jaar niet meer zal rijden.
15 uur geledenCARDIFF (ANP) - Rico Verhoeven zal niet in het voorprogramma optreden bij het boksgevecht tussen de Britse zwaargewichten Tyson Fury en Anthony Joshua. De jarenlange wereldkampioen in het kickboksen zou op 11 december in Cardiff tegen de Amerikaanse oud-wereldkampioen Deontay Wilder boksen, maar in de onderhandelingen kwam het niet tot een akkoord. Dat bevestigde Verhoevens manager.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Spaanse golfer Jon Rahm wil graag terugkeren op de Amerikaanse PGA Tour en is bereid om een straf te accepteren. De voormalig nummer 1 van de wereld hoopt dat hij dezelfde sanctie kan krijgen als de Amerikaan Brooks Koepka, die onder meer 5 miljoen dollar moest doneren aan een goed doel.
18 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Vijf landen hebben aangegeven niet tegen Rusland te zullen spelen op het wereldkampioenschap ijshockey in 2027. Finland, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Letland maakten op die manier duidelijk dat zij het niet eens zijn met de beslissing van het internationale sporttribunaal CAS. Het CAS oordeelde vrijdag dat de internationale ijshockeybond IIHF Rusland weer moest toelaten op internationale toernooien.
20 uur geledenMADRID (ANP) - MotoGP-coureur Álex Márquez heeft in een ziekenhuis in Madrid een operatie aan zijn rechtersleutelbeen en linkerhand ondergaan. De ingreep is goed verlopen en "zonder complicaties", meldde de Spaanse wegracer in een bericht op zijn sociale media. De nummer 8 in de WK-stand slaat de komende Grote Prijs van Qatar over om te herstellen. Hij plant zijn rentree in de Grote Prijs van Portugal eind november.
20 uur geleden