Van Weel vermoedt dat verdachten aanslag Rotterdam zijn geronseld
DEN HAAG (ANP) - Alles wijst er nu op dat de verdachten van de aanslag op de synagoge in Rotterdam zijn geronseld, zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdagmiddag bij het vragenuur in de Tweede Kamer. "En de mogelijkheid dat Iran betrokken is bij deze aanslag wordt nadrukkelijk ook onderzocht."
De vier opgepakte verdachten zijn twee mannen van 19, een van 18 en een jongen van 17 uit Tilburg. In hun auto werd een jerrycan gevonden.
Zaterdag werd weer een aanslag gepleegd bij een joodse school in Amsterdam. Daarbij vielen eveneens geen gewonden, hoewel de angst in de Joodse gemeenschap er verder mee werd gevoed. De minister maakte diezelfde dag bekend dat wordt onderzocht of er een verband is tussen beide aanslagen, hoewel het om twee verschillende dadergroepen zou gaan.
'Vingerafdruk' Iran
Van Weel wilde ondanks herhaalde vragen van zijn partijgenoot Ulysse Ellian niet nu al een link leggen tussen Iran en de aanslagen. Volgens Ellian is het duidelijk dat de aanslagen "de vingerafdruk" van het Iraanse regime hebben. Op de vraag of de beveiliging voor de Joodse gemeenschap blijft zolang de dreiging blijft, zei de minister alleen dat hij niets over zulke maatregelen kan zeggen.
Later zei de minister dat Iran gebruikmaakt van lokale criminele netwerken om in Europa aanslagen te plegen op Joodse en Israëlische doelwitten. Daarbij verwees hij naar een eerder rapport van terrorismebestrijder NCTV over dreigingen door statelijke actoren. Daarin wordt bijvoorbeeld verwezen naar de liquidaties op Iraanse Nederlanders in Almere in 2015 en in Den Haag in 2017, waar criminelen achter zaten of hun betrokkenheid werd vermoed. Inlichtingendienst AIVD heeft "sterke aanwijzingen" dat Iran betrokken was. NCTV zei ook dat Iraanse betrokkenheid wordt vermoed bij aanslagen die sinds 2024 zijn gepleegd op Israëlische doelwitten in Zweden en Denemarken.
Telegram-kanalen
De verdachten van de aanslag in Rotterdam hebben geen Iraanse achtergrond, zei de minister na het debat op een vraag van een journalist. Maar dat is geen reden voor hem om Iraanse betrokkenheid uit te sluiten. "Wat we zien is dat er jongeren zijn in Nederland die bereid zijn om tegen betaling dit soort acties uit te voeren." Dat wordt vaak online geregeld, bijvoorbeeld via Telegram-kanalen.
Om de komende tijd meer vergelijkbare aanslagen te voorkomen, zei Van Weel dat ook gekeken moet worden naar het probleem van jongeren die worden geronseld om die aanslagen te plegen. Verder zei hij niet of er meer wordt gedaan om meer aanslagen te voorkomen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Ondanks de ernstige droogte is van een officiële landelijke crisis nog geen sprake. Het Managementteam Watertekorten (MTW) oordeelde donderdag dat die stap nog niet nodig is, en dat er nu geen nieuwe grootschalige maatregelen komen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het wordt minder vanzelfsprekend dat militairen hulp leveren aan burgers. Als er oorlog uitbreekt, zijn de meeste militairen nodig om Nederland en bondgenoten te verdedigen, schrijft defensieminister Dilan Yeşilgöz aan de Tweede Kamer. Ze gaat afspraken die hierover in 2007 zijn gemaakt, herzien.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toenmalig minister Mariëlle Paul (VVD) van Sociale Zaken hield in oktober 2025 een besluit over het loon van arbeidsmigranten bewust stil tot na de Tweede Kamerverkiezingen. Het gaat om het besluit dat voor werkgevers de optie openhoudt om een deel van het minimumloon voor arbeidsmigranten in te houden voor huisvesting.
1 week geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Premier Rob Jetten zei tijdens de opening van een hoogspanningsstation in Antwerpen dat Nederland en België meer moeten samenwerken voor stroomproductie. Het gaat volgens Jetten onder meer over waterstof, kern- en windenergie.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die afgelopen week vanuit Marokko naar de Spaanse exclave Ceuta zijn gegaan en van daaruit eventueel naar Nederland komen om asiel aan te vragen, worden teruggestuurd naar Spanje, schrijft asielminister Bart van den Brink in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de CDA-minister is er voor zover bekend niemand vanuit Ceuta doorgereisd naar Spanje of een ander land.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten moedigt jonge lhbti'ers aan daar openlijk voor uit te komen. Zijn boodschap aan hen "gaat terug naar mijn eigen ervaring toen ik 15, 16 was en dacht: o mijn hemel, ga ik ooit openlijk mezelf durven zijn. Het ís spannend, maar het wordt eigenlijk alleen maar beter zodra je die stap hebt durven zetten. En dat geldt eigenlijk ook nog steeds anno 2026 in Nederland", zei hij tegen een ANP-verslaggever.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Pride is zowel een feest als een protest. Dat zei burgemeester Femke Halsema zaterdagochtend tegen een ANP-verslaggever voorafgaand aan de Canal Parade.
1 week geleden