
Vattenfall oneens met uitspraak hof over variabel energiecontract
AMSTERDAM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall is het "fundamenteel oneens" met de uitspraak van het gerechtshof in Amsterdam, dat heeft geoordeeld dat het zogeheten prijswijzigingsbeding in een variabel energiecontract oneerlijk is. "Wij zullen de uitspraak gaan bestuderen en ons beraden op vervolgstappen", zegt een woordvoerder.
"We zijn het niet eens met de uitspraak omdat bij een variabel tarief het tarief tijdens de looptijd van de overeenkomst kan wijzigen. Dit kan meerdere keren per jaar en het tarief kan zowel stijgen als dalen. In de algemene sectorvoorwaarden staat duidelijk omschreven in welke gevallen de tarieven kunnen wijzigen, bijvoorbeeld bij prijsontwikkelingen op de groothandelsmarkten voor elektriciteit en gas", vervolgt de woordvoerder.
De rechter oordeelde dinsdag dat Vattenfall onterecht tussentijdse wijzigingen doorvoerde in tarieven van variabele energiecontracten. Volgens twee claimclubs hebben door de uitspraak miljoenen consumenten mogelijk recht op compensatie.
'Strijdig met Europees consumentenrecht'
Jurist Roelof de Nekker wijst erop dat in de algemene voorwaarden van Energie-Nederland, die alle energieleveranciers in Nederland gebruiken, een prijswijzigingsbeding is opgenomen. Op grond hiervan kan de energiemaatschappij de prijs eenzijdig veranderen. "Zowel de rechtbank als het gerechtshof oordelen dat dit beding in strijd is met Europees consumentenrecht", zegt De Nekker. Volgens hem kunnen consumenten die de afgelopen vijf jaar een variabel energiecontract hadden, schade claimen bij hun energieleverancier.
De uitspraak draait om een zaak die werd aangespannen door een consument tegen Vattenfall.
Energie-Nederland
Brancheorganisatie Energie-Nederland wil niet inhoudelijk reageren. "Dit is een individuele zaak van een van onze leden. Inhoudelijk gaan wij niet in op individuele zaken", zegt een woordvoerder. "In algemene zin kunnen wij dit zeggen: wij vertrouwen op de juistheid van de algemene voorwaarden, die in SER-verband onder leiding van onafhankelijke juristen zijn opgesteld." Hierin staat volgens hem dat variabele tarieven kunnen wijzigen, zowel omhoog als omlaag, en eerder kunnen worden aangepast dan afgesproken.
Meer uit Financieel
DUIVEN (ANP) - Mitra is op zoek naar een nieuwe verpakkingsleverancier nu Paardekooper, waar de slijterijketen al 25 jaar zaken mee deed, failliet is verklaard. Volgens een woordvoerder zijn er echter genoeg alternatieven, waardoor klanten geschenken alsnog kunnen laten inpakken.
7 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - De uitbater van een luxe Japanse slaaptrein heeft een reis geannuleerd na de ontdekking dat personeelsleden jarenlang overmatig alcohol dronken. Dat deden zij zogenaamd voor kwaliteitscontroles. Lokale media melden dat tot nu toe zes mensen zijn ontslagen. Hierdoor kampt de East Japan Railway Company (JR East) met een personeelstekort.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel behoorde vrijdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs met een winst van ruim 4 procent. De opmars volgde op de bekendmaking dat de activistische investeerder Cevian Capital een belang heeft genomen van iets meer dan 3 procent in de verffabrikant.
1 uur geledenDEN HOORN (ANP) - Verpakkingsleverancier Paardekooper is failliet verklaard door de rechtbank in Rotterdam. Dit meldt de Koninklijke Paardekooper Group (KPG). Eerder deze week werd al bekend dat het bedrijf uitstel van betaling had aangevraagd.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De economie van Duitsland is in het tweede kwartaal sterker gekrompen dan verwacht. Volgens het Duitse federale statistiekbureau Destatis daalde het bruto binnenlands product (bbp) van de grootste economie van Europa 0,3 procent ten opzichte van het eerste kwartaal. Een eerdere raming ging uit van 0,1 procent krimp.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Chipontwikkelaar Nvidia heeft toeleveranciers opdracht gegeven om de productie van onderdelen voor zijn AI-chip H20 te staken, meldt de technologienieuwssite The Information op basis van ingewijden. Volgens de site hebben onder andere Samsung en Amkor dit te horen gekregen. Mogelijk is de vraag naar deze speciaal voor China ontwikkelde chip zwak.
2 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Meta Platforms heeft een deal gesloten van minstens 10 miljard dollar (ruim 8,6 miljard euro) met Google voor cloudcomputingdiensten. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen. De deal is onderdeel van de enorme investeringen van het socialemediabedrijf in kunstmatige intelligentie (AI).
2 uur geleden