Van Rij: politiek had twintig jaar onvoldoende oog voor uitvoering
DEN HAAG (ANP) - De politiek heeft twintig jaar lang te weinig gelet op de uitvoering van wetten en is daarop afgestraft met de recente verkiezingswinst van de BoerBurgerBeweging, zegt staatssecretaris Marnix van Rij (Financiën) bij het tv-programma Buitenhof. Daarmee wijst hij ook naar zijn eigen partij CDA die het grootste deel van die tijd in het kabinet zat. Als verantwoordelijke voor de Belastingdienst loopt de bewindsman tegen veel van die uitvoeringsproblemen op.
"Mensen voelen heel goed aan dat de politiek soms niet de dingen doet die moeten gebeuren en geen oog heeft voor de uitvoering", zegt Van Rij over de verkiezingen waarbij de coalitie en met name het CDA flink heeft ingeleverd.
De Belastingdienst kampt momenteel met grote problemen, waaronder de nasleep van de toeslagenaffaire en verouderde ICT. Het toenmalige kabinet-Rutte I heeft in 2010 volgens Van Rij verzaakt om in de ICT-systemen te investeren en daarom zijn er nu problemen. Desondanks staat de Belastingdienst "niet op omvallen", garandeert de bewindsman.
Capaciteit Belastingdienst
De bewindsman klaagt ook dat de politiek problemen vaak probeert op te lossen via het belastingstelsel. Dat kan de Belastingdienst helemaal niet aan, waarschuwt Van Rij. Hij verwacht discipline van politici om ingewikkelde problemen niet de hele tijd via de Belastingdienst op te lossen.
In de Eerste Kamer worden wetten getoetst op onder meer de uitvoerbaarheid. Van Rij verwijt zichzelf dat hij als senator om politieke redenen wel eens voor een belastingwijziging heeft gestemd waar hij eigenlijk "pertinent tegen" was. "Achteraf gezien hadden wij gewoon toen onze poot stijf moeten houden." Hij vindt dat de Eerste Kamer veel meer moet optreden als controleur van de Tweede Kamer en "nog een keer het huiswerk moet controleren".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
20 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
21 uur geledenEDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
2 dagen geleden