Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Weel uit in Boedapest onvrede over solo-optreden Orbán

Van Weel uit in Boedapest onvrede over solo-optreden Orbán

BOEDAPEST (ANP) - Minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) heeft maandag zijn Hongaarse ambtgenoot Bence Tuzson aangesproken op de solomissie van de Hongaarse premier Viktor Orbán naar onder meer Rusland en China. Van Weel heeft hem gezegd dat Orbán dit zonder mandaat van de Europese Unie heeft gedaan en dat dit in Nederland tot veel ophef heeft geleid. "Die boodschap kwam zeker aan. Die neemt hij ook serieus", zei Van Weel tegen het ANP.

Volgens Van Weel waren er zo'n tien bewindspersonen op de informele bijeenkomst van Justitie en Binnenlandse Zaken in Boedapast aanwezig. België, Luxemburg en Italië hadden een minister afgevaardigd, Frankrijk en Duitsland een staatssecretaris. De Europese Commissie was alleen ambtelijk vertegenwoordigd.

De commissie boycot toppen in Boedapest, uit boosheid over de zelfverklaarde vredesmissie van Orbán. Hij doet dat zonder mandaat van de Europese Unie, maar misbruikt daarvoor wel het roulerende voorzitterschap, vindt de commissie.

Wens

Tijdens de bijeenkomst hebben de Europese bewindspersonen onder meer de wens uitgesproken om meer partnerschappen rondom migratie aan te gaan met landen aan de andere kant van de Middellandse Zee, zei Van Weel. De Europese Commissie heeft er eerder een met Libië gesloten. Dat moeten er meer worden, willen Van Weel en zijn collega's, in de hoop dat er dan minder illegale migranten naar Europa komen.

Wat de EU-aanpak van ondermijnende criminaliteit betreft "moeten we vol gas vooruit". Betere uitwisseling van gegevens tussen de lidstaten is daarbij volgens Van Weel van cruciaal belang. Voorkomen moet worden dat er een waterbedeffect gaat ontstaan, waarbij de problemen in het ene land zich naar een ander land verplaatsen, verduidelijkt hij.

Brede overeenstemming

Van Weel en zijn collega's uit de andere lidstaten willen dat de Europese Commissie snel met voorstellen komt om de drugsproblematiek bij de bron aan te pakken, oftewel het land van herkomst. "Daar is brede overeenstemming over", zei de justitieminister. Hij noemt landen als Colombia, Mexico, Ecuador en Brazilië.

De informele top gaat dinsdag verder, maar daar is Van Weel niet meer bij. Het gaat dan inhoudelijk niet meer over onderwerpen uit het hoofdlijnenakkoord van PVV, VVD, NSC en BBB. Dat was maandag wel het geval.

Meer uit Politiek

SP-leider Dijk pleit op congres voor coalitie met GL-PvdA en CDA

UTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.

20 uur geleden
Moes: 'spannend besluit' van AVROTROS over Songfestival en Israël

DEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."

1 dag geleden
Rummenie: wens landbouwplannen te pauzeren is verkiezingsretoriek

DEN HAAG (ANP) - Het voornemen van de Kamercommissie van landbouw om veel plannen te pauzeren tot er een nieuw kabinet is, valt slecht bij demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur). "Ik vind daar heel veel van", zei Rummenie voorafgaand aan de ministerraad. "We weten welke partijen dit doen."

1 dag geleden
Heinen: lekken van plannen niet goed, vertelt niet hele verhaal

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het "niet goed" dat een deel van de plannen die het kabinet op Prinsjesdag presenteert, al op straat ligt. Hij zou ze liever "in één keer" bekendmaken, zodat kiezers "het eerlijke verhaal" zien, inclusief de minder leuke maatregelen.

1 dag geleden
Minister geschrokken van situatie in Beverwijk en Heemskerk

DEN HAAG (ANP) - Demissionair justitieminister Foort van Oosten is geschrokken van de situatie in Beverwijk en Heemskerk waar alle middelbare scholen vrijdag dichtblijven vanwege dreiging en berichten op sociale media. De VVD'er zegt dat het lokale gezag dit eerst moet aanpakken en dat hij daar geen rol in speelt.

1 dag geleden
Kabinet stelt nationale CO2-heffing voor industrie buiten werking

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet stelt de nationale CO2-heffing voor de industrie buiten werking. Dat staat in de plannen die op Prinsjesdag bekend worden gemaakt, bevestigen Haagse bronnen na een bericht van De Telegraaf. Een Kamermeerderheid onder aanvoering van het CDA drong al eerder aan op deze stap, waaraan klimaat- en energieminister Sophie Hermans (VVD) nu gehoor geeft.

2 dagen geleden
Partijen willen einde recht minister om vervolging af te dwingen

DEN HAAG (ANP) - D66, GL-PvdA, CDA, NSC en SP willen dat de minister van Justitie niet langer het Openbaar Ministerie opdracht kan geven om tot vervolging over te gaan. De partijen zijn overwegend positief over een wetsvoorstel om dat te regelen, op initiatief van D66-Kamerlid Joost Sneller. VVD en BBB willen die bevoegdheid juist behouden.

2 dagen geleden