Van Vuuren: Nederland moet stappen nemen om uitstoot te reduceren
DEN HAAG (ANP) - Volgens Detlef van Vuuren, onderzoeker voor het VN-klimaatpanel IPCC, moet Nederland grote stappen zetten om liefst voor het jaar 2050 op netto 0 broeikasuitstoot uit te komen. Alleen zo kan volgens hem aan de vereisten van het Parijs-akkoord worden voldaan, het internationale verdrag uit 2015 met als doel de opwarming van de aarde te beperken. Van Vuuren is onderzoeker bij Planbureau voor de Leefomgeving (PBL), een instituut dat zich bezighoudt met strategische beleidsanalyse op het gebied van milieu, natuur en ruimte.
Maandag kwam het IPCC-rapport uit over klimaatverandering. "Op basis van dit rapport kunnen we vaststellen dat wat nu gebeurt onvoldoende is en dat actie noodzakelijk is", zegt Van Vuuren, die niet aan dit rapport meewerkte, maar wel aan een rapport dat volgend jaar verschijnt. Sinds het vorige IPCC-rapport dat acht jaar geleden verscheen, zijn broeikasemissies alleen maar toegenomen, stelt hij. Om nog binnen de afspraken van het Parijs-akkoord te blijven moet dit "drastisch naar beneden".
"Je hebt het koolstofbudget", legt hij uit. "Dat is het aantal broeikasgassen dat je nog mag uitstoten om binnen het Parijs-akkoord te blijven. Doordat we al die tijd nog steeds op hoge emissies zijn gebleven, zijn die budgetten dramatisch klein geworden." En dus moet er aangescherpt worden. Van Vuuren noemt het sneller overstappen op elektrisch rijden. Maar ook moet elektriciteit in sterke mate opgewekt worden met bijvoorbeeld wind en zon, zegt hij. Verder is het van belang dat huizen en industrieën geen emissies veroorzaken.
"Dat is best een uitdaging", stelt Van Vuuren. "Maar doordat we het zo lang uitgesteld hebben moet het nu erg snel: in minder dan dertig jaar moeten we naar die nul toe." In 2023 wordt het huidige klimaatbeleid van landen geëvalueerd en wordt gevraagd hun bijdrage aan terugbrengen van die uitstoot aan te scherpen, in het kader van het Parijs-akkoord. Daarbij is het van belang dat landen, zo ook Nederland, het beleid aanscherpen.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De politie heeft zaterdagavond drie mensen weggestuurd bij de GelreDome in Arnhem, waar de omstreden rapper Ye optreedt. Ze droegen borden waarop complottheorieën over onder meer de Holocaust stonden. Daarmee wilden ze meerdere keren naar een protest van enkele Joodse organisaties tegen het optreden van Ye gaan. Agenten hadden de drie enkele keren verteld dat ze afstand moesten houden, maar ze bleven terugkomen.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers kunnen weer een noodpaspoort krijgen. Een landelijke technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is zaterdag aan het begin van de avond verholpen, enkele uren nadat die begon.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius heeft de haven van Rotterdam zaterdag aan het begin van de avond verlaten. Op het schip brak in april het hantavirus uit. De Hondius vaart nu naar Longyearbyen op Spitsbergen. Vanaf Spitsbergen vertrekt op 13 juni een arctische expeditie met 137 gasten en een arts aan boord, meldt een woordvoerder van rederij Oceanwide Expeditions.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - De burgemeester van Arnhem, Ahmed Marcouch, zegt dat hij met rapper Ye niet per se naar het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam wilde gaan. Het museum is volgens hem "de revue gepasseerd van wat je zou kunnen doen", er is aan gedacht, maar het was nog niet concreet, "anders hadden we wel contact opgenomen en een afspraak gemaakt". Marcouch noemt het "spijtig dat het lijkt alsof alles richting het Holocaustmuseum gaat".
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Mensen moeten niet wegkijken "van de Jodenhaat en het antisemitisme" van rapper Ye, zegt directeur Naomi Mestrum van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI). Ze demonstreert buiten de GelreDome in Arnhem, waar Ye zaterdag en maandag optreedt, tegen de komst van de Amerikaanse artiest.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam weigert mee te werken aan een bezoek van de omstreden Amerikaanse rapper Ye, ook bekend als Kanye West. De komst van de artiest "heeft een ongewenste impact op andere bezoekers en levert ook zorgen op over de integriteit van deze herinneringsplek", verklaart de organisatie achter het museum, Joods Cultureel Kwartier (JCK).
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Bij de Gelredome in Arnhem is een protest tegen de komst van rapper Ye. De Amerikaanse artiest treedt zaterdagavond op in het stadion. In een speciaal ingericht demonstratievak ter hoogte van ingang Noord worden banners getoond met onder meer waarschuwingen.
3 uur geleden