Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Weel wil kopgroep voor weerbaarheid EU-samenleving

Van Weel wil kopgroep voor weerbaarheid EU-samenleving

WARSCHAU (ANP) - Europeanen moeten beter voorbereid zijn op bijvoorbeeld oorlogen en natuurrampen, en daar kan Nederland samen met enkele andere EU-landen aan bijdragen door met goede ideeën te komen. Justitieminister David van Weel heeft dit voorstel donderdag in Warschau besproken met zijn EU-collega's. "Die waren allemaal heel enthousiast", zei Van Weel na afloop.

Een aantal lidstaten van de Europese Unie loopt nu al voor op het gebied van civiele weerbaarheid. Het gaat om bijvoorbeeld Zweden, Denemarken en de Baltische staten. Van Weel wil samen met die landen gaan nadenken over manieren om burgers en bedrijven weerbaarder te maken tegen allerlei dreigingen. Die voortrekkersrol zien die landen ook zitten, aldus de minister. "Zij zien het nut ervan in om dit te doen."

De kopgroep moet met ideeën komen die voor alle lidstaten nuttig en bruikbaar zijn. "Het gaat erom dat mensen zich bij een ramp of crisis kunnen redden", zei Van Weel. "Uiteindelijk moet iedereen bedenken wat ik kan doen om mezelf, mijn bedrijf, mijn gemeenschap, mijn stad en uiteindelijk ons land weerbaarder te maken."

Elektriciteitshuisjes

De justitieminister weet dat veel Nederlanders wat lacherig doen over het advies van de Nederlandse overheid om een noodpakket in huis te hebben om in ieder geval de eerste 48 uur na een ramp of crisis door te komen. De landen waarmee hij een kopgroep wil vormen zijn volgens Van Weel "al tien stappen verder. Uiteindelijk zitten we wel met z'n allen in één Europese Unie, dus we zullen daarvoor gezamenlijk doelen moeten ontwikkelen."

Het gaat volgens Van Weel ook niet alleen om noodpakketten voor EU-burgers, maar bijvoorbeeld ook om reparatie van het elektriciteitsnetwerk of andere vitale infrastructuur. Gedacht kan worden aan het opleiden van burgers tot civiele beschermers om bij een ramp of crisis vernielde elektriciteitshuisjes weer aan de praat te krijgen, branden te blussen of eerste medische hulp te verlenen.

Als veel mensen een korte cursus krijgen die af en toe wordt herhaald "heb je bij een crisis in één keer een hele workforce. Ik zeg niet dat wij dat ook gaan doen, maar ik vind het wel een interessant idee."

Meer uit Politiek

Coalitiepartijen praten vrijdag verder over begroting

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA praten vrijdag verder over de begroting, melden ingewijden aan het ANP. De partijen zijn donderdagavond niet tot overeenstemming gekomen. Vrijdag schuiven premier Rob Jetten, vicepremier Dilan Yeşilgöz, CDA-partijleider Henri Bontenbal en minister van Financiën Eelco Heinen weer aan.

37 minuten geleden
Oppositie praat donderdag waarschijnlijk niet meer over begroting

DEN HAAG (ANP) - Het ziet er niet naar uit dat oppositiepartijen donderdagavond nog met de coalitie en de kabinetstop praten over de begroting. Eerst moet er overeenstemming komen tussen de coalitiepartijen D66, CDA en VVD en de top van het kabinet. Volgens ingewijden staan D66 en het CDA tegenover de VVD.

4 uur geleden
Mona Keijzer: andere rechtse partijen hebben het laten liggen

DEN HAAG (ANP) - Mona Keijzer wil een nieuwe sociaal-conservatieve partij oprichten. Bij de aankondiging donderdag bleek dat haar ideeën weinig verschillen van andere partijen op de rechterflank. Maar die voeren hun plannen niet uit en "blijven denken dat de overheid het gaat oplossen", aldus Keijzer die eerder bij het CDA en de BBB zat.

5 uur geleden
Jetten overlegt met coalitieleiders en kabinetstop bij Financiën

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) is in gesprek met de partijleiders van de coalitie en kopstukken van het kabinet over de begroting voor volgend jaar. Vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz, minister Eelco Heinen (Financiën, VVD), CDA-leider Henri Bontenbal en zijn partijgenoot vicepremier Bart van den Brink (CDA) zijn aangeschoven op het ministerie van Financiën.

7 uur geleden
Kabinet belooft beterschap na kritiek op dataverzameling diensten

DEN HAAG (ANP) - Veiligheidsdiensten AIVD en MIVD voeren verbeteringen door in de manier waarop ze omgaan met grote onderscheppingen van data, belooft het kabinet. Ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) hebben in een Kamerbrief gereageerd op een kritisch advies van toezichthouder CTIVD.

10 uur geleden
Mona Keijzer start politieke 'beweging', nog geen partij

AMSTERDAM (ANP) - Mona Keijzer werkt aan een 'sociaal-conservatieve beweging', maar het is volgens de oud-staatssecretaris nog te vroeg om te spreken van een politieke partij. Dat zegt ze in een interview met De Telegraaf.

19 uur geleden
Top coalitie overlegt op Financiën over begroting

DEN HAAG (ANP) - De leiders van de drie coalitiepartijen spreken woensdagavond op het ministerie van Financiën over de begroting van volgend jaar. Bij het gesprek van Rob Jetten (D66), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA) is ook minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) aanwezig. Over het verloop van het overleg op het ministerie hebben de partijen niets naar buiten gebracht.

22 uur geleden