Van Rij: politiek had twintig jaar onvoldoende oog voor uitvoering
DEN HAAG (ANP) - De politiek heeft twintig jaar lang te weinig gelet op de uitvoering van wetten en is daarop afgestraft met de recente verkiezingswinst van de BoerBurgerBeweging, zegt staatssecretaris Marnix van Rij (Financiën) bij het tv-programma Buitenhof. Daarmee wijst hij ook naar zijn eigen partij CDA die het grootste deel van die tijd in het kabinet zat. Als verantwoordelijke voor de Belastingdienst loopt de bewindsman tegen veel van die uitvoeringsproblemen op.
"Mensen voelen heel goed aan dat de politiek soms niet de dingen doet die moeten gebeuren en geen oog heeft voor de uitvoering", zegt Van Rij over de verkiezingen waarbij de coalitie en met name het CDA flink heeft ingeleverd.
De Belastingdienst kampt momenteel met grote problemen, waaronder de nasleep van de toeslagenaffaire en verouderde ICT. Het toenmalige kabinet-Rutte I heeft in 2010 volgens Van Rij verzaakt om in de ICT-systemen te investeren en daarom zijn er nu problemen. Desondanks staat de Belastingdienst "niet op omvallen", garandeert de bewindsman.
Capaciteit Belastingdienst
De bewindsman klaagt ook dat de politiek problemen vaak probeert op te lossen via het belastingstelsel. Dat kan de Belastingdienst helemaal niet aan, waarschuwt Van Rij. Hij verwacht discipline van politici om ingewikkelde problemen niet de hele tijd via de Belastingdienst op te lossen.
In de Eerste Kamer worden wetten getoetst op onder meer de uitvoerbaarheid. Van Rij verwijt zichzelf dat hij als senator om politieke redenen wel eens voor een belastingwijziging heeft gestemd waar hij eigenlijk "pertinent tegen" was. "Achteraf gezien hadden wij gewoon toen onze poot stijf moeten houden." Hij vindt dat de Eerste Kamer veel meer moet optreden als controleur van de Tweede Kamer en "nog een keer het huiswerk moet controleren".
Meer uit Politiek
BREUKELEN (ANP) - Theatermaakster en politica Agaath Witteman is vrijdag op 84-jarige leeftijd overleden. Ze stierf na een kort ziekbed aan de gevolgen van een hersentumor, in het bijzijn van haar familie. Theaterproducent Matthijs Bongertman heeft dat zaterdag namens de familie aan het ANP bevestigd na berichtgeving door de Volkskrant.
1 dag geledenHARDERWIJK (ANP) - De leden van de ChristenUnie hebben zich op een congres in Harderwijk geschaard achter de strengere asielkoers van de Tweede Kamerfractie. Maar de uitslag van de stemming kon niet verhullen dat een groot deel van de achterban worstelt met de koerswijziging. Een oproep van oud-partijkopstuk Leen van Dijke om "trouw aan de kernwaarden" van de partij te blijven, kreeg ook brede steun.
2 dagen geledenHARDERWIJK (ANP) - De ChristenUnie mist bij het kabinet-Jetten de beloofde terughoudendheid in medisch-ethische kwesties, met name rond een onlangs aangenomen wet over het gebruik van embryo's voor wetenschappelijk onderzoek. Dat heeft partijleider Mirjam Bikker gezegd op het congres van de christelijke partij in Harderwijk. "Stop met de liberale dramagenda", zei zij in een toespraak.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het levert geen extra problemen op in Ter Apel als het Europese migratiepact volgende week vrijdag van kracht wordt, verwacht asielminister Bart van den Brink. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) gebruikt vanaf dan een nieuw systeem en gaat dat voorlopig alleen in Ter Apel gebruiken. Daardoor kunnen aanmeldingen niet meer worden afgehandeld door het asielzoekerscentrum in Budel, dat normaal gesproken enkele tientallen aanmeldingen per dag op zich neemt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de verhoren van volgende week moeten Mark Rutte, Dick Schoof en Wouter Koolmees voor de parlementaire enquêtecommissie corona verschijnen. Het is de tweede volle verhoorweek en deze staat in het teken van de organisatie van de corona-aanpak.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan vindt dit niet het goede moment om gemeenten die te weinig statushouders opvangen daarop aan te spreken. Gemeenten huisvesten al jaren veel minder vluchtelingen met verblijfspapieren dan moet van de wet. De D66-bewindsvrouw werkt aan afspraken met de gemeenten hierover. "Het zou echt heel raar zijn als ik dan nu hier hele stevige uitspraken doe."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen link tussen het besluit om de begroting van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) dit jaar bij te plussen en de beslissing om verder te gaan met het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme. Dat zei vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz vrijdag.
2 dagen geleden