Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Strien: gevoel urgentie groot om snel een kabinet te vormen

Van Strien: gevoel urgentie groot om snel een kabinet te vormen

DEN HAAG (ANP) - In de politiek en in de samenleving is een "groot gevoel van urgentie om vaart te maken met de vorming van een kabinet", zei verkenner Gom van Strien vrijdagmiddag op zijn eerste persconferentie. Het zal niet eenvoudig worden, tekende hij daar meteen bij aan. "De verkiezingsuitslag is complex. De zetelverhoudingen zijn fors gewijzigd."

Van Strien is zich er daarom van bewust dat zijn verkennerschap "geen eenvoudige opdracht is". Maandag begint hij met gesprekken met de lijsttrekkers en fractievoorzitters, in volgorde van het aantal zetels dat partijen hebben gehaald. Hij ontvangt zijn partijgenoot en PVV-leider Geert Wilders als eerste. Mogelijk komen er later vervolggesprekken.

"Het wordt voor iedereen weer wennen om uit de campagnestand te komen. Dat vraagt echt iets van partijen. Het stof moet even neerdalen, even een moment van bezinning", zei Van Strien, die voor de PVV in de Eerste Kamer zit.

Gedoogpartner

VVD-leider Dilan Yeşilgöz heeft vrijdag aangegeven dat ze alleen als gedoogpartner wil samenwerken met de partij van Geert Wilders. Van Strien zegt dat hij niet op voorhand opties uit wil sluiten. "Alles is open." Hij wil ook niet reageren op wat politici in de media zeggen over mogelijke coalities, maar zich laten leiden door de gesprekken die hij met ze gaat voeren. De senator vindt het ook niet passen om tijdens de persconferentie zijn eigen analyse van de verkiezingsuitslag te delen.

Kortgeleden heeft de Tweede Kamer een motie aangenomen dat de verkenner op afstand moet staan van de dagelijkse politiek. Ondanks zijn rol als Eerste Kamerlid denkt Van Strien dat hij op "voldoende op afstand" staat van de politiek om de verkenningsfase tot een succes te maken.

"Kijk, iedere Nederlander heeft een zekere mening, een politieke opvatting", zegt de verkenner. "De Eerste Kamer staat erom bekend dat er mensen zitten die een zekere afstand hebben tot de politiek."

Meer uit Politiek

Na verkenning gaat Aboutaleb ook formatie in Den Haag leiden

DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.

10 uur geleden
Advies: De Mos en D66 zouden moeten praten over coalitie Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.

2 dagen geleden
Inwoners Gorinchem op woensdag 29 april opnieuw naar stembus

GORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.

3 dagen geleden
Nederland had contact met VS na dreigen met vertrek uit NAVO

DEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.

3 dagen geleden
Minister blij dat gestolen Roemeense kunstschatten terecht zijn

DEN HAAG (ANP) - Minister Rianne Letschert (Cultuur) vindt het "ontzettend goed nieuws" dat de Roemeense kunstschatten die vorig jaar werden geroofd uit het Drents Museum in Assen, waaronder een eeuwenoude gouden helm, weer zijn teruggevonden. "Wat een heugelijke dag", aldus de D66-bewindsvrouw.

3 dagen geleden
Van den Brink: handelen rond UNRWA niet voor herhaling vatbaar

DEN HAAG (ANP) - Het handelen van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) rond het terugdraaien van bezuinigingen op subsidie voor UNRWA is niet voor herhaling vatbaar, vindt asielminister en vicepremier Bart van den Brink (CDA).

3 dagen geleden
Kabinet verlengt missie Evertsen in Middellandse Zee met maand

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet verlengt de missie van het fregat Zr. Ms. Evertsen in het oosten van de Middellandse Zee "tot in beginsel begin mei". Dat heeft minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) de Tweede Kamer laten weten. Het schip vertrok vorige maand naar de regio om bij te dragen aan de verdediging van NAVO-bondgenoten die bedreigd worden door de oorlog in het Midden-Oosten.

3 dagen geleden