Van Weel wil kopgroep voor weerbaarheid EU-samenleving
WARSCHAU (ANP) - Europeanen moeten beter voorbereid zijn op bijvoorbeeld oorlogen en natuurrampen, en daar kan Nederland samen met enkele andere EU-landen aan bijdragen door met goede ideeën te komen. Justitieminister David van Weel heeft dit voorstel donderdag in Warschau besproken met zijn EU-collega's. "Die waren allemaal heel enthousiast", zei Van Weel na afloop.
Een aantal lidstaten van de Europese Unie loopt nu al voor op het gebied van civiele weerbaarheid. Het gaat om bijvoorbeeld Zweden, Denemarken en de Baltische staten. Van Weel wil samen met die landen gaan nadenken over manieren om burgers en bedrijven weerbaarder te maken tegen allerlei dreigingen. Die voortrekkersrol zien die landen ook zitten, aldus de minister. "Zij zien het nut ervan in om dit te doen."
De kopgroep moet met ideeën komen die voor alle lidstaten nuttig en bruikbaar zijn. "Het gaat erom dat mensen zich bij een ramp of crisis kunnen redden", zei Van Weel. "Uiteindelijk moet iedereen bedenken wat ik kan doen om mezelf, mijn bedrijf, mijn gemeenschap, mijn stad en uiteindelijk ons land weerbaarder te maken."
Elektriciteitshuisjes
De justitieminister weet dat veel Nederlanders wat lacherig doen over het advies van de Nederlandse overheid om een noodpakket in huis te hebben om in ieder geval de eerste 48 uur na een ramp of crisis door te komen. De landen waarmee hij een kopgroep wil vormen zijn volgens Van Weel "al tien stappen verder. Uiteindelijk zitten we wel met z'n allen in één Europese Unie, dus we zullen daarvoor gezamenlijk doelen moeten ontwikkelen."
Het gaat volgens Van Weel ook niet alleen om noodpakketten voor EU-burgers, maar bijvoorbeeld ook om reparatie van het elektriciteitsnetwerk of andere vitale infrastructuur. Gedacht kan worden aan het opleiden van burgers tot civiele beschermers om bij een ramp of crisis vernielde elektriciteitshuisjes weer aan de praat te krijgen, branden te blussen of eerste medische hulp te verlenen.
Als veel mensen een korte cursus krijgen die af en toe wordt herhaald "heb je bij een crisis in één keer een hele workforce. Ik zeg niet dat wij dat ook gaan doen, maar ik vind het wel een interessant idee."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Soedanese vluchtelingen die zich melden in Nederland maken door een wijziging in het beleid meer kans op asiel, meldt minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) in een Kamerbrief. Inwoners uit zes regio's in het in oorlog verkerende Afrikaanse land konden al langer asiel aanvragen met het argument dat ze risico lopen op willekeurig geweld. Dat wordt uitgebreid naar heel Soedan. Ook komen bepaalde specifieke groepen sneller in aanmerking voor een vluchtelingenstatus.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.
22 uur geleden