Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vattenfall niet bezorgd over eventuele klimaatzaak van milieugroepen

Vattenfall niet bezorgd over eventuele klimaatzaak van milieugroepen

AMSTERDAM (ANP) - De Zweedse energieleverancier Vattenfall vindt dat het bedrijf al op de goede weg is met het beleid voor duurzaamheid. Dat zegt het concern in reactie op het vonnis in de rechtszaak tegen olie- en gasconcern Shell, waarin de rechter deze week besloot dat het concern de CO2-uitstoot drastisch moet verminderen. Vattenfall, dat op een overheidslijst met grootste uitstoters staat, benadrukt dat een groot deel van hun uitstoot afkomstig is van staalbedrijf Tata Steel.

Mocht Milieudefensie, die hint op het aanpakken van andere bedrijven na het Shell-vonnis, toch aankloppen, dan maakt Vattenfall zich geen zorgen. "Want we zijn al goed op weg naar een fossielvrije generatie", zegt de woordvoerster. Volgens het energieconcern is het te verklaren dat Vattenfall op de lijst staat, omdat meer dan de helft van de uitstoot van Tata komt. "Wij maken namelijk stroom en stoom van de restgassen van Tata Steel vóór Tata Steel", laat een woordvoerster weten.

Het bedrijf zegt al stappen te nemen om te investeren in duurzame warmtebronnen ter vervanging van aardgas, zoals bijvoorbeeld het investeren van miljarden in wind op zee en het vervroegd sluiten van de Hemwegcentrale in 2019. Daarnaast benadrukt Vattenfall dat gascentrales nog nodig zijn als backupvoorziening omdat er nu nog niet op elk moment van de dag stroom uit wind en zon kan komen. Deze gascentrales kunnen volgens het concern in de toekomst omgebouwd worden tot waterstofcentrales.

Duidelijkheid

Vattenfall zegt net als Tata Steel ook regelmatig contact te hebben met milieupartijen omdat "we allemaal dezelfde belangen hebben". Vattenfall zegt nog niet benaderd te zijn door Milieudefensie, maar laat weten dat ze altijd welkom zijn en er al regulier contact met de milieuorganisatie is. Vattenfall zegt verder dat de overheid duidelijkheid moet geven over de gewenste technieken voor de overgang naar duurzame energie. Het bedrijf wil zekerheid dat het beleid daarvoor overeind blijft omdat energiebedrijven miljardeninvesteringen moeten doen.

Het Duitse energiebedrijf RWE, dat ook in Nederland actief is en eveneens op de vervuilerslijst staat, zegt nog geen uitnodiging van Milieudefensie te hebben ontvangen maar graag in gesprek te gaan, zoals het al met diverse partijen doet. RWE houdt zich bezig met hernieuwbare energie, opslag van CO2 en waterstof. Het laat ook weten als buitenstaander het Shell-vonnis niet goed te kunnen beoordelen. Ook heeft RWE het Nederlandse Klimaatakkoord ondertekend en een naar eigen zeggen ambitieus plan om de CO2-uitstoot terug te dringen en CO2-neutraal te worden in 2040.

Meer uit Financieel

Wall Street hoger na ontkenning geruchten over ontslag Fed-baas

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger geëindigd. Gedurende de handelssessie zakten de aandelenbeurzen op Wall Street nog even weg. Beleggers reageerden op berichten dat de Amerikaanse president Donald Trump de voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell, wilde ontslaan. De koersen herstelden echter nadat Trump had gezegd dat Powells ontslag "zeer onwaarschijnlijk is", al sluit hij niets uit.

9 minuten geleden
Lobbygroep: EU-begroting schiet tekort voor schonere industrie

BRUSSEL (ANP) - De hoeveelheid geld die de Europese Commissie beschikbaar stelt voor de klimaattransitie en de verduurzaming van de industrie is te klein. Dat stelt Transport & Environment (T&E) in reactie op de nieuwe EU-meerjarenbegroting. Volgens de milieu- en klimaatlobbygroep maakt de Europese Commissie onvoldoende gebruik van de verduurzaming van de transportsector om het concurrentievermogen te versterken.

1 uur geleden
LTO hekelt Brussels voorstel landbouwbegroting

BRUSSEL (ANP) - De nieuwe Europese landbouwbegroting brengt veel onzekerheid met zich mee voor boeren en tuinders. Daarvoor waarschuwt voorzitter Ger Koopmans van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland.

3 uur geleden
Chipmachinefabrikant ASML keldert op Damrak na kwartaalresultaten

AMSTERDAM (ANP) - ASML is woensdag gekelderd op de aandelenbeurs in Amsterdam. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van het Veldhovense bedrijf, dat nog niet kon bevestigen in hoeverre het volgend jaar zal groeien. Aanleiding is de "toenemende onzekerheid" door macro-economische en geopolitieke ontwikkelingen. ASML zag 11,4 procent van zijn beurswaarde verdampen.

4 uur geleden
Schiphol: probleem zonnepanelen niet verholpen door rechter

SCHIPHOL (ANP) - Het zonnepark in de buurt van Schiphol waarvan de panelen zonlicht zodanig weerkaatsen dat ze piloten verblinden, moet van de rechter deels verdwijnen. Maar daarmee is het probleem volgens Schiphol niet verholpen. Ook delen van het zonnepark die van de rechter mogen blijven zorgen voor een "onaanvaardbaar veiligheidsrisico", reageert de luchthaven. Schiphol hoopt dat een deze week verstuurd handhavingsverzoek van de ILT-Luchtvaartautoriteit "tot verdere actie zal leiden".

5 uur geleden
Nederland heeft meer ASML's nodig, zeggen onderzoekers van TNO

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft meer ASML's nodig om de innovatie aan te jagen. De uitgaven aan onderzoek en ontwikkeling (R&D) lopen al jaren achter op de Europese doelstelling. ASML steekt wel veel geld in innovatie, maar de Veldhovense chipmachinefabrikant geeft meer uit dan de volgende tien bedrijven uit de R&D Top 30. Daarmee is Nederland kwetsbaar, waarschuwen onderzoekers van TNO.

6 uur geleden
Rechter: zonnepark bij Schiphol moet deels weg om reflectie

HAARLEM (ANP) - Het zonnepark in de buurt van Schiphol waarvan de panelen zonlicht zodanig weerkaatsen dat ze piloten verblinden, moet deels verdwijnen. Dat heeft de rechtbank in Haarlem woensdag bepaald. Schiphol had een kort geding aangespannen tegen de eigenaar van het zonnepark, De Groene Energie Corridor. Volgens de luchthaven zijn er risico's voor de vliegveiligheid.

6 uur geleden