Variabele hypotheekrente populairder nu lenen duurder wordt
AMSTERDAM (ANP) - De sterk gestegen rentes hebben voor een omslag gezorgd op de woningmarkt. Nederlanders die een hypotheek afsluiten doen dit steeds vaker met een variabele rente of een rentevaste periode van maximaal één jaar, meldt De Nederlandsche Bank (DNB) op basis van eigen cijfers. De afgelopen jaren was het juist aantrekkelijk om de rente voor tien jaar of meer vast te zetten omdat de tarieven historisch laag waren, mede door het beleid van de Europese Centrale Bank (ECB).
Banken verstrekten in september ruim 1 miljard euro aan hypotheken met een variabele rente of een periode van minder dan een jaar waarin de rente is vastgezet. Dat is een toename van 7 procent ten opzichte van augustus. In vergelijking met september 2021 is deze portefeuille met 47 procent gegroeid. De hypotheken met rentes die slechts voor korte tijd zijn vastgezet vormen daarmee de sterkst gegroeide categorie, meldt DNB.
Het totaalbedrag aan hypotheken die banken in Nederland verstrekken daalt, nu de huizenmarkt afkoelt en lenen in rap tempo duurder wordt. In januari ging het nog om 6,8 miljard euro aan nieuw verstrekte leningen, maar dat totaalbedrag was in september met 16 procent gedaald tot 5,7 miljard euro. In vergelijking met september 2021 leenden banken 12 procent minder uit als hypotheek.
Meer uit Financieel
STUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Mercedes-Benz is somberder geworden over zijn te verwachten omzet in 2026. Het Duitse autoconcern kampt met een zwakkere vraag in China, waar een aanhoudende vastgoedcrisis het consumentenvertrouwen aantast en de vraag naar luxewagens drukt.
28 minuten geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Taiwanese aanklagers hebben een medewerker van Nvidia aangehouden als onderdeel van een onderzoek naar de vermeende smokkel van AI-chips naar China, meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen. Lokale rechercheurs doorzochten volgens de ingewijden op 24 juli de woning van de medewerker en zijn bureau op het kantoor van Nvidia in Taipei.
30 minuten geledenMADRID/BORDEAUX (ANP/BLOOMBERG) - In Frankrijk en Spanje is financiële steun vanuit de overheid op komst om burgers en bedrijven te helpen bij de gevolgen van de verwoestende natuurbranden. De Spaanse regering roept de getroffen regio's dinsdag uit tot 'noodgebieden', wat financiële steun makkelijker maakt. De regionale overheid in Madrid had maandag al een eerste pakket aangekondigd van 30 miljoen euro voor tijdelijke huisvesting en herstelwerkzaamheden voor lokale getroffenen.
36 minuten geledenTOKIO/SEOUL (ANP) - De chipfondsen op de aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen dinsdag hard omlaag in navolging van de forse koersverliezen in de Amerikaanse en Europese chipsector een dag eerder. Die verliezen werden vooral veroorzaakt door zorgen over toenemende concurrentie bij de productie van geavanceerde chipmachines en chips vanuit China.
1 uur geledenSÃO PAULO (ANP/RTR) - Brazilië heeft de hulp van de Wereldhandelsorganisatie WTO ingeroepen vanwege de importtarieven die de regering-Trump heeft opgelegd, aldus het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag.
2 uur geledenSEATTLE (ANP/RTR) - De stoelen in 453 Boeings van het type 737 MAX die in de Verenigde Staten zijn geregistreerd, moeten misschien worden geïnspecteerd als ze verkeerd zijn geïnstalleerd. Dat zei de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA maandag. De FAA heeft rapportages binnengekregen over verkeerd geïnstalleerde stoelen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal woningverkopen komt dit jaar op het hoogste niveau ooit te liggen, verwacht ING. Dat komt door het aanhoudend hoge aantal voormalige huurwoningen dat in de verkoop gaat en toenemende financiële mogelijkheden van kopers. Door het grotere aanbod blijft de stijging van de huizenprijs naar verwachting van de bank beperkt tot zo'n 3 procent.
7 uur geleden