Veehouderij veroorzaakt grootste milieuschade volgens PBL-rapport
DEN HAAG (ANP) - De veehouderij veroorzaakt uitgedrukt in euro's de grootste schade door milieuvervuiling van alle economische deelsectoren in Nederland. Daarna volgen het wegverkeer, de elektriciteitsproductie en de zeescheepvaart. Onderzoekers van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) hebben dat berekend. In totaal veroorzaakt milieuverontreiniging volgens hun inventarisatie jaarlijks minstens 46 miljard euro schade.
Volgens de berekeningen komt 8,5 miljard euro per jaar voor rekening van de veehouderij, waarbij rundvee de grootste impact heeft. De uitstoot van de sector heeft zowel nadelen voor het klimaat en de natuur als voor de gezondheid van mensen.
Klimaatschade komt in dit geval hoofdzakelijk door de uitstoot van methaangas. Dat gas houdt warmte in de atmosfeer veel beter vast dan koolstofdioxide (CO2). Vooral koeien produceren veel methaan in hun pens. Het gas komt voornamelijk in de lucht doordat de dieren het uitademen en boeren laten.
Ammoniak
Natuurschade door veehouderij komt vooral door ammoniak, dat vrijkomt via dierlijke mest. Ammoniak (NH3) draagt het sterkst bij aan de overbelasting met stikstof van veel natuurgebieden.
Ammoniak veroorzaakt ook gezondheidsschade, vooral indirect: als de stof in de lucht reageert met stikstofoxiden en zwaveldioxide, ontstaat fijnstof. Wie daar veel aan wordt blootgesteld, loopt meer risico op hart- en vaatziekten, COPD, astma en longkanker. De onderzoekers noemen het "een cruciale katalysator".
Mobiliteit
Als mobiliteit als één sector wordt beschouwd, spant die de kroon qua uitstoot en schade. Hier zijn stikstofoxiden de grootste boosdoener, met een schadebedrag van bijna 6 miljard euro per jaar. Die gassen komen bijvoorbeeld uit de uitlaten van benzine- en dieselauto's en uit de schoorstenen van schepen.
Gezondheidsschade is de grootste schadepost volgens het rapport, dat is gebaseerd op cijfers over 2022. "Milieuvervuiling is zelden de primaire doodsoorzaak, maar levert een negatieve bijdrage aan de algehele gezondheid", leggen de onderzoekers uit. "Daarom zijn het vooral ouderen en mensen met een zwakkere gezondheid die aan de gevolgen van milieuvervuiling komen te overlijden." De kosten die daarvoor worden gerekend, gaan niet alleen om de medische behandeling. In het 'Handboek milieuprijzen' van onderzoeksbureau CE Delft, dat het PBL voor deze studie heeft gebruikt, wordt aan een verloren levensjaar een prijs van 85.000 euro toegekend.
Meer uit Binnenland
VENLO (ANP) - Tussen Venlo en de Duitse plaats Mönchengladbach rijden dinsdagochtend geen treinen, meldt de NS in de reisplanner. Dat komt volgens de NS door een koperdiefstal. De verwachting is dat de problemen rond 12.00 uur zijn verholpen.
2 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Inwoners van de Meanderhof in Middelburg hebben in de nacht van maandag op dinsdag melding gemaakt van schoten op hun woning. Agenten constateerden ter plaatse "vermoedelijk kogelgaten" in een ruit, meldt de politie Zeeland op X.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De vergiffenis die koning Willem-Alexander maandag kreeg in Suriname markeert een "nieuw begin", volgens cabaretier Jörgen Raymann. "Dit geeft wel aan dat er een nieuw tijdperk aanbreekt", vertelde Raymann maandag in RTL Tonight.
8 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het Nationaal instituut Nederlands slavernijverleden en erfenis (NiNsee) spreekt van "buitengewone bewondering" voor koning Willem-Alexander vanwege zijn houding tegenover het Nederlandse slavernijverleden. "Deze koning is van ongekend niveau en een grote leider die in staat is om te doen wat andere monarchen en leiders van republieken nalaten", zegt voorzitter Dave Ensberg-Kleijkers.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dat nazaten van tot slaaf gemaakte mensen koning Willem-Alexander hebben vergeven voor het slavernijverleden van de koninklijke familie is "een heel belangrijk moment". Dat zegt Vincent Soekra, voorzitter van het net geopende Suriname Museum in Amsterdam.
9 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Surinaamse nazaten van tot slaaf gemaakten en inheemse gemeenschappen accepteren de excuses van koning Willem-Alexander voor het Nederlandse slavernijverleden. Dat zeiden ze maandag in een dialoog met de koning op de eerste dag van het staatsbezoek van het koningspaar aan Suriname.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een nest kittens op een geitenbedrijf is besmet geweest met vogelgriep en eraan overleden. Dat heeft Wageningen Bioveterinary Research geconstateerd, schrijft demissionair minister Femke Wiersma (Landbouw, BBB) in een Kamerbrief. De geiten en andere boerderijdieren zijn onderzocht: bij hen is geen vogelgriep aangetroffen.
10 uur geleden