Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vaticaan kiest Ron van den Hout (59) als nieuwe bisschop Roermond

Vaticaan kiest Ron van den Hout (59) als nieuwe bisschop Roermond

ROERMOND (ANP) - Ron van den Hout wordt de nieuwe bisschop van Roermond. Dat heeft het bisdom vrijdag bekendgemaakt in het bisschopshuis in de Limburgse stad. Van den Hout is sinds 2017 bisschop van het bisdom Groningen-Leeuwarden. Gelijktijdig met het voorstellen van de nieuwe bisschop in Roermond werd ook in Rome zijn naam publiek gemaakt. Van den Hout volgt Harrie Smeets op, die eind vorig jaar op 63-jarige leeftijd overleed na een lang ziekbed.

Van den Hout werd geboren in het Brabantse Diessen. Na het vwo in Goirle volgde hij een tuinbouwopleiding aan de Hogere Agrarische School in Den Bosch. Daarna "besloot hij een andere weg in te slaan en gehoor te geven aan zijn priesterroeping" en switchte hij naar de priesteropleiding aan het Bossche grootseminarie. In 1993 werd hij tot priester gewijd.

Na een studie Bijbelse Theologie aan de Pauselijke Universiteit Gregoriana in Rome tussen 1994 en 1997 werkte Van den Hout als pastoor in Drunen-Elshout en de Bommelerwaard en was hij deken van het dekenaat Heusden-Waalwijk-Zaltbommel. Ook gaf hij les aan diverse priesteropleidingen. In 2009 promoveerde Van den Hout aan de Radboud Universiteit in Nijmegen met een dissertatie over de profeet Zacharia.

'Waardige opvolger'

Omdat Van Hout al bisschop is, hoeft hij niet gewijd te worden. Tijdens een viering op 24 augustus in de Sint-Christoffelkathedraal in Roermond neemt hij de bisschopszetel in. Diocesaan administrator René Maessen en hulpbisschop Everard de Jong van het bisdom Roermond zijn "zeer verheugd" met de benoeming van Van den Hout en zien in hem "een waardige opvolger" van Smeets.

Zelf zegt Van den Hout dat hij er nog niet aan toe was om het noordelijk bisdom te verlaten. "Maar je wordt geroepen, zoals ik het ervaar. Zoals Jezus zijn apostelen roept Hem te volgen en zij op dat moment hun visserswerk loslaten." Een hoogtepunt in zijn tijd als bisschop in Groningen was de heiligverklaring van de Friese pater karmeliet Titus Brandsma uit Bolsward in 2022.

Wellen over vertrek

Vicaris-generaal Peter Wellen van het bisdom Groningen-Leeuwarden zegt dat Van den Hout zeker gemist gaat worden. "De drempel van de bisschop was laag, hij had goed oog voor de parochiepraktijk van priesters en pastorale beroepskrachten." Desalniettemin ziet Wellen "met vertrouwen uit naar de volgende bisschop" in het noorden.

Meer uit Binnenland

Schoof: dit is geen crisistop, angel is eruit

BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."

4 uur geleden
Twintig inwoners Utrecht nog niet terug naar huis door explosie

UTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.

4 uur geleden
Brekelmans vindt mogelijke inzet handelsbazooka 'niet verstandig'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.

5 uur geleden
Brekelmans: claim Trump op Groenland is volgens mij van tafel

DEN HAAG (ANP) - Donald Trump legt geen claim meer op Groenland, interpreteert demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD). Tijdens het debat ter voorbereiding op de EU-top die in het teken staat van dit hoogoplopende conflict, zijn partijen als GroenLinks-PvdA hier niet zo zeker van. Toe-eigenen van land is "duidelijk geen onderdeel" van het 'raamwerk' van een deal met het militaire bondgenootschap NAVO dat hierover in de maak is, stelt Brekelmans. "Dus volgens mij is de politieke realiteit nu dat die claim van tafel is."

6 uur geleden
Brekelmans: signaal over militairen Groenland kwam niet goed over

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wilde laten zien dat Nederland bereid is om bij te dragen aan de veiligheid van Groenland, maar die boodschap kwam niet over toen minister Ruben Brekelmans (Defensie) meldde dat er één, later twee militairen die kant op gingen. Dat beseft de VVD'er in het debat in aanloop naar de ingelaste EU-top over Groenland en dreigende Amerikaanse importheffingen. "Als dat in de buitenwereld anders is opgevat, is dat niet de bedoeling geweest."

6 uur geleden
Het ultieme geheim van Dan Brown is best verkochte boek van 2025

AMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra

6 uur geleden
Eerste bewoners seniorenflat Vlissingen kunnen terug na explosie

VLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.

7 uur geleden