Van Weel wil kopgroep voor weerbaarheid EU-samenleving
WARSCHAU (ANP) - Europeanen moeten beter voorbereid zijn op bijvoorbeeld oorlogen en natuurrampen, en daar kan Nederland samen met enkele andere EU-landen aan bijdragen door met goede ideeën te komen. Justitieminister David van Weel heeft dit voorstel donderdag in Warschau besproken met zijn EU-collega's. "Die waren allemaal heel enthousiast", zei Van Weel na afloop.
Een aantal lidstaten van de Europese Unie loopt nu al voor op het gebied van civiele weerbaarheid. Het gaat om bijvoorbeeld Zweden, Denemarken en de Baltische staten. Van Weel wil samen met die landen gaan nadenken over manieren om burgers en bedrijven weerbaarder te maken tegen allerlei dreigingen. Die voortrekkersrol zien die landen ook zitten, aldus de minister. "Zij zien het nut ervan in om dit te doen."
De kopgroep moet met ideeën komen die voor alle lidstaten nuttig en bruikbaar zijn. "Het gaat erom dat mensen zich bij een ramp of crisis kunnen redden", zei Van Weel. "Uiteindelijk moet iedereen bedenken wat ik kan doen om mezelf, mijn bedrijf, mijn gemeenschap, mijn stad en uiteindelijk ons land weerbaarder te maken."
Elektriciteitshuisjes
De justitieminister weet dat veel Nederlanders wat lacherig doen over het advies van de Nederlandse overheid om een noodpakket in huis te hebben om in ieder geval de eerste 48 uur na een ramp of crisis door te komen. De landen waarmee hij een kopgroep wil vormen zijn volgens Van Weel "al tien stappen verder. Uiteindelijk zitten we wel met z'n allen in één Europese Unie, dus we zullen daarvoor gezamenlijk doelen moeten ontwikkelen."
Het gaat volgens Van Weel ook niet alleen om noodpakketten voor EU-burgers, maar bijvoorbeeld ook om reparatie van het elektriciteitsnetwerk of andere vitale infrastructuur. Gedacht kan worden aan het opleiden van burgers tot civiele beschermers om bij een ramp of crisis vernielde elektriciteitshuisjes weer aan de praat te krijgen, branden te blussen of eerste medische hulp te verlenen.
Als veel mensen een korte cursus krijgen die af en toe wordt herhaald "heb je bij een crisis in één keer een hele workforce. Ik zeg niet dat wij dat ook gaan doen, maar ik vind het wel een interessant idee."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.
12 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Premier Rob Jetten moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis van Bonaire nadat hij ergens door was geprikt tijdens het zwemmen. Hij kreeg een allergische reactie, maar heeft er geen ernstige verwondingen aan overgehouden. Het is niet duidelijk waardoor de minister-president werd geprikt.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is bereid meer bij te dragen aan de bescherming van de Straat van Hormuz, zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) dinsdag in Brussel. Hoe die bijdrage er straks uit komt te zien, is afhankelijk van wat andere landen, verenigd in de zogenoemde Hormuz-coalitie, kunnen bijdragen, zei de minister na afloop van een videovergadering met de defensieministers van deze landen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid keert zich tegen het plan van de minderheidscoalitie om het bedrijfsleven te laten meebetalen aan extra investeringen in defensie via de premies voor het arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof). Een oproep van de SP om geld uit dit fonds alleen te besteden aan verbetering van arbeidsongeschiktheidsregelingen, kreeg steun van de voltallige oppositie.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid wil dat het kabinet een verruiming van de hypotheekrenteaftrek voorkomt. Onder meer de regeringspartijen D66 en CDA stemden in met een motie van die strekking van GroenLinks-PvdA. Coalitiepartner VVD was tegen het voorstel.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gevolgde procedure rond de met het hantavirus besmette patiënt in het Radboudumc is "niet goed geweest", zegt gezondheidsminister Sophie Hermans (VVD) tijdens het wekelijkse vragenuur. Twaalf medewerkers van het Nijmeegse ziekenhuis moeten hierdoor uit voorzorg voor zes weken in quarantaine.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.
1 dag geleden