Vattenfall voelt lagere elektriciteitsprijzen in resultaten
STOCKHOLM (ANP) - De elektriciteitsprijzen zijn vorig jaar hard gedaald en dat ziet energieconcern Vattenfall terug in zijn cijfers over 2023. De operationele winst viel veel lager uit dan in 2022, toen de angst voor gastekorten de energieprijzen tot recordhoogte stuwde.
Gemiddeld lag de kale marktprijs voor elektriciteit vorig jaar ongeveer 60 procent lager dan in het voorgaande jaar. Dat zorgde ook voor minder inkomsten voor windmolenparken van Vattenfall, dat de omzet uit de duurzaam opgewekte energie even hard zag dalen. Het Zweedse concern, met in Nederland ongeveer 2 miljoen klanten, verdiende door de lagere groothandelsprijzen ook minder met zijn andere elektriciteitscentrales.
De divisie die optreedt als energieleverancier voor particulieren en bedrijven deed juist betere zaken doordat er meer klanten bij kwamen in Duitsland. In Nederland breidde Vattenfall vooral zijn zakelijke klantenbestand uit, maar in de laatste drie maanden had de energieleverancier ook te maken met teruglopende klantenaantallen op de Nederlandse markt.
Nettowinst
Alles bij elkaar daalde de onderliggende operationele winst tot 20 miljard Zweedse kroon, omgerekend bijna 1,8 miljard euro. Een jaar eerder was het resultaat nog ruim 35 miljard kroon. De omzet steeg juist met een vijfde tot 290 miljard kroon, waarbij ook de wisselkoersen gunstig waren voor de Zweden.
De nettowinst was juist gestegen. Dat komt doordat bepaalde derivaten waarmee Vattenfall prijsdalingen afdekt in 2022 veel minder waard waren geworden, wat toen nog op het nettoresultaat drukte.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
2 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
4 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
7 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.
9 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
1 dag geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
1 dag geleden