Van Zwol spreekt volgende week kabinetsploeg, naam Faber ontbreekt
DEN HAAG (ANP) - Formateur Richard van Zwol en beoogd premier Dick Schoof spreken maandag tot en met woensdag met de beoogde bewindspersonen in het nieuwe kabinet. Het Bureau Woordvoering Kabinetsformatie heeft vrijdag het overzicht van de gesprekken gedeeld, waarmee ook direct vrijwel alle namen van het kabinet bekend zijn. De naam van Marjolein Faber (PVV) ontbreekt evenwel.
Faber is beoogd minister van Asiel en Migratie, nadat Gidi Markuszower die post aan zich voorbij moest laten gaan. De AIVD vond tijdens de zogeheten 'naslag' informatie die voor PVV-leider Geert Wilders reden was om Markuszower terug te trekken als kandidaat. Jaren geleden uitte de AIVD al zorgen over het PVV-Kamerlid: Markuszower zou mogelijk banden hebben met buitenlandse inlichtingendiensten, meldden media toen. Naar verluidt zou het gaan om de Israëlische Mossad. Ook is Markuszower ooit opgepakt voor verboden wapenbezit.
Vrijdag sprak VVD-leider Dilan Yeşilgöz haar twijfels uit over de benoeming van Faber, gezien eerdere uitspraken van de PVV'er. Yeşilgöz vraagt zich af of die uitspraken en de toon van Faber wel "matchen" met het ambt van minister.
Staatssecretaris
Mogelijk ontbreekt Faber op de lijst, omdat de AIVD nog geen onderzoek heeft kunnen doen naar haar. Dit proces duurt enkele dagen.
Met de aankondiging van de gesprekken is nu ook de hele kabinetsploeg bekend. Alle ministers waren al in beeld, maar nu is ook van alle posten duidelijk wie staatssecretaris wordt. Zo wordt voormalig PVV-Kamerlid Chris Jansen staatssecretaris van Openbaar Vervoer en Milieu. Op Justitie en Veiligheid wordt Leefbaar Rotterdam-fractievoorzitter Ingrid Coenradie staatssecretaris. Vincent Karremans (VVD), wethouder in Rotterdam, wordt staatssecretaris Jeugd, Preventie en Sport.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten (D66) noemde zijn eerste debat als minister-president "misschien wel rustig en saai", maar dat is volgens hem "het nieuwe normaal". Jetten zei dat de oppositie en coalitie moesten kijken waar ze elkaar kunnen vinden. In de praktijk werden inhoudelijk nog geen plannen aangepast en werden er nauwelijks deals gesloten tussen oppositie en coalitie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor de motie gestemd met de oproep om het coalitieplan over een verhoging van de AOW-leeftijd te 'verzachten'. De vakbonden en ook oppositiepartijen zoals de SP en GroenLinks-PvdA vonden deze motie niet ver genoeg gaan, omdat zij de voorgestelde stijging van de AOW-leeftijd volledig van tafel willen. Maar de indieners van de motie SGP en Groep Markuszower kregen behalve de coalitiepartijen ook JA21 mee, na het debat van twee dagen over de regeringsverklaring.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de belasting op vermogensrendement wordt aangepast, zodat verliezen in een voorgaand jaar kunnen worden verrekend. Een motie van ChristenUnie en JA21 met die oproep werd aangenomen door een meerderheid van de Kamer. Ook coalitiepartij VVD stemde voor deze aanpassing van de nieuwe vorm van box 3.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower helpt het minderheidskabinet voorlopig, vicefractievoorzitter Hidde Heutink vindt het nog te vroeg om "voor miljarden te vertimmeren" aan het coalitieakkoord. Het beleid van D66, VVD en CDA blijft intact zolang de oppositie niet eensgezind is in het aanpassen van de kabinetsplannen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is niet onder de indruk van het standpunt dat Rob Jetten (D66) als premier inneemt over de situatie in de Gazastrook. "Dit had Dick Schoof ook kunnen zeggen, zij het dat de heer Jetten dat veel eloquenter doet", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij het debat over de regeringsverklaring.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) heeft niet expliciet gezegd dat minister van Buitenlandse Handel en zijn partijgenoot Sjoerd Sjoerdsma naar China kan voor handelsmissies. De vraag is relevant, omdat Sjoerdsma in dat land nog op een sanctielijst zou staan. "Hij kan een belangrijke rol vervullen", zei Jetten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne zou volgens een aangenomen motie van de Tweede Kamer dit jaar 2 miljard euro extra steun krijgen. Maar dat gaat niet meer gebeuren, bleek donderdag tijdens het debat over de regeringsverklaring. Het geld is "opgelost" in steun voor de komende jaren, aldus premier Rob Jetten.
17 uur geleden