Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veehouders zagen inkomen dalen door hoge prijzen voer

Veehouders zagen inkomen dalen door hoge prijzen voer

DEN HAAG (ANP) - Voor de meeste veehouders was 2021 een jaar waarin ze minder verdienden. Vooral varkenshouders en pluimveehouders hadden last van de sterk gestegen prijzen voor veevoer, waardoor ze minder overhielden, becijferden Wageningen University & Research (WUR) en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Akkerbouwers en telers van bloemen en planten in kassen verdienden juist meer.

Varkenshouders hadden niet alleen last van de hoge prijs voor voer, maar ook van de gedaalde prijzen voor varkensvlees. Zo werd er 20 procent minder betaald voor biggen en 9 procent minder voor vleesvarkens. Het voer voor de dieren kostte tegelijkertijd zo'n 14 procent meer. Gemiddeld legde een varkenshouder 49.000 euro toe op zijn bedrijf.

Melkveehouders verdienden dit jaar met gemiddeld 35.000 euro wel meer dan in 2020. De prijzen voor melk stegen wereldwijd omdat het aanbod afnam. daar stond wel tegenover dat ze meer kwijt waren aan voer, kunstmest en energie. Pluimveehouders zagen de prijzen voor hun producten ook toenemen, maar niet zo hard als de extra kosten voor voer en energie. Gemiddeld verdienden deze boeren 21.000 euro per jaar.

Glastuinbouw

Die energieprijzen zaten ook boeren in de glastuinbouw dwars. Door de sterk gestegen prijzen voor onder meer snijbloemen en potplanten konden zij toch meer verdienen. Verbouwers van glasgroenten verdienden dit jaar net iets meer. De prijsstijgingen voor hun producten waren net iets groter dan de toename van de energieprijzen. Een deel van de glastuinbouwbedrijven kon ook profiteren van de hoge elektriciteitskosten omdat ze hun eigen energie opwekken en daar een deel van doorverkopen.

Gemiddeld verdiende een gemiddelde snijbloementuinder 312.000 euro. Voor bedrijven waar pot- en perkplanten worden gekweekt was dat 242.000 euro. Door de coronacrisis werken veel mensen thuis en omringen ze zich graag met bloemen en planten.

Kassenbedrijven

Houders van kassenbedrijven waar groenten worden geteeld verdienden dit jaar gemiddeld 315.000 euro, wat ongeveer gelijk ligt aan vorig jaar. De tomatenteelt deed het behoorlijk goed, maar voor paprika- en komkommertelers was het een minder goed jaar. Akkerbouwers verdienden gemiddeld 58.000 euro dit jaar. De prijs van aardappelen herstelde zich na een aantal mindere jaren en ook voor suikerbieten en graan werd meer betaald.

Landbouworganisatie LTO Nederland grijpt de cijfers aan om te pleiten voor een "eerlijke verdeling van waardecreatie in de keten" en minder kosten voor boeren door regelgeving. De belangenvereniging ziet in de cijfers de bevestiging dat boeren "door de steeds verder stijgende kosten niet voldoende kunnen profiteren van hogere opbrengsten". Een hogere prijs voor agrarische producten in de winkel is voor LTO-voorzitter Sjaak van der Tak "onvermijdelijk".

Meer uit Financieel

Oliedienstverlener SBM Offshore gaat aandeelhouders flink belonen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse maritieme dienstverlener SBM Offshore heeft de omzet en winst afgelopen jaar flink zien dalen. Topman Øivind Tangen sprak desondanks van sterke prestaties, waarbij de eigen verwachtingen van het bedrijf werden overtroffen. Het bedrijf, dat volgens analisten van JPMorgan waarschijnlijk in maart promoveert naar de AEX-index, gaat de aandeelhouders flink belonen en rekent voor dit jaar op een stijging van de omzet en winst.

28 minuten geleden
Philips schikt in Amerikaanse zaak over beademingsapparaat

AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft in de Verenigde Staten een schikking getroffen in een zaak over een beademingsapparaat. Dat bevestigde een woordvoerder van het zorgtechnologieconcern na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad. Een nabestaande beschuldigde Philips ervan dat haar moeder vijf jaar geleden brandwonden had opgelopen doordat het apparaat vlam vatte. Philips ontkent alle aansprakelijkheid.

1 uur geleden
Verzekering bij aankoop tv vaak overbodig, zegt Consumentenbond

DEN HAAG (ANP) - Wie een wasmachine of televisie koopt, moet opletten dat hij niet onnodig een verzekering afsluit. Daarvoor waarschuwt de Consumentenbond, die opmerkt dat winkels steeds vaker verzekeringen verkopen bij apparaten. Volgens de belangenorganisatie zijn die polissen "vaak overbodig en misleidend". Mensen betalen dan honderden euro's voor dekking die zij al hebben via hun inboedelverzekering of wettelijke garantie.

1 uur geleden
IMF roept VS op te streven naar wegnemen handelsbelemmeringen

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft de Verenigde Staten opgeroepen om in samenspraak met handelspartners "oneerlijke handelsbelemmeringen" weg te nemen. Het IMF publiceerde dit in een beoordeling van de Amerikaanse economie.

2 uur geleden
Huishoudens betalen in 2026 minder voor gas en elektra

DEN HAAG (ANP) - Huishoudens betalen dit jaar iets minder voor hun energierekening. Gemiddeld zijn zij 1993 euro kwijt aan gas en elektra, 52 euro minder dan in 2025. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uitgerekend.

3 uur geleden
Amerikaanse industrie kampt met tekorten zeldzame aardmetalen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De luchtvaart- en halfgeleidersindustrie in de Verenigde Staten kampt met een steeds groter tekort aan zeldzame aardmetalen. Dat zeggen insiders binnen de industrie een paar weken voordat de Amerikaanse president Donald Trump zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping bezoekt in Beijing.

3 uur geleden
Nvidia boekt driekwart hogere omzet dankzij AI-investeringen

SANTA CLARA (ANP) - Chipmaker Nvidia heeft de omzet met bijna driekwart weten op te voeren. Het bedrijf is de belangrijkste leverancier voor chips die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ondersteunen en profiteert van de forse investeringen die grote techbedrijven doen. De omzetgroei overtrof de verwachtingen op de financiële markten en laat daarmee zien dat de ontwikkeling van AI in volle vaart doorgaat.

10 uur geleden