Vattenfall boekt meer winst ondanks lagere stroomprijzen
SOLNA (ANP) - Energieleverancier Vattenfall is er in de eerste negen maanden van dit jaar in geslaagd de winst op te voeren, ondanks de lagere energieprijzen. Het Zweedse bedrijf, dat in Nederland zo'n 2 miljoen klanten heeft, zag de elektriciteitsprijzen gemiddeld met 30 procent dalen ten opzichte van een jaar geleden. Die prijsdaling wist het bedrijf echter op te vangen doordat het zijn tarieven met name in Scandinavische landen voor langere tijd heeft vastgezet.
Op het Europese continent werd de prijsdaling aangedreven door lagere gas- en kolenprijzen, samen met een verhoogde generatie (hogere opwekking) van stroom uit wind- en zonne-energie. De hoger behaalde prijzen in de Scandinavische landen en de hogere productie van stroom uit hydro-, nucleaire en windenergie zorgden er echter voor dat de nettowinst steeg tot ruim 28 miljard Zweedse kroon, omgerekend zo'n 2,4 miljard euro. Dat is ruim vijf keer zoveel als een jaar geleden. De forse winsttoename is mede te danken aan de verkoop van belangen in enkele windparken voor de Britse en Duitse kust eerder dit jaar.
Volgens topvrouw Anna Borg blijft Vattenfall werken aan een fossielvrije toekomst. Daarvoor is het volgens haar wel cruciaal dat Vattenfall alleen investeert in winstgevende projecten. Daarom heeft Vattenfall in september besloten om de ontwikkeling van het offshorewindenergieproject Swedish Kriegers Flak voor de Zweedse kust te pauzeren. Volgens het bedrijf heeft het geen zin om het park aan te leggen zolang daar op zee nog geen goed aansluitpunt op het nationale stroomnet is.
Vattenfall had ook plannen om in Diemen een grote biomassacentrale te bouwen waarin houtpellets zouden worden gebruikt. Eerder deze maand besloot het bedrijf echter definitief te stoppen met de bouw daarvan, nadat de Raad van State eerder al had geoordeeld dat de provincie Noord-Holland daar te gemakkelijk toestemming voor had gegeven. In plaats van houtpellets wil Vattenfall nu kijken naar geothermie, restwarmte en waterstof om woningen in die omgeving te verwarmen.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
3 uur geledenFLENSBURG (ANP/DPA) - Skoda roept wereldwijd zo'n 1,7 miljoen auto's terug vanwege een schroef die kan afbreken en daardoor de besturing kan beïnvloeden. Het gaat om de modellen Kodiaq, Karoq, Octavia en Superb. In de garages worden de schroeven vervangen door andere exemplaren.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten geopend na bekendmaking van het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. De banengroei in de Verenigde Staten viel in september aanzienlijk zwakker uit dan verwacht. Sportmerk Nike stond bij de verliezers op Wall Street vanwege tegenvallende kwartaalcijfers en vooruitzichten.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man gearresteerd die ervan wordt beschuldigd computerservers ter waarde van meer dan 300 miljoen dollar naar China te hebben gesmokkeld. Dat heeft het ministerie van Justitie bekendgemaakt.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Handelshuis voor olieproducten en grondstoffen Gunvor verandert zijn naam in Centalion. Het bedrijf verhuist zijn hoofdkantoor van Cyprus naar Singapore. De stap komt na een periode vol kritiek op vermeende banden van Gunvor met het Kremlin, onder andere uit de Verenigde Staten.
6 uur geleden