Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VDL gaat onderdelen maken voor nieuwe kernreactor Petten

VDL gaat onderdelen maken voor nieuwe kernreactor Petten

EINDHOVEN (ANP) - Industrieel concern VDL gaat onderdelen maken voor de nieuwe kernreactor in Petten. Deze zijn nodig voor de productie van medische isotopen, radioactieve stoffen die worden gebruikt voor bijvoorbeeld de behandeling van kanker. Volgens VDL is met de order "miljoenen euro's" gemoeid.

Voor dat geld gaat de Belgische werkmaatschappij VDL KTI onder andere aan de slag met het bouwen van de reactorpool. Daarin zit water dat de onderzoeksreactor op een veilige temperatuur houdt en medewerkers beschermt tegen straling. Ook gaat het concern een servicepool produceren die wordt gebruikt voor onderhoud en inspectie van reactoronderdelen. Daarnaast gaat VDL drukvaten maken voor de tijdelijke opslag van radioactief water.

"We zijn trots dat we met onze kennis van industrialisatie, systeemintegratie en onze maakcompetenties kritische onderdelen mogen leveren voor de nieuwe PALLAS-isotopenreactor", zegt president-directeur Willem van der Leegte van VDL. "Het is geweldig dat we op deze manier kunnen bijdragen aan de medische behandeling van tienduizenden mensen per dag. Deze order is tevens een mooie stap in de nucleaire sector."

2030

VDL trekt twee tot drie jaar uit voor de productie en levering. De nieuwe reactor moet rond 2030 worden opgeleverd.

De nieuwe reactor voor het medische PALLAS-project moet een oude reactor in het Noord-Hollandse Petten vervangen. De Europese Commissie keurde in juli van dit jaar een subsidie van 2 miljard euro goed, die Nederland wil investeren in de bouw. Volgens Brussel draagt het PALLAS-project bij aan het veiligstellen van essentiƫle medicijnen voor de Europese markt.

De Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescherming (ANVS) heeft in februari vorig jaar al goedkeuring gegeven voor de bouw van de nieuwe reactor in Petten. Het was voor het eerst in decennia dat er een vergunning kwam voor de bouw van een nieuwe kernreactor in Nederland.

Meer uit Financieel

ABN AMRO verlaagt groeiverwachting economie om Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.

1 uur geleden
Broadcom onderuit na resultaten, Dow-Jonesindex vestigt record

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.

3 uur geleden
Euroclear krijgt toegang tot berucht AI-model Mythos

BRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.

3 uur geleden
HSBC verdacht van hulp bij verduistering door centralebankbaas

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.

4 uur geleden
Amsterdam gunt contract IT-diensten aan KPN voor meer autonomie

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.

6 uur geleden
Aandelenbeurs in Amsterdam herstelt van dreun voor chipfondsen

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.

7 uur geleden
EU past normen voor banken tijdelijk aan om concurrentiezorgen

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.

8 uur geleden