Van Weel wil kopgroep voor weerbaarheid EU-samenleving
WARSCHAU (ANP) - Europeanen moeten beter voorbereid zijn op bijvoorbeeld oorlogen en natuurrampen, en daar kan Nederland samen met enkele andere EU-landen aan bijdragen door met goede ideeën te komen. Justitieminister David van Weel heeft dit voorstel donderdag in Warschau besproken met zijn EU-collega's. "Die waren allemaal heel enthousiast", zei Van Weel na afloop.
Een aantal lidstaten van de Europese Unie loopt nu al voor op het gebied van civiele weerbaarheid. Het gaat om bijvoorbeeld Zweden, Denemarken en de Baltische staten. Van Weel wil samen met die landen gaan nadenken over manieren om burgers en bedrijven weerbaarder te maken tegen allerlei dreigingen. Die voortrekkersrol zien die landen ook zitten, aldus de minister. "Zij zien het nut ervan in om dit te doen."
De kopgroep moet met ideeën komen die voor alle lidstaten nuttig en bruikbaar zijn. "Het gaat erom dat mensen zich bij een ramp of crisis kunnen redden", zei Van Weel. "Uiteindelijk moet iedereen bedenken wat ik kan doen om mezelf, mijn bedrijf, mijn gemeenschap, mijn stad en uiteindelijk ons land weerbaarder te maken."
Elektriciteitshuisjes
De justitieminister weet dat veel Nederlanders wat lacherig doen over het advies van de Nederlandse overheid om een noodpakket in huis te hebben om in ieder geval de eerste 48 uur na een ramp of crisis door te komen. De landen waarmee hij een kopgroep wil vormen zijn volgens Van Weel "al tien stappen verder. Uiteindelijk zitten we wel met z'n allen in één Europese Unie, dus we zullen daarvoor gezamenlijk doelen moeten ontwikkelen."
Het gaat volgens Van Weel ook niet alleen om noodpakketten voor EU-burgers, maar bijvoorbeeld ook om reparatie van het elektriciteitsnetwerk of andere vitale infrastructuur. Gedacht kan worden aan het opleiden van burgers tot civiele beschermers om bij een ramp of crisis vernielde elektriciteitshuisjes weer aan de praat te krijgen, branden te blussen of eerste medische hulp te verlenen.
Als veel mensen een korte cursus krijgen die af en toe wordt herhaald "heb je bij een crisis in één keer een hele workforce. Ik zeg niet dat wij dat ook gaan doen, maar ik vind het wel een interessant idee."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
1 dag geledenLONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.
1 dag geleden