Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vanaf 2023 meer transparantie én beperking giften aan politiek

Vanaf 2023 meer transparantie én beperking giften aan politiek

DEN HAAG (ANP) - De financiering van politieke partijen wordt vanaf 1 januari gewijzigd. Zo worden partijen verplicht om bij de giften die zij ontvangen van een rechtspersoon duidelijk te maken wie de belanghebbende is achter de betrokken instelling. Ook moeten partijen giften vanaf 1000 euro per donateur per jaar openbaar maken. Nu ligt die grens nog op 4500 euro. De Eerste Kamer stemde in met wetsvoorstel dat dit regelt.

Verder moeten giften vanaf 10.000 euro binnen drie dagen na ontvangst gemeld worden en mag een donateur straks maximaal 100.000 euro per jaar geven. Vorig voorjaar ontstond ophef toen CDA en D66 ruim een miljoen euro ontvingen vlak voor de Tweede Kamerverkiezingen. Ze konden daarmee hun campagne opvoeren. Partijen vinden dat daardoor het risico bestaat dat belanghebbenden opeens de verkiezingen 'kopen' door veel geld in een partij te steken.

Daarnaast mogen politieke partijen of hun neveninstellingen voortaan geen giften meer aannemen uit het buitenland, behalve als die afkomstig zijn van Nederlandse kiesgerechtigden die in het buitenland wonen. Daarmee wil het kabinet voorkomen dat vanuit het buitenland invloed wordt uitgeoefend op de Nederlandse democratie. De afgelopen jaren waren er geluiden dat partijen zich zouden laten financieren door buitenlandse (conservatieve) instanties.

Meer uit Politiek

Yeşilgöz: gemeenteraadsverkiezingen maken 'ontiegelijk veel uit'

ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.

1 uur geleden
Ook Yeşilgöz denkt aan link Iran bij aanslagen op Joodse doelen

ALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.

4 uur geleden
Kamerleden verafschuwen aanslag op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.

6 uur geleden
Jetten wil in gesprek met Joodse gemeenschap na aanslag op school

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.

7 uur geleden
Van Weel hekelt 'laffe aanval' op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) veroordeelt de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag, waarbij een explosie heeft plaatsgevonden. "Twee nachten op rij een laffe aanval met een explosief bij een Joods gebouw. Eerst in Rotterdam, nu in Amsterdam", schrijft hij op X.

7 uur geleden
Lokale partijen willen meer steun van het kabinet voor veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.

20 uur geleden
Jetten tevreden met lagere drempel om te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."

1 dag geleden