Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Rijn: grensoverschrijdend gedrag bij DWDD geen incidenten

Van Rijn: grensoverschrijdend gedrag bij DWDD geen incidenten

HILVERSUM (ANP) - De gevallen van grensoverschrijdend gedrag bij het programma De Wereld Draait Door waren geen incidenten. Die conclusie trekt de Commissie-Van Rijn donderdag in het rapport Niets gezien, niets gehoord en niets gedaan naar sociale veiligheid bij de publieke omroep. Vrijwel alle oud-medewerkers die de commissie sprak over hun ervaringen bij het programma geven aan op de werkvloer in aanraking te zijn gekomen met grensoverschrijdend gedrag. Ook de rol van presentator Matthijs van Nieuwkerk, die in het rapport niet bij naam wordt genoemd wordt, is tegen het licht gehouden.

In de persoonlijke gesprekken met de commissie gaven vrijwel alle medewerkers aan nadelige gevolgen te hebben overgehouden aan hun periode bij het programma. Van mentale klachten, zoals depressie en/of PTSS tot fysieke klachten, zoals buikpijn en slaapproblemen. Een deel van hen heeft er nog steeds last van. De commissie stelt dat dit voor een belangrijk deel te wijten is aan de werkdruk en onzekerheid over aanstellingen. Voor hun onderzoek vulden 69 mensen een vragenlijst in over hun tijd bij het programma. Daarnaast sprak de commissie persoonlijk met 66 oud-medewerkers.

Medewerkers hebben te maken gehad met pesten, maar ook met intimidatie, waarbij schreeuwen en tirades houden als voorbeelden worden genoemd, en discriminatie. Oud-medewerkers hielden bijvoorbeeld hun geaardheid geheim om vervelende opmerkingen te voorkomen. Ook werden er seksuele grappen gemaakt en werd aanhoudend verzocht om seksueel contact. Dat collega's, in ongelijke machtsverhoudingen, met collega's naar bed gingen, werd als normaal bestempeld, meldt het rapport.

Leiderschapsrol

Matthijs van Nieuwkerk was als presentator formeel geen leidinggevende, maar had, als boegbeeld, wel een leiderschapsrol. Medewerkers gaven aan zijn "frequente, disproportioneel heftige en negatieve verbale uitlatingen" als intimiderend te hebben ervaren. De commissie schrijft dat de presentator in gesprekken met hen aangaf "zich niet bewust te zijn geweest van de druk die medewerkers hebben ervaren als gevolg van de eisen die hij stelde". Ook herinnert hij zich niet dat hij op zijn gedrag is aangesproken. Voormalig directieleden en hoofdredacteuren menen wel met hem over zijn gedrag te hebben gesproken.

Concluderend zegt de commissie dat er tijdens de gehele duur van het programma niet adequaat is ingegrepen, hoewel daar voldoende en regelmatige signalen voor waren. "Daarmee heeft een voor het welzijn van het personeel schadelijke situatie lange tijd in stand kunnen blijven."

Meer uit Binnenland

Kabinet betaalt 5,7 miljoen euro voor kunstroof Drents Museum

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.

2 uur geleden
Nederland wil niet morrelen aan EU-toelatingsregels voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.

6 uur geleden
OM eist 14 jaar cel en tbs tegen verdachte zedenzaak Barendrecht

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.

6 uur geleden
Drukte bij informatiepunt over explosie in Utrechts stadhuis

UTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.

7 uur geleden
Dijksma: Getroffenen explosie 'zo lang als nodig' opgevangen

UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.

7 uur geleden
Onderzoeksraad voor Veiligheid neemt poolshoogte in Utrecht

DEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid heeft mensen naar Utrecht gestuurd om een indruk te krijgen van de situatie na de explosie in de binnenstad. Later beslist de raad of daadwerkelijk een onderzoek wordt ingesteld.

7 uur geleden
Bolle Jos veroordeeld tot zeven jaar cel in drugszaak-Hippix

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos Leijdekkers is vrijdag door de Antwerpse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar cel in de zaak-Hippix. Bij deze omvangrijke drugszaak gaat het om de invoer van ettelijke tonnen cocaïne via de Antwerpse haven.

8 uur geleden