Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Weel roept burgers op te stoppen met grenscontroles

Van Weel roept burgers op te stoppen met grenscontroles

DEN HAAG (ANP) - Justitie- en migratieminister David van Weel roept burgers op om niet zelf grenscontroles uit te voeren. "Ik begrijp de frustratie, maar ik roep deze groep echt op om dit niet te doen en te stoppen", zegt hij via een woordvoerder. "Laat de politie en marechaussee hun werk doen en hou je aan de wet."

Diverse media meldden zondag dat burgers zaterdagavond eigenhandig auto's staande hielden bij de grens tussen Ter Apel en het Duitse Rütenbrock. Volgens het AD gaat het de initiatiefnemers daarbij om asielzoekers die de grens zouden oversteken. Zondagavond zou er een nieuwe 'controle' gepland zijn.

"We kunnen in Nederland de huidige instroom niet aan en ik snap ook dat dit bij mensen tot frustratie kan leiden", aldus de demissionaire VVD-minister. "Maar het is niet de bedoeling dat burgers het recht in eigen hand gaan nemen." Sinds de val van het kabinet is Van Weel niet alleen verantwoordelijk voor justitie, maar ook voor asiel en migratie.

'Levensgevaarlijk'

Ook de gemeente Westerwolde, waar Ter Apel bij hoort, is niet te spreken over de grenscontroles. "Het is verboden voor burgers om auto's aan te houden op de manier waarop de politie dat doet", aldus een woordvoerder. "Dergelijke acties zorgen voor enorm gevaarlijke situaties op en langs de weg."

"We begrijpen de onvrede en frustratie over het uitblijven van oplossingen rond de crisis in de asielopvang en de overlast die dat met zich meebrengt", vervolgt hij. Maar dergelijke grenscontroles zijn volgens de gemeente niet de oplossing. "Het is levensgevaarlijk en vragen om problemen. Hier zitten de inwoners van Ter Apel ook niet op te wachten."

Wilders

PVV-leider Geert Wilders noemt de grenscontroles juist een "fantastisch initiatief". In een bericht op X schrijft hij dat dergelijke controles overal aan de grens zouden moeten gebeuren en dat het kabinet hiervoor het leger zou moeten inzetten. "Ik wil de volgende keer graag meedoen!"

De politie bevestigt dat zij op een melding is afgekomen, maar dat ze eenmaal ter plaatse alleen mensen aantrof op een parkeerterrein. Daarbij zag de politie geen signalen van een strafbaar feit.

Meer uit Politiek

Minister Van den Brink vergroot kans op asiel voor Soedanezen

DEN HAAG (ANP) - Soedanese vluchtelingen die zich melden in Nederland maken door een wijziging in het beleid meer kans op asiel, meldt minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) in een Kamerbrief. Inwoners uit zes regio's in het in oorlog verkerende Afrikaanse land konden al langer asiel aanvragen met het argument dat ze risico lopen op willekeurig geweld. Dat wordt uitgebreid naar heel Soedan. Ook komen bepaalde specifieke groepen sneller in aanmerking voor een vluchtelingenstatus.

1 dag geleden
Steun in Tweede Kamer voor extra traumahelikopter vliegveld Teuge

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.

1 dag geleden
DENK dient wetsvoorstel in tegen discriminatie bij sollicitaties

DEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.

1 dag geleden
Lokale lijsttrekkers zien achteruitgang kwaliteit gemeenteraad

DEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.

1 dag geleden
Kabinet werkt voorlopig geen wetgeving over pensioenleeftijd uit

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.

1 dag geleden
Nederland praat met Fransen over samenwerking op kernwapengebied

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.

2 dagen geleden
Berendsen: repatriëren uit Midden-Oosten kan momenteel niet

DEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.

2 dagen geleden