Van Vroonhoven vindt dat ze felle oppositie goed weerstond
DEN HAAG (ANP) - NSC-vicefractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven vindt dat ze woensdag goed heeft uitgelegd waar haar partij voor staat, toen zij door de oppositie fel en langdurig werd aangevallen over de asielcrisiswet. Steun van coalitiegenoten op dit punt tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen hoefde ze niet. "Ik weet mijn mannetje te staan en ik weet precies waar het NSC voor staat. Dat kunnen mijn collega-coalitiegenoten niet voor mij verwoorden", zei ze voorafgaand aan de hervatting van het debat over de begroting donderdag.
Van Vroonhoven vervangt partijleider Pieter Omtzigt, die thuis zit om rust te nemen. NSC werd flink onder vuur genomen over de asielcrisiswet die het kabinet wil doorvoeren, omdat juist die partij zegt de rechtsstatelijkheid centraal te stellen. "Wij hebben een hele bijzondere positie, ook in deze coalitie. En dat betekent dat het juist voor ons heel belangrijk is om die balans te vinden. Tussen het rechtstatelijke verhaal en het vinden van oplossingen voor die migratieproblemen. En dan hebben wij ook wat uit te leggen en dat begrijp ik hartstikke goed."
Van Vroonhoven zegt dat ze "rustig afwacht" wat premier Dick Schoof over de asielplannen en de motivering van de crisiswet gaat zeggen. Ze denkt dat hij NSC "comfort gaat geven" op dit punt. "En zo niet, dan hebben we weer een ander verhaal." Ze benadrukt dat de coalitiegenoten ook goed weten dat het "een nee is voor NSC" als maatregelen of plannen niet in overeenstemming zijn met de rechtstaatverklaring die de coalitie heeft ondertekend.
Spanning
Ook coalitiegenoten PVV, VVD en BBB kijken met spanning naar NSC, zeker na de uitspraken van Van Vroonhoven vorige week over de asielcrisiswet. Ze zei dat een negatief advies van de Raad van State ertoe kan leiden dat haar fractie er niet mee zal instemmen.
Voorafgaand aan de hervatting van het debat donderdagochtend zei BBB-fractieleider Caroline van der Plas dat ze zich niet geroepen voelde om Van Vroonhoven een steuntje in de rug te geven in de plenaire zaal. Ze vindt dat haar coalitiegenote het juist "goed deed, zeker voor iemand die daar voor de eerste keer staat. Ze was standvast".
Ook VVD-leider Dilan Yeşilgöz vindt dat Van Vroonhoven het er woensdagavond goed vanaf bracht en "de moeilijke balans" voor NSC heeft uitgelegd. "Het is niet aan mij om mij daar tegenaan te bemoeien. De oppositie liet niet gauw los, maar dat hoort in een stevig debat, dat is niet zo raar".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
11 uur geledenEDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
2 dagen geleden