
Van Strien: gevoel urgentie groot om snel een kabinet te vormen
DEN HAAG (ANP) - In de politiek en in de samenleving is een "groot gevoel van urgentie om vaart te maken met de vorming van een kabinet", zei verkenner Gom van Strien vrijdagmiddag op zijn eerste persconferentie. Het zal niet eenvoudig worden, tekende hij daar meteen bij aan. "De verkiezingsuitslag is complex. De zetelverhoudingen zijn fors gewijzigd."
Van Strien is zich er daarom van bewust dat zijn verkennerschap "geen eenvoudige opdracht is". Maandag begint hij met gesprekken met de lijsttrekkers en fractievoorzitters, in volgorde van het aantal zetels dat partijen hebben gehaald. Hij ontvangt zijn partijgenoot en PVV-leider Geert Wilders als eerste. Mogelijk komen er later vervolggesprekken.
"Het wordt voor iedereen weer wennen om uit de campagnestand te komen. Dat vraagt echt iets van partijen. Het stof moet even neerdalen, even een moment van bezinning", zei Van Strien, die voor de PVV in de Eerste Kamer zit.
Gedoogpartner
VVD-leider Dilan Yeşilgöz heeft vrijdag aangegeven dat ze alleen als gedoogpartner wil samenwerken met de partij van Geert Wilders. Van Strien zegt dat hij niet op voorhand opties uit wil sluiten. "Alles is open." Hij wil ook niet reageren op wat politici in de media zeggen over mogelijke coalities, maar zich laten leiden door de gesprekken die hij met ze gaat voeren. De senator vindt het ook niet passen om tijdens de persconferentie zijn eigen analyse van de verkiezingsuitslag te delen.
Kortgeleden heeft de Tweede Kamer een motie aangenomen dat de verkenner op afstand moet staan van de dagelijkse politiek. Ondanks zijn rol als Eerste Kamerlid denkt Van Strien dat hij op "voldoende op afstand" staat van de politiek om de verkenningsfase tot een succes te maken.
"Kijk, iedere Nederlander heeft een zekere mening, een politieke opvatting", zegt de verkenner. "De Eerste Kamer staat erom bekend dat er mensen zitten die een zekere afstand hebben tot de politiek."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) doet een beroep op zelfredzame Oekraïners om hun opvang zelf te regelen, bevestigt haar woordvoerder na berichtgeving van NOS. Daarmee hoopt de demissionaire bewindsvrouw ruimte te maken voor Oekraïners die door een tekort aan opvangplekken nergens terecht kunnen.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof had PVV-leider Geert Wilders terecht moeten wijzen toen die in het debat over de miljoenennota onder meer de in de Grondwet verankerde vrijheid van godsdienst ter discussie stelde. Partijleiders Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) en Rob Jetten (D66) misten "normerend optreden" van de partijloze premier.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Mona Keijzer (Asiel, BBB) gaat in gesprek met COA-baas Milo Schoenmaker over het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat was afgelopen nacht voor de vierde keer in korte tijd boven de grens van 2000 uitgestegen, waardoor de boete die de asielopvangorganisatie moet betalen, is opgelopen naar 200.000 euro. "Ik vind echt dat we alles uit de kast moeten halen om te zorgen dat het én onder de 2000 blijft én dat we Ter Apel ontlasten van de overlastgevers."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen hebben meerdere partijen Joost Eerdmans aangevallen vanwege de wens van JA21 om op termijn weer naar gas te boren in Groningen. SP-fractievoorzitter Jimmy Dijk noemde Eerdmans onbetrouwbaar, omdat de Groningers was beloofd dat er nooit meer naar gas geboord zou worden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleider Joost Eerdmans (JA21) is in harde aanvaring gekomen met BBB-leider Caroline van der Plas vanwege het nieuwe pensioenstelsel. Van der Plas verweet hem geen inspraak te willen regelen voor pensioengerechtigden die zich willen uitspreken tegen het nieuwe stelsel. Het voorstel van Kamerlid Agnes Joseph, die van NSC overstapte naar de BBB, wilde daar de wet voor aanpassen. Volgens Van der Plas was de stem van Eerdmans doorslaggevend.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten verwijt Joost Eerdmans van JA21 dat hij in Europa op de nee-stand staat. Hij zegt "nee tegen Europese samenwerking om ons veilig te houden", zei Jetten tijdens de tweede dag van de Algemene Politieke Beschouwingen. Eerdmans antwoordde dat hij wel degelijk voor meer samenwerking is, maar dat hij een Europees leger of gezamenlijke schulden niet ziet zitten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het vervolg van de Algemene Politieke Beschouwingen hielden de overgebleven kleine partijen die woensdag niet aan de beurt kwamen zonder veel discussie hun betoog. Pas na drie kwartier stond het eerste Tweede Kamerlid bij de interruptiemicrofoon. BBB-leider Caroline van der Plas vroeg Mirjam Bikker van de ChristenUnie of ze landbouwonderwerpen ook niet meer wil behandelen voor de verkiezingen. Andere partijen willen dat, tot onvrede van BBB.
6 uur geleden