Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Weel tegen wens van Kamermeerderheid in Boedapest

Van Weel tegen wens van Kamermeerderheid in Boedapest

BOEDAPEST/DEN HAAG (ANP) - Tegen de wens van een Kamermeerderheid, inclusief zijn eigen VVD, is minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) aangekomen in Boedapest voor een informeel overleg met zijn EU-ambtgenoten. Hij is niet van plan terug te keren, zegt hij tegen het ANP. "Ik ben hier in het belang van Nederland."

Op de agenda van de informele raad staan veel onderwerpen die voor Nederland belangrijk zijn, zegt Van Weel vanuit Boedapest. Het gaat onder meer om migratie, ondermijnende criminaliteit en versterking van de weerbaarheid. "Dat zijn grensoverschrijdende onderwerpen. Als Nederland hebben we daar onze buurlanden voor nodig. Namens Nederland ga ik richting geven aan de strategische discussie die hierover morgen wordt gevoerd."

De Europese Commissie kondigde vorige week een boycot aan van informele ministersvergaderingen die Hongarije als roulerend EU-voorzitter organiseert. Bij deze bijeenkomsten zullen voorlopig alleen ambtenaren en geen Eurocommissarissen aanschuiven. Aanleiding voor deze ongebruikelijk stap is de 'vredesmissie' voor Oekraïne die premier Viktor Orbán onlangs op eigen initiatief ondernam.

Niet namens de EU

Deze rondreis bracht Orbán onder meer in Moskou, waar hij een onderhoud had met de Russische president Vladimir Poetin. Ook sprak hij in de Verenigde Staten met de Republikeinse presidentskandidaat Donald Trump, maar niet met zittend president Joe Biden.

Diverse EU-kopstukken zagen zich genoodzaakt te benadrukken dat Orbán tijdens deze ontmoetingen niet namens de EU sprak. Dat deden ook premier Dick Schoof en minister Caspar Veldkamp van Buitenlandse Zaken. Maar toen de Europese Commissie besloot bijeenkomsten in Hongarije even links te laten liggen, ging Nederland daar niet in mee.

Kritiek

Het kwam het kabinet op kritiek te staan van de coalitiepartijen VVD en NSC, die vinden dat Nederland de lijn van de Europese Commissie zou moeten volgen. Inmiddels hebben ook GroenLinks-PvdA, D66, CDA, Partij voor de Dieren en Volt zich daarbij aangesloten. Daarmee vindt een ruime Kamermeerderheid dat Van Weel eigenlijk thuis had moeten blijven.

De kritiek van Nederland op het solistische optreden van Orbán zal Van Weel herhalen. Voor de 'vredesmissie' die de Hongaarse premier is begonnen, heeft hij geen enkel mandaat van de Europese Unie, zegt Van Weel. "Die kritische boodschap zal ik in Boedapest opnieuw overbrengen."

Meer uit Politiek

Kabinet komt nog niet met beloofde uitwerking stikstofplannen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt vrijdagmiddag toch niet met verdere uitwerking van de stikstofplannen. Landbouwminister Jaimi van Essen zou die bekendmaken nadat hij veelvuldig overlegd heeft met onder andere boerenorganisaties. Vrijdagochtend zat hij nog met LTO en NAJK om de tafel, maar na de ministerraad wilde Van Essen "nog de puntjes op de i zetten" en neemt hij nog een paar dagen de tijd.

18 minuten geleden
Klaver: kabinet vervult rechtse wensen niet, zelf ook ontevreden

DEN HAAG (ANP) - Volgens PRO-leider Jesse Klaver is het kabinet niet van plan in te gaan op de wensen van drie partijen op de rechterflank om steun voor het belastingplan te krijgen. Maar of het kabinet er met zijn partij en Volt uitkomt, durfde Klaver ook nog niet te zeggen na afloop van een gesprek met het kabinet.

2 uur geleden
Rechtse partijen ontevreden na gesprek over belastingplan

DEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21, BBB en SGP zijn na een nieuw gesprek over het belastingplan met onder anderen premier Rob Jetten niet tevreden over de uitkomst. "Het ligt nog niet zoals wij zouden willen", zei JA21-voorman Joost Eerdmans bij het verlaten van het ministerie van Algemene Zaken.

3 uur geleden
Deadline belastingplan in zicht, kabinet lijkt nog niet te kiezen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt nog altijd geen keuze te hebben gemaakt tussen steun van de linker- of rechterflank voor het belastingplan. Dat terwijl de tijd om dat plan aan te passen opraakt. De behandeling in de Tweede Kamer gaat volgende week verder, een week later staan de stemmingen gepland. De voorstellen moeten ook nog door de Eerste Kamer en de Belastingdienst heeft tijd nodig om alle veranderingen voor te bereiden.

5 uur geleden
Overleg boerenclubs met Van Essen nog steeds niet klaar

DEN HAAG (ANP) - Gesprekken tussen boerenorganisaties LTO en NAJK en landbouwminister Jaimi van Essen over mogelijke aanpassingen aan zijn stikstofplannen zijn nog steeds niet afgerond. Na een nachtelijke ronde onderhandelingen praten de boerenvertegenwoordigers en de D66-minister vrijdagochtend verder, zeggen bronnen rond het overleg tegen het ANP.

6 uur geleden
Tielen steunt verbod generatieve AI op basisschool nog niet

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van onderwijs gaat nog niet mee in het verzoek van de Kamer om generatieve AI voor basisschoolleerlingen te verbieden. "Ik snap de zorg heel erg", zei de VVD-staatssecretaris in een debat over haar begroting. "Maar om het nu zo stevig neer te zetten, daar heb ik gewoon echt nog wat meer tijd voor nodig."

20 uur geleden
Meerderheid Kamer wil 40 miljoen renteplafond anders uitgeven

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de 40 miljoen euro die jaarlijks zou worden uitgetrokken voor het renteplafond op de studielening alsnog wordt uitgegeven aan studenten. Ilana Rooderkerk (D66) diende daarvoor een voorstel in samen met het CDA, de VVD, JA21 en de ChristenUnie.

21 uur geleden