Vattenfall voelt lagere elektriciteitsprijzen in resultaten
STOCKHOLM (ANP) - De elektriciteitsprijzen zijn vorig jaar hard gedaald en dat ziet energieconcern Vattenfall terug in zijn cijfers over 2023. De operationele winst viel veel lager uit dan in 2022, toen de angst voor gastekorten de energieprijzen tot recordhoogte stuwde.
Gemiddeld lag de kale marktprijs voor elektriciteit vorig jaar ongeveer 60 procent lager dan in het voorgaande jaar. Dat zorgde ook voor minder inkomsten voor windmolenparken van Vattenfall, dat de omzet uit de duurzaam opgewekte energie even hard zag dalen. Het Zweedse concern, met in Nederland ongeveer 2 miljoen klanten, verdiende door de lagere groothandelsprijzen ook minder met zijn andere elektriciteitscentrales.
De divisie die optreedt als energieleverancier voor particulieren en bedrijven deed juist betere zaken doordat er meer klanten bij kwamen in Duitsland. In Nederland breidde Vattenfall vooral zijn zakelijke klantenbestand uit, maar in de laatste drie maanden had de energieleverancier ook te maken met teruglopende klantenaantallen op de Nederlandse markt.
Nettowinst
Alles bij elkaar daalde de onderliggende operationele winst tot 20 miljard Zweedse kroon, omgerekend bijna 1,8 miljard euro. Een jaar eerder was het resultaat nog ruim 35 miljard kroon. De omzet steeg juist met een vijfde tot 290 miljard kroon, waarbij ook de wisselkoersen gunstig waren voor de Zweden.
De nettowinst was juist gestegen. Dat komt doordat bepaalde derivaten waarmee Vattenfall prijsdalingen afdekt in 2022 veel minder waard waren geworden, wat toen nog op het nettoresultaat drukte.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben een bewogen handelssessie achter de rug. De belangrijkste graadmeters schommelden dinsdag hevig tussen winsten en verliezen, opgejaagd door nieuws over de situatie rond Iran en de energieprijzen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitzendconcern Randstad verdwijnt uit de AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De maritiem dienstverlener voor de energiesector SBM Offshore keert terug in de hoofdindex.
9 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Piloten van Lufthansa in Duitsland hebben de oproep gekregen om donderdag en vrijdag 48 uur lang te staken. Vakbond Vereinigung Cockpit doet die oproep vanwege een oplopend conflict over pensioenen. Naar verwachting raakt de actie vluchten die vanuit Duitsland vertrekken.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geëscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel daarna weer.
10 uur geledenYANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.
11 uur geleden