Van Weel overlegt met Amsterdam over aanpak verboden demonstratie
DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) heeft zaterdag met de burgemeester, politie en Openbaar Ministerie van Amsterdam overlegd over de aanpak van verboden demonstraties. Dat gebeurde in aanloop naar de verboden actie van Extinction Rebellion (XR) op een deel van de A10 in de hoofdstad bij het oude hoofdkantoor van ING.
Er was veel politie op de been gebracht om te voorkomen dat de snelweg zou worden geblokkeerd en voor de verkeersveiligheid. Er werden meer dan vierhonderd agenten ingezet, aldus de bewindsman op X. Hij zei "heel veel frustratie" te hebben dat dit nodig is. "Dit soort verboden blokkades brengen hulpdiensten in gevaar, leggen de stad plat en kosten onnodig veel politiecapaciteit."
Actievoerders van XR hadden de betoging van tevoren aangekondigd. Ze wilden op deze plek de A10 blokkeren uit protest tegen de financiering door ING van de fossiele industrie. Extinction Rebellion heeft hier al vaker gedemonstreerd en de weg bezet. Er werden zaterdag circa 190 klimaatactivisten aangehouden.
Eerder deze week debatteerde de Tweede Kamer nog over het demonstratierecht. De coalitie wil dat "begrenzen" omdat volgens haar een klein groepje het vaak verpest voor de rest. Een deel van de oppositie is hier huiverig voor. Minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) zei toen met burgemeesters in gesprek te willen over de vraag of richtlijnen voor protesten moeten worden aangescherpt.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
7 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten niet langer de mogelijkheid krijgen om statushouders voorrang te geven op een sociale huurwoning, vinden Mona Keijzer, Groep Markuszower en JA21. De drie rechtse fracties hebben een initiatiefwet met deze strekking ingediend. Toen Keijzer eerder minister van Volkshuisvesting was, stelde ze een vergelijkbare wet voor. Maar tot haar teleurstelling heeft de huidige minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) dit voorstel ingetrokken.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
8 uur geleden