Vanaf nu automatisch zelftest bij onderzoek baarmoederhalskanker
DEN HAAG (ANP) - Meedoen aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker wordt makkelijker. Vanaf deze week krijgt iedere vrouw die 30 wordt bij de uitnodiging ook een zelfafnameset, meldt het RIVM. Daarmee kunnen zij vanuit huis meedoen aan het onderzoek.
Ook vrouwen tussen de 35 en 60 jaar die niet hebben gereageerd op de eerste uitnodiging, krijgen na twaalf weken automatisch een zelfafnameset thuis gestuurd. Als er HPV wordt gevonden, het virus dat baarmoederhalskanker kan veroorzaken, krijgt de deelnemer wel een uitnodiging voor een uitstrijkje bij de huisarts. Dat wordt dan onderzocht op afwijkende cellen.
Meedoen aan het onderzoek is vrijwillig en gratis en kan met een zelfafnameset of met een uitstrijkje worden gedaan. "Beide methoden zijn effectief en betrouwbaar voor het opsporen van baarmoederhalskanker", aldus het RIVM. De ziekte komt het meest voor bij vrouwen tussen de 30 en 60 jaar. Daarom ontvangen zij een uitnodiging voor het onderzoek.
Elk jaar krijgen ongeveer 900 vrouwen baarmoederhalskanker en overlijden 200 mensen aan deze ziekte. Zonder het bevolkingsonderzoek zouden dat er 500 zijn, aldus het RIVM. In 2021 deed bijna 55 procent van de vrouwen die een uitnodiging voor het onderzoek kregen mee. Van de vrouwen tussen de 30 en 34 jaar was dat lager, namelijk 44 procent. Volgens het RIVM zijn redenen om niet mee te doen onder andere dat het er niet van komt of dat vrouwen het uitstrijkje vervelend vinden.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Vorige week gingen meer kinderen met krentenbaard naar de huisarts dan gebruikelijk voor deze tijd van het jaar. Dat meldt kenniscentrum Nivel op basis van het aantal meldingen van impetigo, ook wel krentenbaard genoemd, bij Nederlandse huisartsen. Per 100.000 kinderen van 0 tot 14 jaar gingen er 74 met klachten naar de huisarts. Een jaar eerder waren dat in dezelfde week nog 60 kinderen, in 2024 waren dat er 45.
1 dag geledenBILTHOVEN (ANP) - In de week van 29 juni tot 5 juli, vlak nadat er een hittegolf was geweest in Nederland, overleden naar schatting 325 meer mensen dan verwacht. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) spreekt van een "na-ijleffect" dat kan optreden na een periode van hitte. "Ook in de week na de recente hittegolf zien we dus een sterke verhoging van de sterfte", aldus het instituut woensdag.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Het RIVM heeft tijdens de extreem warme dagen van eind juni een recordaantal tekenbeten geregistreerd op het monitorsysteem Tekenradar. Wekelijks vraagt het RIVM aan meer dan 700 mensen of zij in die week door een teek zijn gebeten. Voor het eerst sinds de oprichting van de Tekenradar in 2022 had meer dan 30 procent van de 673 mensen die antwoordden, daadwerkelijk een tekenbeet. Dat is nog niet eerder voorgekomen, zegt onderzoeker Kees van den Wijngaard.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Steeds meer jongeren hebben gezondheidsklachten door vapen. Artsen deden dit jaar al 24 meldingen bij de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde. Kinderlongarts Marije van den Beukel (HaaglandenMC) bevestigde maandag berichtgeving hierover door RTL. In 2024 en 2025 maakten artsen in totaal 34 meldingen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-zorgminister Hugo de Jonge ontkent dat het coronatoegangsbewijs (ctb) bedoeld was om mensen ertoe aan te zetten zich alsnog te laten vaccineren. Het doel was de samenleving zo veilig mogelijk weer te openen voor activiteiten, toen het aantal coronabesmettingen in 2021 was teruggelopen, zei hij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Hugo de Jonge heeft naar eigen zeggen zijn poot stijf gehouden toen er vanuit verschillende hoeken gepleit werd voor voorrang bij het verdelen van vaccins. Dat zei de oud-zorgminister tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-zorgminister Hugo de Jonge heeft op meerdere momenten de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) gewezen op artsen die volgens hem het coronabeleid van het kabinet met misleidende informatie ondermijnden. Hij wilde er zeker van zijn dat dit voldoende werd aangepakt, vertelde hij tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
6 dagen geleden