Van Rijn: grensoverschrijdend gedrag bij DWDD geen incidenten
HILVERSUM (ANP) - De gevallen van grensoverschrijdend gedrag bij het programma De Wereld Draait Door waren geen incidenten. Die conclusie trekt de Commissie-Van Rijn donderdag in het rapport Niets gezien, niets gehoord en niets gedaan naar sociale veiligheid bij de publieke omroep. Vrijwel alle oud-medewerkers die de commissie sprak over hun ervaringen bij het programma geven aan op de werkvloer in aanraking te zijn gekomen met grensoverschrijdend gedrag. Ook de rol van presentator Matthijs van Nieuwkerk, die in het rapport niet bij naam wordt genoemd wordt, is tegen het licht gehouden.
In de persoonlijke gesprekken met de commissie gaven vrijwel alle medewerkers aan nadelige gevolgen te hebben overgehouden aan hun periode bij het programma. Van mentale klachten, zoals depressie en/of PTSS tot fysieke klachten, zoals buikpijn en slaapproblemen. Een deel van hen heeft er nog steeds last van. De commissie stelt dat dit voor een belangrijk deel te wijten is aan de werkdruk en onzekerheid over aanstellingen. Voor hun onderzoek vulden 69 mensen een vragenlijst in over hun tijd bij het programma. Daarnaast sprak de commissie persoonlijk met 66 oud-medewerkers.
Medewerkers hebben te maken gehad met pesten, maar ook met intimidatie, waarbij schreeuwen en tirades houden als voorbeelden worden genoemd, en discriminatie. Oud-medewerkers hielden bijvoorbeeld hun geaardheid geheim om vervelende opmerkingen te voorkomen. Ook werden er seksuele grappen gemaakt en werd aanhoudend verzocht om seksueel contact. Dat collega's, in ongelijke machtsverhoudingen, met collega's naar bed gingen, werd als normaal bestempeld, meldt het rapport.
Leiderschapsrol
Matthijs van Nieuwkerk was als presentator formeel geen leidinggevende, maar had, als boegbeeld, wel een leiderschapsrol. Medewerkers gaven aan zijn "frequente, disproportioneel heftige en negatieve verbale uitlatingen" als intimiderend te hebben ervaren. De commissie schrijft dat de presentator in gesprekken met hen aangaf "zich niet bewust te zijn geweest van de druk die medewerkers hebben ervaren als gevolg van de eisen die hij stelde". Ook herinnert hij zich niet dat hij op zijn gedrag is aangesproken. Voormalig directieleden en hoofdredacteuren menen wel met hem over zijn gedrag te hebben gesproken.
Concluderend zegt de commissie dat er tijdens de gehele duur van het programma niet adequaat is ingegrepen, hoewel daar voldoende en regelmatige signalen voor waren. "Daarmee heeft een voor het welzijn van het personeel schadelijke situatie lange tijd in stand kunnen blijven."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) dreigt naar de rechter te stappen als het kabinet geen inreisverbod instelt voor de artiest Kanye West, meldt de organisatie zondag in een verklaring. Het verzoek om Kanye West, bekend als Ye, de toegang tot Nederland te ontzeggen is vrijdag door het CJO neergelegd bij minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie).
5 uur geledenDE BILT (ANP) - In Gelderland en Overijssel is code geel van kracht wegens onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kan plaatselijk hagel vallen en veel neerslag, aldus het weerinstituut.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Zeven deelnemers aan de halve marathon in Groningen zijn zondag bevangen door de warmte. Dat meldt Golazo, de organisator van het evenement. Van hen zijn er twee naar het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) gebracht. De andere deelnemers zijn bij de finish behandeld met bijvoorbeeld koeldekens. Uit voorzorg zijn meerdere ambulances opgeroepen. Mogelijk zijn er op de route nog meer mensen onwel geworden.
8 uur geledenZEIST (ANP) - De politie heeft op sociale media meerdere bedreigende en beledigende reacties binnengekregen op haar bericht over een aanhouding in Zeist waarbij agenten geweld hebben gebruikt. Het is daarom niet langer mogelijk om te reageren onder dit bericht op Facebook en Instagram, laat een woordvoerder weten. "Kritiek en een gesprek zijn goed en belangrijk, maar alle fatsoensnormen werden overschreden", zegt zij.
8 uur geledenWARFFUM (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag hebben zestig asielzoekers in de nachtopvang in Warffum geslapen, meldt een woordvoerster van het Rode Kruis. Dat zijn er iets meer dan een nacht eerder, toen 45 mensen in de Groningse plaats werden opgevangen. Net als toen hebben afgelopen nacht twee mensen vrijwillig op het grasveld bij het aanmeldcentrum in Ter Apel doorgebracht.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In aanloop naar en tijdens de vierde editie van de Nacht tegen Seksueel Geweld is een recordbedrag opgehaald van meer dan 320.000 euro. Dat meldt Plan International, de organisatie achter de mars in Rotterdam waaraan zaterdagavond en afgelopen nacht bijna 2300 deelnemers meededen. Zij vroegen daarmee aandacht voor straatintimidatie en seksueel geweld.
14 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het wordt in juni, de eerste maand van de meteorologische zomer, warmer en droger dan gemiddeld. Weeronline verwacht dat de eerste week nog wisselvallig verloopt, maar daarna stijgt de temperatuur en laat de zon zich vaak zien.
14 uur geleden