Vanaf nu automatisch zelftest bij onderzoek baarmoederhalskanker
DEN HAAG (ANP) - Meedoen aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker wordt makkelijker. Vanaf deze week krijgt iedere vrouw die 30 wordt bij de uitnodiging ook een zelfafnameset, meldt het RIVM. Daarmee kunnen zij vanuit huis meedoen aan het onderzoek.
Ook vrouwen tussen de 35 en 60 jaar die niet hebben gereageerd op de eerste uitnodiging, krijgen na twaalf weken automatisch een zelfafnameset thuis gestuurd. Als er HPV wordt gevonden, het virus dat baarmoederhalskanker kan veroorzaken, krijgt de deelnemer wel een uitnodiging voor een uitstrijkje bij de huisarts. Dat wordt dan onderzocht op afwijkende cellen.
Meedoen aan het onderzoek is vrijwillig en gratis en kan met een zelfafnameset of met een uitstrijkje worden gedaan. "Beide methoden zijn effectief en betrouwbaar voor het opsporen van baarmoederhalskanker", aldus het RIVM. De ziekte komt het meest voor bij vrouwen tussen de 30 en 60 jaar. Daarom ontvangen zij een uitnodiging voor het onderzoek.
Elk jaar krijgen ongeveer 900 vrouwen baarmoederhalskanker en overlijden 200 mensen aan deze ziekte. Zonder het bevolkingsonderzoek zouden dat er 500 zijn, aldus het RIVM. In 2021 deed bijna 55 procent van de vrouwen die een uitnodiging voor het onderzoek kregen mee. Van de vrouwen tussen de 30 en 34 jaar was dat lager, namelijk 44 procent. Volgens het RIVM zijn redenen om niet mee te doen onder andere dat het er niet van komt of dat vrouwen het uitstrijkje vervelend vinden.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.
18 uur geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsen zien een vermindering in het aantal patiƫnten met griepachtige klachten. Voor elke 100.000 inwoners gingen er afgelopen week 21 naar de huisarts met verschijnselen die op griep duiden. Dat blijkt uit gebundelde huisartsendata van gezondheidsinstituut Nivel.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.
1 week geledenVEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiƫnten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.
1 week geledenHEERLEN (ANP) - Het Zuyderland-ziekenhuis in Limburg komt met een nieuwe vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen. Deze opent naar verwachting in 2031, meldt het ziekenhuis. Deze zorg verdwijnt dan uit de vestiging in Heerlen, zoals al eerder bekend was.
1 week geleden