Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Weel ziet gedwongen terugkeer Syriërs over half jaar

Van Weel ziet gedwongen terugkeer Syriërs over half jaar

RIYAD (ANP) - Over een half jaar worden de eerste Syriërs gedwongen om terug te gaan naar hun land, verwacht demissionair minister David van Weel (Asiel en Migratie, VVD). Hij wil die terugkeer gaan stimuleren, zei hij dinsdag tegen het ANP tijdens een bezoek aan Saudi-Arabië.

In een Kamerbrief schrijft de minister dat wordt bekeken of terugkeer mogelijk is van Syriërs die geen recht meer hebben om in Nederland te blijven. Mensen die zich hebben misdragen, worden daarbij als eerste uitgezet. De verwachting dat de eerste Syriërs over een half jaar gedwongen worden teruggestuurd, staat overigens niet in de brief.

"Er is echt een andere situatie ontstaan" na de val van Bashar al-Assad, lichtte Van Weel toe. Het is "broos" en "de overgangsregering zal alle zeilen moeten bijzetten om het bijeen te houden". Maar om het land weer op te bouwen, moeten volgens hem ook de migranten terugkeren.

Vrijwilligheid

Staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) was dinsdag in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over de terugkeer van migranten. Tijdens de burgeroorlog zijn vele tienduizenden Syriërs naar Nederland gevlucht. Nog steeds vormen ze de grootste groep onder nieuwe asielzoekers.

De Vries bespreekt in Syrië hoe Nederland kan helpen de vluchtelingen te laten terugkeren. Dat gebeurt voorlopig op basis van vrijwilligheid. Syriërs die teruggaan krijgen als "extra stimulans" een hoger bedrag mee dan voorheen, namelijk 5000 euro per volwassene en 2500 euro per kind.

Banden

Tegelijk gaat de IND de achterstand die ze heeft bij de achterstallige behandeling van dossiers van Syriërs versneld wegwerken. Van Weel: "Dat zullen meer afwijzingen worden, want de situatie in grote delen van Syrië is nu dusdanig gewijzigd dat er geen reden meer is voor toewijzing van een asielstatus."

Zodra de samenwerking met de Syrische autoriteiten goed verloopt, kan ook worden gekeken naar gedwongen terugkeer. De banden worden nu aangehaald, maar "je bent nog zeker wel ruim een half jaar kwijt aan het doorlopen van procedures" voordat er gedacht kan worden aan gedwongen terugkeer.

Criterium

De bewindsman zei dat een land niet "100 procent veilig" hoeft te zijn om mensen terug te sturen. "Het criterium is of er sprake is van een bepaalde mate van willekeurig geweld, waardoor mensen automatisch in aanmerking zouden moeten komen voor asiel. Dat zien we niet meer."

Een deel van de Syriërs "wil echt terug", maar naarmate de economie groeit en het stabieler wordt, willen meer mensen terug, verwacht Van Weel.

Meer uit Politiek

PvdD verwijt Jetten gebrek aan daadkracht bij beleid tegen Israël

DEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen (PvdD) vindt dat premier Rob Jetten te weinig maatregelen neemt tegen Israël. Sinds de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 doodde het Israëlische leger bijna 74.000 Palestijnen in Gaza. VN-experts concludeerden dat er sprake is van genocide.

4 uur geleden
Jetten open voor ideeën onderwijs en zorg, verwijst naar plannen

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwijst tijdens inhoudelijke debatjes over onderwijs en zorg vooral naar kabinetsplannen. Hij vindt veel ideeën die worden geopperd wel goed, maar houdt zich op de vlakte over of daar dan ook iets mee gedaan wordt.

5 uur geleden
Jetten wil stikstofplannen niet afzwakken, verbetering kan wel

DEN HAAG (ANP) - De stikstofplannen worden niet afgezwakt als het aan premier Rob Jetten ligt. Dat zei hij desgevraagd tegen PRO-leider Jesse Klaver tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen. De grootste oppositiepartij heeft eerder geëist dat de plannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) niet versoepeld worden, anders steunt PRO de plannen niet.

7 uur geleden
Jetten wil ook AI-veiligheidsinstituut in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil dat Nederland net als andere Europese landen ook een veiligheidsinstituut krijgt voor kunstmatige intelligentie (AI). Hij reageerde positief op een voorstel van Volt-leider Laurens Dassen. Jetten wil zoiets het liefst opzetten samen met landen als Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland, die al zo'n instantie hebben.

8 uur geleden
Jetten hoopt binnen een week op deal met oppositie over begroting

DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten hoopt binnen een week een deal te kunnen sluiten met oppositiepartijen over de begroting. "Als het binnen een week lukt, zou dat fantastisch zijn", zei de premier bij de Algemene Politieke Beschouwingen. Jesse Klaver was daar niet van onder de indruk. "Als ik op Brad Pitt zou lijken, zou dat ook fantastisch zijn", reageerde de PRO-leider tot hilariteit van de Tweede Kamer.

8 uur geleden
Jetten: aan kabinet om duurzame gaspedaal vol in te trappen

DEN HAAG (ANP) - Het is aan het kabinet om het "duurzame gaspedaal" weer vol in te trappen, nadat er jarenlang "jojobeleid" is gevoerd. Dat zei premier Rob Jetten tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen na vragen van Christine Teunissen (PvdD).

9 uur geleden
Klaver: heel zorgelijk dat Jetten vasthoudt aan breed akkoord

DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver vindt het "heel zorgelijk" dat premier Rob Jetten vasthoudt aan zijn wens voor brede steun voor de kabinetsplannen. Verschillende fracties drongen tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen al bij Jetten aan om voor links of rechts te kiezen, maar dat wil de premier nog niet doen.

9 uur geleden