Vattenfall boekt meer winst ondanks lagere stroomprijzen
SOLNA (ANP) - Energieleverancier Vattenfall is er in de eerste negen maanden van dit jaar in geslaagd de winst op te voeren, ondanks de lagere energieprijzen. Het Zweedse bedrijf, dat in Nederland zo'n 2 miljoen klanten heeft, zag de elektriciteitsprijzen gemiddeld met 30 procent dalen ten opzichte van een jaar geleden. Die prijsdaling wist het bedrijf echter op te vangen doordat het zijn tarieven met name in Scandinavische landen voor langere tijd heeft vastgezet.
Op het Europese continent werd de prijsdaling aangedreven door lagere gas- en kolenprijzen, samen met een verhoogde generatie (hogere opwekking) van stroom uit wind- en zonne-energie. De hoger behaalde prijzen in de Scandinavische landen en de hogere productie van stroom uit hydro-, nucleaire en windenergie zorgden er echter voor dat de nettowinst steeg tot ruim 28 miljard Zweedse kroon, omgerekend zo'n 2,4 miljard euro. Dat is ruim vijf keer zoveel als een jaar geleden. De forse winsttoename is mede te danken aan de verkoop van belangen in enkele windparken voor de Britse en Duitse kust eerder dit jaar.
Volgens topvrouw Anna Borg blijft Vattenfall werken aan een fossielvrije toekomst. Daarvoor is het volgens haar wel cruciaal dat Vattenfall alleen investeert in winstgevende projecten. Daarom heeft Vattenfall in september besloten om de ontwikkeling van het offshorewindenergieproject Swedish Kriegers Flak voor de Zweedse kust te pauzeren. Volgens het bedrijf heeft het geen zin om het park aan te leggen zolang daar op zee nog geen goed aansluitpunt op het nationale stroomnet is.
Vattenfall had ook plannen om in Diemen een grote biomassacentrale te bouwen waarin houtpellets zouden worden gebruikt. Eerder deze maand besloot het bedrijf echter definitief te stoppen met de bouw daarvan, nadat de Raad van State eerder al had geoordeeld dat de provincie Noord-Holland daar te gemakkelijk toestemming voor had gegeven. In plaats van houtpellets wil Vattenfall nu kijken naar geothermie, restwarmte en waterstof om woningen in die omgeving te verwarmen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Cybercriminelen benaderen momenteel klanten en medewerkers van Flink met betalingsverzoeken. Dat gebeurt nadat de flitsbezorger is getroffen door een datalek, bevestigt Flink na berichtgeving door de NOS.
22 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten begonnen. Vooral de AI-aandelen waren in trek bij beleggers door het aanhoudende enthousiasme over kunstmatige intelligentie (AI). De zorgen over de hoge olieprijzen, die de inflatie dreigen aan te jagen, en de stijgende rentes op staatsobligaties, die de leenkosten voor overheden, bedrijven en consumenten opdrijven, werden daardoor weer even aan de kant geschoven.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën komt niet met een onafhankelijk alternatief voor de Stichting Tuchtrecht Banken (STB). Na de ministerraad zei minister Eelco Heinen het te betreuren dat de stichting stopt. De sector komt met een nieuw initiatief en "dat vind ik heel belangrijk". De VVD-bewindsman wil dat eerst een kans geven.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Banken kunnen zelf het tuchtrecht ontwikkelen waaraan bankmedewerkers zich moeten houden, zegt een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). De brancheorganisatie reageert op het nieuws dat de stichting die het tuchtrecht toepast volgend jaar stopt uit onvrede over de opstelling van banken. Volgens de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) is het een vergissing geweest om de organisatie van het tuchtrecht aan banken zelf over te laten.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het grote Duitse chemieconcern BASF heeft een overnamevoorstel gedaan aan zijn Duitse branchegenoot Evonik Industries. Dat meldt zakenkrant Financial Times. Ook de grootste aandeelhouder van Evonik is benaderd door BASF over een overnamebod.
3 uur geledenFLENSBURG (ANP) - Wereldwijd moeten bijna 2,9 miljoen auto's van Volkswagen en Audi terug naar de garage vanwege het risico op een defect aan het stuur. In honderdduizenden wagens zit een schroef die door corrosie kan afbreken, wat gevaarlijke problemen met de besturing van de auto kan veroorzaken. Vooralsnog zijn er geen ongelukken bekend door het probleem.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stichting achter het tuchtrecht dat het vertrouwen in de financiële sector moest vergroten, stopt ermee. Volgens de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) frustreren banken elke verbetering van het tuchtrecht. De organisatie beëindigt daarom de samenwerkingsovereenkomst met de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB).
4 uur geleden