Vaticaan kiest Ron van den Hout (59) als nieuwe bisschop Roermond
ROERMOND (ANP) - Ron van den Hout wordt de nieuwe bisschop van Roermond. Dat heeft het bisdom vrijdag bekendgemaakt in het bisschopshuis in de Limburgse stad. Van den Hout is sinds 2017 bisschop van het bisdom Groningen-Leeuwarden. Gelijktijdig met het voorstellen van de nieuwe bisschop in Roermond werd ook in Rome zijn naam publiek gemaakt. Van den Hout volgt Harrie Smeets op, die eind vorig jaar op 63-jarige leeftijd overleed na een lang ziekbed.
Van den Hout werd geboren in het Brabantse Diessen. Na het vwo in Goirle volgde hij een tuinbouwopleiding aan de Hogere Agrarische School in Den Bosch. Daarna "besloot hij een andere weg in te slaan en gehoor te geven aan zijn priesterroeping" en switchte hij naar de priesteropleiding aan het Bossche grootseminarie. In 1993 werd hij tot priester gewijd.
Na een studie Bijbelse Theologie aan de Pauselijke Universiteit Gregoriana in Rome tussen 1994 en 1997 werkte Van den Hout als pastoor in Drunen-Elshout en de Bommelerwaard en was hij deken van het dekenaat Heusden-Waalwijk-Zaltbommel. Ook gaf hij les aan diverse priesteropleidingen. In 2009 promoveerde Van den Hout aan de Radboud Universiteit in Nijmegen met een dissertatie over de profeet Zacharia.
'Waardige opvolger'
Omdat Van Hout al bisschop is, hoeft hij niet gewijd te worden. Tijdens een viering op 24 augustus in de Sint-Christoffelkathedraal in Roermond neemt hij de bisschopszetel in. Diocesaan administrator René Maessen en hulpbisschop Everard de Jong van het bisdom Roermond zijn "zeer verheugd" met de benoeming van Van den Hout en zien in hem "een waardige opvolger" van Smeets.
Zelf zegt Van den Hout dat hij er nog niet aan toe was om het noordelijk bisdom te verlaten. "Maar je wordt geroepen, zoals ik het ervaar. Zoals Jezus zijn apostelen roept Hem te volgen en zij op dat moment hun visserswerk loslaten." Een hoogtepunt in zijn tijd als bisschop in Groningen was de heiligverklaring van de Friese pater karmeliet Titus Brandsma uit Bolsward in 2022.
Wellen over vertrek
Vicaris-generaal Peter Wellen van het bisdom Groningen-Leeuwarden zegt dat Van den Hout zeker gemist gaat worden. "De drempel van de bisschop was laag, hij had goed oog voor de parochiepraktijk van priesters en pastorale beroepskrachten." Desalniettemin ziet Wellen "met vertrouwen uit naar de volgende bisschop" in het noorden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In de duinen van Den Haag is dinsdagavond brand uitgebroken. De brandweer bestrijdt het vuur en heeft een NL-Alert verzonden vanwege de rook die vrijkomt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De patiëntengegevens die zijn gestolen bij de hack bij softwareleverancier ChipSoft zijn nergens gepubliceerd en de gegevens zijn inmiddels vernietigd. Dat meldt het bedrijf in een verklaring op de eigen website.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe Nationaal Park Hollandse Duinen langs de Zuid-Hollandse kust moet een plek worden waar mensen en dieren tot rust kunnen komen. Arno Bonte, gedeputeerde natuur voor de provincie Zuid-Holland, wil er op sommige plekken extra recreatiemogelijkheden realiseren terwijl op andere locaties juist de natuur voorrang krijgt. Door de natuur te verbeteren verwacht hij ook dat het makkelijker wordt om vergunningen te verlenen voor bijvoorbeeld het bouwen van woningen. Vergunningen daarvoor worden nu moeizaam verstrekt vanwege de problemen met stikstof.
8 uur geledenBUSSUM (ANP) - De politie heeft dinsdag een man opgepakt in het onderzoek naar een moord in Hilversum in 2011. Het gaat om een 61-jarige man uit Bussum, die verdacht wordt van betrokkenheid bij de dood van Pablo Hermeler.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Opnieuw heeft de politie geschoten tijdens een voorval met een persoon met "onbegrepen gedrag". Dit keer ging het om een situatie in Hilversum. De man of vrouw in kwestie moest met een ambulance naar het ziekenhuis.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vele feestvierders die met de trein reisden tijdens Koningsdag hebben weer een boel viezigheid achtergelaten. De NS heeft zeven treinstellen uit de dienstregeling gehaald omdat ze te smerig waren om ingezet te worden. "Reizigers kunnen de komende dagen nog hinder ondervinden", meldt het vervoersbedrijf.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna heel Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, doordat het al een tijdje niet heeft geregend. In zeker 20 van de 25 veiligheidsregio's is fase 2 van kracht, het hoogste waarschuwingsniveau.
12 uur geleden