Vattenfall wil lagere btw tegen stijgende gasprijzen
DEN HAAG (ANP) - Energieleverancier Vattenfall wil dat de btw op energie al dan niet tijdelijk wordt verlaagd. Het moet een van de oplossingen zijn voor de stijgende gasprijzen. De leverancier stelt ook voor de heffingskorting op de energienota tijdelijk te verhogen. Ook moet de Opslag Duurzame Energie uitgesteld worden voor zakelijke klanten. Met die opslag worden investeringen in duurzame energie betaald.
De heffingskorting is een onderdeel van de energierekening. Consumenten krijgen een korting omdat een deel van het energieverbruik als basisbehoefte wordt gezien. Energieleveranciers verrekenen de belastingvermindering met de energierekening.
Als de heffingskorting wordt aangepakt, heeft volgens Vattenfall een grote groep mensen daar direct wat aan. De maatregel zou namelijk consumenten en zakelijke klanten ten goede komen. "Voor warmte zouden consumenten gecompenseerd moeten worden, aangezien de Warmtewet regelt dat de warmteprijs aan de gasprijs is gekoppeld", schrijft Vattenfall in een verklaring aan het ANP.
Vattenfall, een van de grootste energieleveranciers in Nederland, reageert op het voornemen van demissionair minister Wopke Hoekstra van Financiën om de stijgende energieprijzen aan te pakken. Die kondigde donderdag aan actie te willen ondernemen om te voorkomen dat huishoudens straks hun energierekening niet meer kunnen betalen. De precieze maatregelen zijn nog niet bekend. De prijzen van gas en stroom zijn de afgelopen weken enorm gestegen, onder meer door het herstel van economieën. Veel mensen maken zich nu zorgen of ze straks niet torenhoge energierekeningen krijgen.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
6 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
7 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
9 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
22 uur geleden