Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Veehouderij veroorzaakt grootste milieuschade volgens PBL-rapport

Veehouderij veroorzaakt grootste milieuschade volgens PBL-rapport

DEN HAAG (ANP) - De veehouderij veroorzaakt uitgedrukt in euro's de grootste schade door milieuvervuiling van alle economische deelsectoren in Nederland. Daarna volgen het wegverkeer, de elektriciteitsproductie en de zeescheepvaart. Onderzoekers van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) hebben dat berekend. In totaal veroorzaakt milieuverontreiniging volgens hun inventarisatie jaarlijks minstens 46 miljard euro schade.

Volgens de berekeningen komt 8,5 miljard euro per jaar voor rekening van de veehouderij, waarbij rundvee de grootste impact heeft. De uitstoot van de sector heeft zowel nadelen voor het klimaat en de natuur als voor de gezondheid van mensen.

Klimaatschade komt in dit geval hoofdzakelijk door de uitstoot van methaangas. Dat gas houdt warmte in de atmosfeer veel beter vast dan koolstofdioxide (CO2). Vooral koeien produceren veel methaan in hun pens. Het gas komt voornamelijk in de lucht doordat de dieren het uitademen en boeren laten.

Ammoniak

Natuurschade door veehouderij komt vooral door ammoniak, dat vrijkomt via dierlijke mest. Ammoniak (NH3) draagt het sterkst bij aan de overbelasting met stikstof van veel natuurgebieden.

Ammoniak veroorzaakt ook gezondheidsschade, vooral indirect: als de stof in de lucht reageert met stikstofoxiden en zwaveldioxide, ontstaat fijnstof. Wie daar veel aan wordt blootgesteld, loopt meer risico op hart- en vaatziekten, COPD, astma en longkanker. De onderzoekers noemen het "een cruciale katalysator".

Mobiliteit

Als mobiliteit als één sector wordt beschouwd, spant die de kroon qua uitstoot en schade. Hier zijn stikstofoxiden de grootste boosdoener, met een schadebedrag van bijna 6 miljard euro per jaar. Die gassen komen bijvoorbeeld uit de uitlaten van benzine- en dieselauto's en uit de schoorstenen van schepen.

Gezondheidsschade is de grootste schadepost volgens het rapport, dat is gebaseerd op cijfers over 2022. "Milieuvervuiling is zelden de primaire doodsoorzaak, maar levert een negatieve bijdrage aan de algehele gezondheid", leggen de onderzoekers uit. "Daarom zijn het vooral ouderen en mensen met een zwakkere gezondheid die aan de gevolgen van milieuvervuiling komen te overlijden." De kosten die daarvoor worden gerekend, gaan niet alleen om de medische behandeling. In het 'Handboek milieuprijzen' van onderzoeksbureau CE Delft, dat het PBL voor deze studie heeft gebruikt, wordt aan een verloren levensjaar een prijs van 85.000 euro toegekend.

Meer uit Binnenland

Website Autoriteit Persoonsgegevens weer bereikbaar na PHP-lek

DEN HAAG (ANP) - De website van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) is weer bereikbaar. Woensdag werd deze offline gehaald als gevolg van kwetsbaarheden in programmeertaal PHP.

3 uur geleden
AIVD-baas waarschuwt voor AI als eigenstandige dreiging

DEN HAAG (ANP) - AIVD-baas Simone Smit houdt er rekening mee dat AI zelf een nieuwe dreiging gaat vormen, los van bestaande dreigingen waarvoor kunstmatige intelligentie wordt ingezet. Dat zegt de directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst in podcast Wereldupdate van denktank Clingendael.

6 uur geleden
OM: moeder doodgestoken Nour (14) als enige verantwoordelijk

ROERMOND (ANP) - De 59-jarige Fouzia R. is volgens het Openbaar Ministerie als enige verantwoordelijk voor de gewelddadige dood van haar 14-jarige dochter Nour. Het meisje werd op 20 april doodgestoken in een woning aan de Elzenstraat in het Venlose stadsdeel Blerick. Haar vader geldt niet langer als verdachte, aldus het OM.

9 uur geleden
Politie neemt drie ton illegaal vuurwerk in beslag in Lelystad

LELYSTAD (ANP) - Agenten hebben woensdag in een loods aan de Werfweg in Lelystad ongeveer 3000 kilo aan illegaal zwaar vuurwerk in beslag genomen, meldt de politie donderdag. Ook is een 33-jarige man aangehouden.

10 uur geleden
NCSC: nog geen sprake van succesvol misbruik PHP-kwetsbaarheden

DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft donderdagmiddag nog geen signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat meldt de instantie in een nieuwe update. "Ook zijn er momenteel geen aanwijzingen dat de beschikbare patches de kwetsbaarheden onvoldoende verhelpen."

12 uur geleden
Week cel en taakstraf voor vernielen politievoertuig in Floradorp

AMSTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Zaandam is veroordeeld tot een week cel en dertig uur taakstraf voor het vernielen van een politievoertuig op maandag in de Amsterdamse wijk Floradorp, meldt het Openbaar Ministerie donderdag. Eerder werd een 22-jarige Amsterdammer al veroordeeld voor vernielingen in Floradorp.

12 uur geleden
Risico Shamonda-virus is volgens RIVM laag

BILTHOVEN (ANP) - De kans is heel klein dat een mens besmet raakt met het Shamonda-virus, een veeziekte. En als mensen toch worden geïnfecteerd, hebben de meeste mensen voldoende weerstand. "We kunnen niet uitsluiten dat het virus ook mensen kan infecteren, maar we denken dat het risico laag is", zegt viroloog Chantal Reusken van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

13 uur geleden