Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Weel uit in Boedapest onvrede over solo-optreden Orbán

Van Weel uit in Boedapest onvrede over solo-optreden Orbán

BOEDAPEST (ANP) - Minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) heeft maandag zijn Hongaarse ambtgenoot Bence Tuzson aangesproken op de solomissie van de Hongaarse premier Viktor Orbán naar onder meer Rusland en China. Van Weel heeft hem gezegd dat Orbán dit zonder mandaat van de Europese Unie heeft gedaan en dat dit in Nederland tot veel ophef heeft geleid. "Die boodschap kwam zeker aan. Die neemt hij ook serieus", zei Van Weel tegen het ANP.

Volgens Van Weel waren er zo'n tien bewindspersonen op de informele bijeenkomst van Justitie en Binnenlandse Zaken in Boedapast aanwezig. België, Luxemburg en Italië hadden een minister afgevaardigd, Frankrijk en Duitsland een staatssecretaris. De Europese Commissie was alleen ambtelijk vertegenwoordigd.

De commissie boycot toppen in Boedapest, uit boosheid over de zelfverklaarde vredesmissie van Orbán. Hij doet dat zonder mandaat van de Europese Unie, maar misbruikt daarvoor wel het roulerende voorzitterschap, vindt de commissie.

Wens

Tijdens de bijeenkomst hebben de Europese bewindspersonen onder meer de wens uitgesproken om meer partnerschappen rondom migratie aan te gaan met landen aan de andere kant van de Middellandse Zee, zei Van Weel. De Europese Commissie heeft er eerder een met Libië gesloten. Dat moeten er meer worden, willen Van Weel en zijn collega's, in de hoop dat er dan minder illegale migranten naar Europa komen.

Wat de EU-aanpak van ondermijnende criminaliteit betreft "moeten we vol gas vooruit". Betere uitwisseling van gegevens tussen de lidstaten is daarbij volgens Van Weel van cruciaal belang. Voorkomen moet worden dat er een waterbedeffect gaat ontstaan, waarbij de problemen in het ene land zich naar een ander land verplaatsen, verduidelijkt hij.

Brede overeenstemming

Van Weel en zijn collega's uit de andere lidstaten willen dat de Europese Commissie snel met voorstellen komt om de drugsproblematiek bij de bron aan te pakken, oftewel het land van herkomst. "Daar is brede overeenstemming over", zei de justitieminister. Hij noemt landen als Colombia, Mexico, Ecuador en Brazilië.

De informele top gaat dinsdag verder, maar daar is Van Weel niet meer bij. Het gaat dan inhoudelijk niet meer over onderwerpen uit het hoofdlijnenakkoord van PVV, VVD, NSC en BBB. Dat was maandag wel het geval.

Meer uit Politiek

Indiase premier Modi komt deze week naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.

6 uur geleden
OM: verdachte van explosie bij pand D66 had terroristisch oogmerk

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.

7 uur geleden
Vijlbrief: kabinet 'komt met voorstel' na ultimatum vakbonden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.

10 uur geleden
Raad van State betwijfelt nut van wet intrekken Nederlanderschap

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.

12 uur geleden
Berendsen: bevroren Russische tegoeden gebruiken voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

13 uur geleden
Berendsen hoopt op EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.

14 uur geleden
Dassen in congresspeech: verbreek banden met Palantir

EDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".

2 dagen geleden