Van Weel tegen wens van Kamermeerderheid in Boedapest
BOEDAPEST/DEN HAAG (ANP) - Tegen de wens van een Kamermeerderheid, inclusief zijn eigen VVD, is minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) aangekomen in Boedapest voor een informeel overleg met zijn EU-ambtgenoten. Hij is niet van plan terug te keren, zegt hij tegen het ANP. "Ik ben hier in het belang van Nederland."
Op de agenda van de informele raad staan veel onderwerpen die voor Nederland belangrijk zijn, zegt Van Weel vanuit Boedapest. Het gaat onder meer om migratie, ondermijnende criminaliteit en versterking van de weerbaarheid. "Dat zijn grensoverschrijdende onderwerpen. Als Nederland hebben we daar onze buurlanden voor nodig. Namens Nederland ga ik richting geven aan de strategische discussie die hierover morgen wordt gevoerd."
De Europese Commissie kondigde vorige week een boycot aan van informele ministersvergaderingen die Hongarije als roulerend EU-voorzitter organiseert. Bij deze bijeenkomsten zullen voorlopig alleen ambtenaren en geen Eurocommissarissen aanschuiven. Aanleiding voor deze ongebruikelijk stap is de 'vredesmissie' voor Oekraïne die premier Viktor Orbán onlangs op eigen initiatief ondernam.
Niet namens de EU
Deze rondreis bracht Orbán onder meer in Moskou, waar hij een onderhoud had met de Russische president Vladimir Poetin. Ook sprak hij in de Verenigde Staten met de Republikeinse presidentskandidaat Donald Trump, maar niet met zittend president Joe Biden.
Diverse EU-kopstukken zagen zich genoodzaakt te benadrukken dat Orbán tijdens deze ontmoetingen niet namens de EU sprak. Dat deden ook premier Dick Schoof en minister Caspar Veldkamp van Buitenlandse Zaken. Maar toen de Europese Commissie besloot bijeenkomsten in Hongarije even links te laten liggen, ging Nederland daar niet in mee.
Kritiek
Het kwam het kabinet op kritiek te staan van de coalitiepartijen VVD en NSC, die vinden dat Nederland de lijn van de Europese Commissie zou moeten volgen. Inmiddels hebben ook GroenLinks-PvdA, D66, CDA, Partij voor de Dieren en Volt zich daarbij aangesloten. Daarmee vindt een ruime Kamermeerderheid dat Van Weel eigenlijk thuis had moeten blijven.
De kritiek van Nederland op het solistische optreden van Orbán zal Van Weel herhalen. Voor de 'vredesmissie' die de Hongaarse premier is begonnen, heeft hij geen enkel mandaat van de Europese Unie, zegt Van Weel. "Die kritische boodschap zal ik in Boedapest opnieuw overbrengen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht snel resultaat van een nieuwe Europese coalitie tegen ballistische raketten. "We verwachten eigenlijk binnen een jaar al te kunnen leveren voor een deel van het luchtafweergeschut, en binnen anderhalf jaar voor de meer complexe gevallen", zegt hij tegen het ANP.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland keurt het plan van de Amerikaanse president Donald Trump af om geld te gaan vragen van schepen die door de Straat van Hormuz varen. Dat zegt premier Rob Jetten tegen het ANP. "Van tolheffing kan geen sprake zijn. Dat vinden we echt Europabreed."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat meedoen aan militaire oefeningen met Oekraïne. Dat zei premier Rob Jetten tegen het ANP na een bijeenkomst van de Coalition of the Willing in Parijs. De oefeningen vinden niet plaats in Oekraïne, maar op grondgebied van de EU, aldus de premier.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) neemt maatregelen bij het aanmeldcentrum van Ter Apel nadat Rode Kruis en VluchtelingenWerk hun werk hier hebben gestaakt om de veiligheid. Asielzoekers die door grote drukte niet kunnen worden toegelaten tot het asielzoekerscentrum hoeven vanaf woensdag niet meer te wachten op het gras en worden in plaats daarvan overdag opgevangen in een pand op het terrein. Het terrein rond het asielzoekerscentrum wordt bovendien uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied, wat preventief fouilleren mogelijk maakt.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de vijfde keer in drie jaar tijd vertrekt een gedeputeerde in de provincie Zuid-Holland. BBB-bestuurder Mariëtte van Leeuwen wordt in de gemeente Den Haag wethouder voor onder meer jeugd en onderwijs. Van Leeuwen is voorgedragen door Hart voor Den Haag, de partij van Richard de Mos.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Richard de Mos, leider van de lokale partij Hart voor Den Haag, wordt opnieuw wethouder in de hofstad. Hij gaat weer deel uitmaken van het Haagse college. Zijn partij, de grootste in de stad, gaat besturen met VVD, CDA en DENK.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een huis verhuurt met energielabel E, F of G kan vanaf 2029 een dwangsom van de gemeente krijgen. Dat staat in een voorstel dat minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) met de Tweede Kamer heeft gedeeld.
3 dagen geleden