VEB-voorman over blunder ASML: zeer onfortuinlijk en slordig
AMSTERDAM (ANP) - De voortijdige publicatie van de kwartaalcijfers van ASML door een technische fout is "zeer onfortuinlijk en slordig", aldus Gerben Everts, directeur van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB), in reactie op de blunder van het bedrijf. Toch verwacht hij geen schadeclaims van beleggers.
De kwartaalresultaten van ASML verschenen dinsdagmiddag onverwacht op de website van het bedrijf en op persbureau Bloomberg, terwijl de publicatie eigenlijk gepland stond voor woensdagochtend, twee uur voor de opening van de beurs.
"De cijfers waren ook niet al te rooskleurig. De verwachtingen waren hooggespannen en het bedrijf moest zijn vooruitzichten naar beneden bijstellen. Dat had je toch liever verteld met een uitgebreide, zorgvuldige toelichting erbij. Die kans is ASML nu ontnomen en daarmee ook de kans voor beleggers om het nieuws goed te duiden," zegt Everts.
Koersreactie
De tegenvallende cijfers rechtvaardigen volgens de VEB-directeur wel een "behoorlijke" koersreactie. "Je ziet een paniekreactie op de beurzen wereldwijd. Dit is ook altijd de reden dat je koersgevoelige informatie, zoals een kwartaalrapport, altijd vóór de opening van de beurs naar buiten brengt, zodat iedereen de gelegenheid heeft om het te bestuderen. Voor het functioneren van de markt is dit heel slecht," aldus de voorzitter.
Volgens de regels is het niet toegestaan om tijdens de beursuren te publiceren. "Maar het kan gebeuren, het is naar alle waarschijnlijkheid een menselijke fout. Die mensen doen dit niet expres. Ongetwijfeld hebben een of meerdere mensen nu slapeloze nachten." Voor beleggers is de situatie jammer. "Degenen die als eerste de informatie op Bloomberg lazen, hadden een klein voordeel."
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie betreurt het besluit van het Europees Parlement om de vrijhandelsovereenkomst met de Mercosur-landen voor te leggen aan het Europees Hof van Justitie. Dat zei een commissiewoordvoerder woensdag.
4 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ervoor gestemd de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen naar het Europees Hof te sturen voor beoordeling. De Europarlementariërs vinden dat het proces rondom de handelsdeal niet democratisch is verlopen, omdat de Europese Commissie al een voorlopig akkoord heeft gesloten zonder instemming van het parlement.
22 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Spaanse bank BBVA ziet grote mogelijkheden in Venezuela nu de Verenigde Staten de controle hebben genomen over de Venezolaanse olie-industrie. Dat zei BBVA-voorzitter Carlos Torres van de tweede bank van Spanje op het World Economic Forum. BBVA is de enige buitenlandse bank met een grote aanwezigheid in Venezuela.
56 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De staalproductie in Duitsland is vorig jaar gedaald naar het laagste niveau sinds 2009, tijdens de financiële crisis. De productie werd vooral gedrukt door een zwakkere vraag en concurrentie van geïmporteerd staal in Europa. Dat meldt de Duitse staalassociatie in haar jaarverslag, dat is ingezien door persbureau dpa. Duitsland is de grootste staalproducent van Europa, met staalbedrijven als Thyssenkrupp en Salzgitter.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Baksteenfabrikanten mogen samen een statiegeldsysteem opzetten om het hergebruik van pallets te stimuleren. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) ziet geen bezwaren tegen deze samenwerking. Pallets worden nu vaak eenmalig gebruikt.
2 uur geledenDAVOS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt op te leggen aan een aantal Europese landen over hun steun aan Groenland zullen waarschijnlijk maar een beperkte impact hebben op de inflatie in het eurogebied. Dat heeft president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een interview met de Franse radiozender RTL op het World Economic Forum in het Zwitserse Davos.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht hoger geopend na de koersverliezen eerder deze week. Beleggers blijven terughoudend door de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie over Groenland. Op dinsdag werden daardoor flinke verliezen geleden op Wall Street, waar weer werd gehandeld na een lang weekend.
4 uur geleden