Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VEB: verplichte rapportage had grote hack NXP kunnen voorkomen

VEB: verplichte rapportage had grote hack NXP kunnen voorkomen

AMSTERDAM (ANP) - Grote bedrijven kunnen zichzelf én beleggers beter beschermen tegen grote hackaanvallen door hun preventiemaatregelen op dit gebied nadrukkelijk vast te leggen. Met zo'n verplichte verklaring omtrent risicobeheersing (VOR) had de grote hack bij het belangrijke Eindhovense chipbedrijf NXP misschien voorkomen kunnen worden, bepleit beleggersvereniging VEB. Toch neemt VEB-directeur Gerben Everts de Nederlandse fabrikant niks kwalijk.

NRC kwam vrijdag met het nieuws dat een Chinese hackersgroep ruim twee jaar ongemerkt toegang had tot het computernetwerk van NXP. Het aan de Amerikaanse beurs genoteerde bedrijf levert onder meer onderdelen voor Apple-toestellen en auto's. Volgens NXP heeft de hack niet geleid tot materiële schade. Er zou volgens onderzoekers wel intellectueel eigendom zijn gestolen.

Everts gelooft de conclusie van de fabrikant dat er geen sprake is van materiële schade. "De schade kan alsnog enorm zijn, bijvoorbeeld als Apple de samenwerking stopt omdat het niet meer veilig genoeg zou zijn. Of als er Chinese concurrenten komen met precies dezelfde technologie. Maar de schade kan ook meevallen."

Heel pijnlijk

Juist door de toenemende geopolitieke spanningen, onder meer vanuit China en Rusland, wil de VEB dat bedrijven verplicht worden om uiteen te zetten hoe risico's op het gebied van cyberveiligheid en witwassen worden beheerst. De vereniging is hier nu met de grote ondernemingen over in overleg en hoopt de VOR vanaf 1 januari verplicht te stellen.

Everts: "NXP zal preventiemaatregelen op het gebied van risicobeheersing hebben gehad, maar door de VOR verplicht te stellen kunnen die altijd worden aangescherpt. Dan moeten bedrijven het meer managen. Als je dat niet adequaat doet, ben je net als NXP vroeg of laat aan de beurt. NXP was al alerter dan gewone bedrijven. Dat maakt deze hack heel pijnlijk en geeft aan hoe ontzettend gemeen en vervelend de dreiging is vanuit Russische en Chinese overheden."

De VOR zou vergelijkbaar moeten worden met de huidige verplichting van de financiële verklaringen in de jaarverslagen van grote bedrijven. "Dan krijgt de buitenwacht daar geen grote verrassingen over", zegt Everts.

Meer uit Financieel

Wall Street flink omlaag door opgelaaid geweld Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke minnen geopend door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten door de Amerikaanse aanvallen op Iran en de verklaring van president Donald Trump dat de voorlopige vredesdeal met Iran voorbij is. De olieprijzen gingen opnieuw sterk omhoog door de escalatie van het conflict waardoor de Straat van Hormuz weer volledig geblokkeerd kan worden voor de scheepvaart.

28 minuten geleden
Nederlandse topman luchtvaartmaatschappij SAS naar Air Canada

MONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - De Nederlandse topman Anko van der Werff van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS gaat leidinggeven aan Air Canada. Van der Werff was zo'n vijf jaar lang topman van SAS en treedt begin volgend jaar aan bij zijn nieuwe werkgever.

1 uur geleden
IMF waarschuwt voor gevolgen verdere escalatie conflict Iran

WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt dat een verdere escalatie van het conflict in het Midden-Oosten de bevoorradingsketens in de wereld verder onder druk kan zetten en tot verdere prijsstijgingen kan leiden. Die opmerking plaatst de VN-organisatie voor financiële stabiliteit in een update van zijn voorspellingen voor de wereldeconomie.

1 uur geleden
Europees Parlement stemt in met handelsdeal met Mexico

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft ingestemd met de handelsdeal met Mexico. De in mei voorgestelde handelsdeal kreeg 474 stemmen voor en 131 tegen tijdens de stemming in Straatsburg.

2 uur geleden
FNV kondigt staking bij Gall & Gall aan op donderdag en vrijdag

UTRECHT (ANP) - Werknemers van Gall & Gall leggen donderdag en vrijdag opnieuw het werk neer uit onvrede over het cao-bod van de slijterijketen, kondigt FNV aan. De vakbond verwacht dat tientallen winkels daardoor gesloten blijven, vooral rond de grote steden.

2 uur geleden
Scheepvaartorganisatie: 6000 zeevarenden vast in Perzische Golf

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Ongeveer 6000 zeevarenden zitten nog vast aan boord van schepen in de Perzische Golf. Dat zei de secretaris-generaal van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), Arsenio Dominguez, woensdag over het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. Hij riep op tot de-escalatie en maximale terughoudendheid van de strijdende partijen.

2 uur geleden
OM: terechte zorgen bij omwonenden Tata Steel

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie neemt de zorgen van omwonenden van Tata Steel "serieus". Dat is volgens persofficier Thomas Slieker het signaal dat het OM afgeeft met de aangekondigde strafzaak tegen het staalconcern.

2 uur geleden