
Van Weel: oorzaak storing onbekend, hamert wel op cyberveiligheid
DEN HAAG (ANP) - Zonder al te weten wat de oorzaak is van een grote computerstoring waar veel overheidsdiensten mee kampen, benadrukt justitieminister David van Weel het belang van cyberveiligheid. Hij denkt dat "een heleboel storingen, of hacks" te voorkomen zijn, bijvoorbeeld door updates voor smartphones direct te installeren.
"Kwetsbaarheden gaan we altijd houden", zegt Van Weel. Die liggen volgens de bewindsman vooral bij de gebruikers zelf. "Wij klikken op dingen die niet moeten, wij vervangen onze passwords niet, wij doen onze updates niet."
Het is de tweede keer in korte tijd dat een grote computerstoring voor problemen zorgt. Een fout in een beveiligingsupdate van het cybersecuritybedrijf CrowdStrike leidde vorige maand wereldwijd tot uitval van computersystemen. Ook in Nederland trof deze storing tal van bedrijven en organisaties.
Weerbaarheid
Van Weel denkt dat de grote impact van dergelijke storingen "een teken is van onze gedigitaliseerde maatschappij". Het is volgens hem zaak te zorgen dat met back-ups toch kan worden doorgewerkt wanneer cruciale systemen als C2000, het communicatiesysteem van de hulpdiensten, het niet meer doen. "Ook dat is al werken aan weerbaarheid."
Dat lukt volgens Van Weel goed bij deze storing. "De politie is gewoon bereikbaar, 112 is gewoon bereikbaar, de meldkamers functioneren gewoon. We kunnen op een andere manier met de teams communiceren, ook zonder C2000."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland moet actie ondernemen om een dreigende genocide te voorkomen, waar ook ter wereld. Dat onderstreept de Commissie van advies inzake volkenrechtelijke vraagstukken (CAVV) in een ongevraagd advies aan de politiek. Hoewel de commissie het Israëlische geweld in Gaza niet noemt, heeft het advies daar duidelijk betrekking op.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vergissingen met de elektronische sloten die op steeds meer OV-fietsen zitten, leveren reizigers soms hoge onterechte boetes op. Zowel het aantal boetes als het aantal kwijtscheldingen achteraf is fors toegenomen, bevestigt de NS na berichtgeving door RTL Nieuws.
12 uur geledenKYIV (ANP) - Met de Nederlandse bijdrage aan de versterking van het Oekraïense luchtschild zal Oekraïne, en daarmee heel Europa, beter zijn beschermd tegen Russische terreur. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het platform X. Kort daarvoor werd bekend dat Nederland voor 500 miljoen euro wapens, onder meer voor de Patriot-luchtafweer, koopt en aan Oekraïne geeft.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland koopt voor 500 miljoen euro aan wapens in de VS, om die aan Oekraïne te geven. Dat meldt het ministerie van Defensie. Het gaat onder meer om munitie en onderdelen voor luchtafweersystemen. Nederland is het eerste NAVO-land dat op deze manier, via de VS, middelen aan Oekraïne doneert, aldus het departement.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft de komende maanden zicht op nieuwe noodopvangplekken voor achthonderd mensen. Dat zijn er 1800 minder dan de asielopvangorganisatie in de tweede week van juli had gevraagd aan de provincies Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland, Overijssel, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amsterdam gaat een straat vernoemen naar de in 2007 overleden presentator Jos Brink. Burgemeester Femke Halsema laat maandag via Instagram weten dat ze samen met de adviesraad straatnamen op zoek gaat naar een geschikte straat.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat stap voor stap weer online, meldt justitie maandag. Het OM had als gevolg van een hack de verbinding met internet half juli uitgezet. Dat gebeurde na een waarschuwing van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) over "een kwetsbaarheid" in het systeem.
16 uur geleden