VDL gaat onderdelen maken voor nieuwe kernreactor Petten
EINDHOVEN (ANP) - Industrieel concern VDL gaat onderdelen maken voor de nieuwe kernreactor in Petten. Deze zijn nodig voor de productie van medische isotopen, radioactieve stoffen die worden gebruikt voor bijvoorbeeld de behandeling van kanker. Volgens VDL is met de order "miljoenen euro's" gemoeid.
Voor dat geld gaat de Belgische werkmaatschappij VDL KTI onder andere aan de slag met het bouwen van de reactorpool. Daarin zit water dat de onderzoeksreactor op een veilige temperatuur houdt en medewerkers beschermt tegen straling. Ook gaat het concern een servicepool produceren die wordt gebruikt voor onderhoud en inspectie van reactoronderdelen. Daarnaast gaat VDL drukvaten maken voor de tijdelijke opslag van radioactief water.
"We zijn trots dat we met onze kennis van industrialisatie, systeemintegratie en onze maakcompetenties kritische onderdelen mogen leveren voor de nieuwe PALLAS-isotopenreactor", zegt president-directeur Willem van der Leegte van VDL. "Het is geweldig dat we op deze manier kunnen bijdragen aan de medische behandeling van tienduizenden mensen per dag. Deze order is tevens een mooie stap in de nucleaire sector."
2030
VDL trekt twee tot drie jaar uit voor de productie en levering. De nieuwe reactor moet rond 2030 worden opgeleverd.
De nieuwe reactor voor het medische PALLAS-project moet een oude reactor in het Noord-Hollandse Petten vervangen. De Europese Commissie keurde in juli van dit jaar een subsidie van 2 miljard euro goed, die Nederland wil investeren in de bouw. Volgens Brussel draagt het PALLAS-project bij aan het veiligstellen van essentiële medicijnen voor de Europese markt.
De Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescherming (ANVS) heeft in februari vorig jaar al goedkeuring gegeven voor de bouw van de nieuwe reactor in Petten. Het was voor het eerst in decennia dat er een vergunning kwam voor de bouw van een nieuwe kernreactor in Nederland.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Adyen en Magnum behoorden donderdag tot de grote verliezers op de Amsterdamse beurs na tegenvallende kwartaalberichten. Betaalbedrijf Adyen, dat betalingen verwerkt voor bedrijven als HelloFresh, Spotify en Groupon, kelderde 20 procent ondanks een stevige stijging van de omzet in de tweede helft van 2025. Voor dit jaar werd de omzetverwachting echter bijgesteld tot een groei van 20 tot 22 procent. Eerder rekende Adyen nog op een omzetstijging van 20 tot 25 procent.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - NN Group, bekend van Nationale-Nederlanden, profiteert van de hervorming van het Nederlandse pensioenstelsel. Mede daardoor is er afgelopen jaar 2,6 miljard euro aan pensioengeld ingestroomd bij de pensioentak van de verzekeraar. Topman David Knibbe zag verder groei met verzekeringen in het buitenland en wijst erop dat het door AI tegelijk lukt om kosten te verlagen.
26 minuten geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Mercedes-Benz verwacht dat de winstmarges dit jaar onder druk blijven staan. Het autoconcern uit Stuttgart worstelt met de verhoogde Amerikaanse invoerheffingen en scherpe concurrentie van autoproducenten in China.
46 minuten geledenLONDEN (ANP) - Voedings- en verzorgingsmiddelenconcern Unilever heeft in het eerste jaar onder topman Fernando Fernandez een hogere winst in de boeken gezet. Het Britse bedrijf achter merken als Dove, Knorr en Rexona zette vaart achter een grote reorganisatie om kosten te besparen. Ook kondigde Unilever veel verkoopdeals aan om van minder goed presterende merken af te komen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - IJsbedrijf Magnum, ook bekend van merken als Cornetto en Ben & Jerry's, heeft vorig jaar een fors lagere nettowinst in de boeken gezet. Dat had onder meer te maken met kosten voor de afsplitsing van Unilever. De opbrengsten daalden licht.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse betaalbedrijf Adyen verwacht dat de omzet dit jaar met minstens 20 procent stijgt, na een groei van 21 procent vorig jaar. De winst uit de gewone bedrijfsactiviteiten klom afgelopen jaar met 26 procent tot 1,3 miljard euro, maakte het in Amsterdam gevestigde bedrijf donderdag bekend.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Anheuser-Busch InBev (AB InBev), de grootste bierbrouwer ter wereld, heeft afgelopen kwartaal opnieuw minder bier verkocht. De brouwer achter merken als Budweiser, Stella Artois, Hertog Jan, Jupiler en Leffe kampt net als concurrenten Heineken en Carlsberg met zwakke verkopen doordat de vraag naar bier in veel belangrijke markten afneemt, mede doordat de alcoholconsumptie daalt door zorgen over de negatieve gevolgen voor de gezondheid.
1 uur geleden